Состави на репрезентациите на Европското првенство во фудбал 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За Европското првенство 2016, секоја од 24-те национални екипи мора да предаде список од 23 играчи - од кои три мораат да бидат голмани - до 31 мај 2016 година, 10 дена пред првиот натпревар на турнирот. Во случај кога некој играч од веќе предадениот список страда од повреда или болест, може да биде заменет пред првиот натпревар на турнирот на неговиот тим, но само доколку докторот на екипата и еден доктор од Медицинскиот комитет на УЕФА потврди дека повредата или болеста е доволно силна за да го спречи учеството на играчот на турнирот.[1]

На наведениот список возраста на секој играч е регистрирана до 10 јуни 2016 година, првиот ден од турнирот. Бројот на настапи наведени за секој играч не ги вклучува натпреварите што следуваат по почетокот на Евро 2016. Во списокот на клубови регистриран е клубот за кој играчот последен пат играл официјален натпревар пред почетокот на турнирот. Националноста за секој клуб се одразува на националната асоцијација (не лигата) со која е поврзан клубот.

Група А[уреди | уреди извор]

Франција[уреди | уреди извор]

Селектор: Дидје Дешан

[2]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Иго Лорис 26 декември 1986 (1986-12-26) (34 г.) 75 0 Англија Тотенхем Хотспар (капитен)
2 ОД Кристоф Жале 31 октомври 1983 (1983-10-31) (37 г.) 11 1 Франција Лион
3 ОД Патрис Евра 15 мај 1981 (1981-05-15) (40 г.) 73 0 Италија Јувентус
4 ОД Адил Рами 27 декември 1985 (1985-12-27) (35 г.) 28 1 Шпанија Севиља
5 СР Н'Голо Канте 29 март 1991 (1991-03-29) (30 г.) 4 1 Англија Лестер Сити
6 СР Јоан Кабај 14 јануари 1986 (1986-01-14) (35 г.) 46 4 Англија Кристал Палас
7 НП Антоан Гризман 21 март 1991 (1991-03-21) (30 г.) 27 7 Шпанија Атлетико Мадрид
8 СР Димитри Паје 29 март 1987 (1987-03-29) (34 г.) 18 3 Англија Вест Хем Јунајтед
9 НП Оливие Жиру 30 септември 1986 (1986-09-30) (34 г.) 49 17 Англија Арсенал
10 НП Андре-Пјер Жињак 5 декември 1985 (1985-12-05) (35 г.) 27 7 Мексико Тигрес
11 НП Антони Марсијал 5 декември 1995 (1995-12-05) (25 г.) 9 0 Англија Манчестер Јунајтед
12 СР Морган Шнајдерлин 8 ноември 1989 (1989-11-08) (31 г.) 15 0 Англија Манчестер Јунајтед
13 ОД Елиаким Мангала 13 февруари 1991 (1991-02-13) (30 г.) 7 0 Англија Манчестер Сити
14 СР Блез Матуиди 9 април 1987 (1987-04-09) (34 г.) 44 8 Франција Париз Сен Жермен
15 СР Пол Погба 15 март 1993 (1993-03-15) (28 г.) 31 5 Италија Јувентус
16 ГМ Стив Манданда 28 март 1985 (1985-03-28) (36 г.) 22 0 Франција Марсеј
17 ОД Лукас Дињ 20 јули 1993 (1993-07-20) (28 г.) 13 0 Италија Рома
18 СР Муса Сисоко 16 август 1989 (1989-08-16) (31 г.) 38 1 Англија Њукасл Јунајтед
19 ОД Бакари Сања 14 февруари 1983 (1983-02-14) (38 г.) 57 0 Англија Манчестер Сити
20 НП Кингсли Коман 13 јуни 1996 (1996-06-13) (25 г.) 5 1 Германија Бајерн Минхен
21 ОД Лоран Косчиелни 10 септември 1985 (1985-09-10) (35 г.) 29 1 Англија Арсенал
22 ОД Самјуел Јумтити 14 ноември 1993 (1993-11-14) (27 г.) 0 0 Франција Лион
23 ГМ Беноа Костил 3 јули 1987 (1987-07-03) (34 г.) 0 0 Франција Рен

Романија[уреди | уреди извор]

Селектор: Анхел Јорданеску

[3]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Костел Пантилимон (1987-02-01)1 февруари 1987 (воз. 29) 22 0 Англија Вотфорд
2 ОД Александру Мател (1989-10-17)17 октомври 1989 (воз. 26) 16 0 Хрватска Динамо Загреб
3 ОД Разван Рац (1981-05-26)26 мај 1981 (воз. 35) 110 2 Шпанија Рајо Валјекано
4 ОД Козмин Моци (1984-12-03)3 декември 1984 (воз. 31) 7 0 Бугарија Лудогорец Разград
5 СР Овидиу Хобан (1982-12-27)27 декември 1982 (воз. 33) 19 1 Израел Хапоел Бир Шева
6 ОД Влад Кирикеш (1989-11-14)14 ноември 1989 (воз. 26) 40 0 Италија Наполи (капитен)
7 СР Александру Чипкиу (1989-05-18)18 мај 1989 (воз. 27) 20 3 Романија Стеауа Букурешт
8 СР Михаи Пинтили (1984-11-09)9 ноември 1984 (воз. 31) 30 1 Романија Стеауа Букурешт
9 НП Денис Алибек (1991-01-05)5 јануари 1991 (воз. 25) 3 1 Романија Астра Џурџу
10 СР Николае Станкиу (1993-05-07)7 мај 1993 (воз. 23) 4 3 Романија Стеауа Букурешт
11 СР Габриел Торје (1989-11-22)22 ноември 1989 (воз. 26) 49 10 Турција Османлиспор
12 ГМ Чипријан Татарушану (1986-02-09)9 февруари 1986 (воз. 30) 35 0 Италија Фјорентина
13 НП Клаудиу Кешеру (1986-12-02)2 декември 1986 (воз. 29) 12 4 Бугарија Лудогорец Разград
14 НП Флорин Андоне (1993-04-11)11 април 1993 (воз. 23) 5 1 Шпанија Кордоба
15 ОД Валерица Гаман (1989-02-25)25 февруари 1989 (воз. 27) 13 1 Романија Астра Џурџу
16 ОД Стелиано Филип (1994-05-15)15 мај 1994 (воз. 22) 4 0 Романија Динамо Букурешт
17 СР Лучијан Санмартеан (1980-03-13)13 март 1980 (воз. 36) 19 0 Саудиска Арабија Ал-Итихад
18 СР Андреј Препелица (1985-12-08)8 декември 1985 (воз. 30) 9 0 Бугарија Лудогорец Разград
19 НП Богдан Станку (1987-06-28)28 јуни 1987 (воз. 28) 39 9 Турција Генчлербирлиги
20 СР Адријан Попа (1988-07-24)24 јули 1988 (воз. 27) 13 0 Романија Стеауа Букурешт
21 ОД Драгош Григоре (1986-09-07)7 септември 1986 (воз. 29) 19 0 Катар Ал-Саилија
22 ОД Кристијан Сапонару (1984-04-05)5 април 1984 (воз. 32) 12 0 Романија Пандури
23 ГМ Силвиу Лунг јр. (1989-06-04)4 јуни 1989 (воз. 27) 3 0 Романија Астра Џурџу

Албанија[уреди | уреди извор]

Селектор: Италија Џани Де Бјази

[4]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Етрит Бериша (1989-03-10)10 март 1989 (воз. 27) 35 0 Италија Лацио
2 ОД Анди Лила (1986-02-12)12 февруари 1986 (воз. 30) 59 0 Грција ПАС Јанина
3 СР Ермир Ленјани (1989-08-05)5 август 1989 (воз. 26) 19 3 Франција Нант
4 ОД Елсеид Исај (1994-02-20)20 февруари 1994 (воз. 22) 20 0 Италија Наполи
5 ОД Лорик Цана (1983-06-27)27 јуни 1983 (воз. 32) 92 1 Франција Нант (капитен)
6 ОД Фреди Весели (1992-11-20)20 ноември 1992 (воз. 23) 3 0 Швајцарија Лугано
7 ОД Анси Аголи (1982-11-11)11 ноември 1982 (воз. 33) 61 2 Азербејџан Карабах
8 СР Миѓјен Баша (1987-01-05)5 јануари 1987 (воз. 29) 19 3 Италија Комо
9 СР Ледијан Мемушај (1986-12-07)7 декември 1986 (воз. 29) 14 0 Италија Пескара
10 НП Армандо Садику (1991-05-27)27 мај 1991 (воз. 25) 20 5 Лихтенштајн Вадуц
11 НП Шкелзен Гаши (1988-07-15)15 јули 1988 (воз. 27) 14 1 САД Колорадо Рапидс
12 ГМ Оргес Шехи (1977-09-25)25 септември 1977 (воз. 38) 7 0 Албанија Скендерберг
13 СР Бурим Кукели (1984-01-16)16 јануари 1984 (воз. 32) 15 0 Швајцарија Цирих
14 СР Таулант Џака (1991-03-28)28 март 1991 (воз. 25) 12 0 Швајцарија Базел
15 ОД Мергим Маврај (1986-06-09)9 јуни 1986 (воз. 30) 26 3 Германија Келн
16 НП Сокол Цикалеши (1990-07-27)27 јули 1990 (воз. 25) 20 2 Турција Истанбул Башакшехир
17 ОД Насер Алији (1993-12-27)27 декември 1993 (воз. 22) 5 0 Швајцарија Базел
18 ОД Арлинд Ајети (1993-09-25)25 септември 1993 (воз. 22) 10 1 Италија Фрозиноне
19 НП Беким Балај (1991-01-11)11 јануари 1991 (воз. 25) 16 2 Хрватска Риека
20 СР Ергис Каче (1993-07-08)8 јули 1993 (воз. 22) 16 2 Грција ПАОК
21 СР Одисе Роши (1991-05-21)21 мај 1991 (воз. 25) 33 1 Хрватска Риека
22 СР Амир Абраши (1990-03-27)27 март 1990 (воз. 26) 18 0 Германија Фрајбург
23 ГМ Албан Хоџа (1987-11-23)23 ноември 1987 (воз. 28) 1 0 Албанија Партизани Тирана

Швајцарија[уреди | уреди извор]

Селектор: Владимир Петковиќ

[5]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Јан Зомер (1988-12-07)7 декември 1988 (воз. 27) 17 0 Германија Борусија Менхенгладбах
2 ОД Стефан Лихтштајнер (1984-01-16)16 јануари 1984 (воз. 32) 80 5 Италија Јувентус (капитен)
3 ОД Франсоа Мубанже (1990-06-21)21 јуни 1990 (воз. 25) 10 0 Франција Тулуза
4 ОД Нико Елведи (1996-09-30)30 септември 1996 (воз. 19) 1 0 Германија Борусија Менхенгладбах
5 ОД Стив вон Берген (1983-06-10)10 јуни 1983 (воз. 33) 49 0 Швајцарија Јанг Бојс
6 ОД Мишел Ланг (1991-02-08)08 февруари 1991 (воз. 25) 15 2 Швајцарија Базел
7 НП Брил Емболо (1997-02-14)14 февруари 1997 (воз. 19) 9 1 Швајцарија Базел
8 СР Фабијан Фрај (1989-01-08)8 јануари 1989 (воз. 27) 7 1 Германија Мајнц 05
9 НП Харис Шеферовиќ (1992-02-22)22 февруари 1992 (воз. 24) 29 7 Германија Ајнтрахт Франкфурт
10 СР Гранит Џака (1992-09-27)27 септември 1992 (воз. 23) 41 6 Германија Борусија Менхенгладбах
11 СР Валон Бехрами (1985-04-19)19 април 1985 (воз. 31) 64 2 Англија Вотфорд
12 ГМ Марвин Хиц (1987-09-18)18 септември 1987 (воз. 28) 2 0 Германија Аугсбург
13 ОД Рикардо Родригес (1992-08-25)25 август 1992 (воз. 23) 35 0 Германија ВФЛ Волфсбург
14 СР Денис Закарија (1996-11-20)20 ноември 1996 (воз. 19) 0 0 Швајцарија Јанг Бојс
15 СР Блерим Џемаили (1986-04-12)12 април 1986 (воз. 30) 46 6 Италија Џенова
16 СР Желсон Фернандес (1986-09-02)2 септември 1986 (воз. 29) 55 2 Франција Рен
17 НП Шани Тарашај (1995-02-07)7 февруари 1995 (воз. 21) 2 0 Швајцарија Грасхопер
18 НП Адмир Мехмеди (1991-03-16)16 март 1991 (воз. 25) 40 3 Германија Баер Леверкузен
19 НП Ерен Дердијок (1988-06-12)12 јуни 1988 (воз. 27) 50 10 Турција Касимпаша
20 ОД Јоан Џуру (1987-01-18)18 јануари 1987 (воз. 29) 59 2 Германија Хамбургер
21 ГМ Роман Бурки (1990-11-14)14 ноември 1990 (воз. 25) 4 0 Германија Борусија Дортмунд
22 ОД Фабијан Шар (1991-12-20)20 декември 1991 (воз. 24) 19 5 Германија Хофенхајм
23 СР Џердан Шаќири (1991-10-10)10 октомври 1991 (воз. 24) 51 17 Англија Стоук Сити

Група Б[уреди | уреди извор]

Англија[уреди | уреди извор]

Селектор: Рој Хоџсон

[6]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Џо Харт (1987-04-19)19 април 1987 (воз. 29) 59 0 Англија Манчестер Сити
2 ОД Кајл Вокер (1990-05-28)28 мај 1990 (воз. 26) 16 0 Англија Тотенхем
3 ОД Дани Роуз (1990-07-02)2 јули 1990 (воз. 25) 4 0 Англија Тотенхем
4 СР Џејмс Милнер (1986-01-04)4 јануари 1986 (воз. 30) 60 1 Англија Ливерпул
5 ОД Гери Кејхил (1985-12-19)19 декември 1985 (воз. 30) 43 3 Англија Челси
6 ОД Крис Смолинг (1989-11-22)22 ноември 1989 (воз. 26) 25 1 Англија Манчестер Јунајтед
7 СР Рахим Стерлинг (1994-12-08)8 декември 1994 (воз. 21) 23 2 Англија Манчестер Сити
8 СР Адам Лалана (1988-05-10)10 мај 1988 (воз. 28) 23 0 Англија Ливерпул
9 НП Хари Кејн (1993-07-28)28 јули 1993 (воз. 22) 12 5 Англија Тотенхем
10 НП Вејн Руни (1985-10-24)24 октомври 1985 (воз. 30) 111 52 Англија Манчестер Јунајтед (капитен)
11 НП Џејми Варди (1987-01-11)11 јануари 1987 (воз. 29) 8 3 Англија Лестер Сити
12 ОД Натаниел Клајн (1991-04-05)5 април 1991 (воз. 25) 12 0 Англија Ливерпул
13 ГМ Фрејзер Форстер (1988-03-17)17 март 1988 (воз. 28) 6 0 Англија Саутхемтпон
14 СР Џордан Хендерсон (1990-06-17)17 јуни 1990 (воз. 25) 26 0 Англија Ливерпул
15 НП Даниел Стариџ (1989-09-01)1 септември 1989 (воз. 26) 18 5 Англија Ливерпул
16 ОД Џон Стоунс (1994-05-28)28 мај 1994 (воз. 22) 10 0 Англија Евертон
17 СР Ерик Дајер (1994-01-15)15 јануари 1994 (воз. 22) 7 1 Англија Тотенхем
18 СР Џек Вилшер (1992-01-01)1 јануари 1992 (воз. 24) 31 2 Англија Арсенал
19 СР Рос Баркли (1993-12-05)5 декември 1993 (воз. 22) 22 2 Англија Евертон
20 СР Деле Али (1996-04-11)11 април 1996 (воз. 20) 8 1 Англија Тотенхем
21 ОД Рајан Бертранд (1989-08-05)5 август 1989 (воз. 26) 8 0 Англија Саутхемптон
22 НП Маркус Рашфорд (1997-10-31)31 октомври 1997 (воз. 18) 1 1 Англија Манчестер Јунајтед
23 ГМ Том Хитон (1986-04-15)15 април 1986 (воз. 30) 1 0 Англија Барнли

Русија[уреди | уреди извор]

Селектор: Леонид Слутски

[7]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Игор Акинфеев (1986-04-08)8 април 1986 (воз. 30) 86 0 Русија ЦСКА Москва
2 ОД Роман Шишкин (1987-01-27)27 јануари 1987 (воз. 29) 10 0 Русија Локомотив Москва
3 ОД Игор Смолников (1988-08-08)8 август 1988 (воз. 27) 12 0 Русија Зенит Санкт Петербург
4 ОД Сергеј Игнашевич (1979-07-14)14 јули 1979 (воз. 36) 115 8 Русија ЦСКА Москва
5 ОД Рома Нојштадтер (1988-02-18)18 февруари 1988 (воз. 28) 0 0 Германија Шалке 04
6 ОД Алексеј Березуцки (1982-06-20)20 јуни 1982 (воз. 33) 57 0 Русија ЦСКА Москва
7 СР Артур Јусупов (1989-09-01)1 септември 1989 (воз. 26) 2 0 Русија Зенит Санкт Петербург
8 СР Денис Глушаков (1987-01-27)27 јануари 1987 (воз. 29) 42 4 Русија Спартак Москва
9 НП Александар Кокорин (1991-03-19)19 март 1991 (воз. 25) 37 11 Русија Зенит Санкт Петербург
10 НП Фјодор Смолов (1990-02-05)5 февруари 1990 (воз. 26) 12 5 Русија Краснодар
11 СР Павел Мамајев (1988-09-17)17 септември 1988 (воз. 27) 10 0 Русија Краснодар
12 ГМ Јури Лодигин (1990-05-26)26 мај 1990 (воз. 26) 10 0 Русија Зенит Санкт Петербург
13 СР Александар Головин (1996-05-30)30 мај 1996 (воз. 20) 3 2 Русија ЦСКА Москва
14 ОД Васили Березуцки (1982-06-20)20 јуни 1982 (воз. 33) 93 4 Русија ЦСКА Москва
15 СР Роман Широков (1981-07-06)6 јули 1981 (воз. 34) 53 13 Русија ЦСКА Москва (капитен)
16 ГМ Гилерме Маринато (1985-12-12)12 декември 1985 (воз. 30) 1 0 Русија Локомотив Москва
17 СР Олег Шатов (1990-06-29)29 јуни 1990 (воз. 25) 21 2 Русија Зенит Санкт Петербург
18 СР Олег Иванов (1986-08-04)4 август 1986 (воз. 29) 3 0 Русија Терек Грозни
19 СР Александар Самедов (1984-07-19)19 јули 1984 (воз. 31) 28 3 Русија Локомотив Москва
20 СР Дмитри Торбински (1984-04-28)28 април 1984 (воз. 32) 28 2 Русија Краснодар
21 ОД Георги Шчеников (1991-04-27)27 април 1991 (воз. 25) 7 0 Русија ЦСКА Москва
22 НП Артем Џуба (1988-08-22)22 август 1988 (воз. 27) 16 8 Русија Зенит Санкт Петербург
23 ОД Дмитри Комбаров (1987-01-22)22 јануари 1987 (воз. 29) 38 2 Русија Спартак Москва

Велс[уреди | уреди извор]

Селектор: Крис Колман

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Вејн Хенеси 24 јануари 1987 (1987-01-24) (34 г.) 57 0 Англија Кристал Палас
2 ОД Крис Гинтер 21 јули 1989 (1989-07-21) (32 г.) 67 0 Англија Рединг
3 ОД Нил Тејлор 7 февруари 1989 (1989-02-07) (32 г.) 28 0 Велс Свонзи Сити
4 ОД Бен Дејвис 24 април 1993 (1993-04-24) (28 г.) 20 0 Англија Тотенхем
5 ОД Џејмс Честер 23 јануари 1989 (1989-01-23) (32 г.) 11 0 Англија Вест Бромвич Албион
6 ОД Ешли Вилијамс 23 август 1984 (1984-08-23) (36 г.) 59 1 Велс Свонзи Сити (капитен)
7 СР Џо Алан 14 март 1990 (1990-03-14) (31 г.) 25 0 Англија Ливерпул
8 СР Енди Кинг 29 октомври 1988 (1988-10-29) (32 г.) 33 2 Англија Лестер Сити
9 НП Хал Робсон-Кану 21 мај 1989 (1989-05-21) (32 г.) 30 2 Англија Рединг
10 СР Арон Рамзи 26 декември 1990 (1990-12-26) (30 г.) 39 10 Англија Арсенал
11 НП Гарет Бејл 16 јули 1989 (1989-07-16) (32 г.) 55 19 Шпанија Реал Мадрид
12 ГМ Овен Фон Вилијамс 17 март 1987 (1987-03-17) (34 г.) 1 0 Шкотска Инвернес
13 НП Џорџ Вилијамс 7 септември 1995 (1995-09-07) (25 г.) 7 0 Англија Џилингем
14 СР Дејвид Едвардс 3 февруари 1986 (1986-02-03) (35 г.) 32 3 Англија Вулверхемптон Вондерерс
15 ОД Ешли Ричардс 12 април 1991 (1991-04-12) (30 г.) 9 0 Англија Фулам
16 СР Џо Ледли 23 јануари 1987 (1987-01-23) (34 г.) 61 4 Англија Кристал Палас
17 НП Дејвид Котерил 4 декември 1987 (1987-12-04) (33 г.) 23 2 Англија Бирмингем Сити
18 НП Сем Воукс 21 октомври 1989 (1989-10-21) (31 г.) 40 6 Англија Барнли
19 ОД Џејмс Колинс 23 август 1983 (1983-08-23) (37 г.) 47 3 Англија Вест Хем Јунајтед
20 СР Џонатан Вилијамс 9 октомври 1993 (1993-10-09) (27 г.) 12 0 Англија Милтон Кинс Донс
21 ГМ Дани Ворд 22 јуни 1993 (1993-06-22) (28 г.) 2 0 Англија Ливерпул
22 СР Дејвид Вон 18 февруари 1983 (1983-02-18) (38 г.) 42 1 Англија Нотингем Форест
23 НП Сајмон Чрч 10 декември 1988 (1988-12-10) (32 г.) 36 3 Шкотска Абердин

Словачка[уреди | уреди извор]

Селектор: Јан Козак

[8]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Јан Муха (1982-12-05)5 декември 1982 (воз. 33) 46 0 Словачка Слован Братислава
2 ОД Петер Пекарик (1986-10-30)30 октомври 1986 (воз. 29) 67 2 Германија Херта
3 ОД Мартин Шкртел (1984-12-15)15 декември 1984 (воз. 31) 81 5 Англија Ливерпул (капитен)
4 ОД Јан Џурица (1981-12-10)10 декември 1981 (воз. 34) 79 4 Русија Локомотив Москва
5 ОД Норберт Ѓомбер (1992-07-03)3 јули 1992 (воз. 23) 13 0 Италија Рома
6 СР Јан Грегуш (1991-01-29)29 јануари 1991 (воз. 25) 7 0 Чешка Јаблонец
7 СР Владимир Вајс (1989-11-30)30 ноември 1989 (воз. 26) 52 4 Катар Ал-Гарафа
8 СР Ондреј Дуда (1994-12-05)5 декември 1994 (воз. 21) 11 1 Полска Легија Варшава
9 НП Станислав Шестак (1982-12-16)16 декември 1982 (воз. 33) 65 13 Унгарија Ференцварош
10 СР Мирослав Штох (1989-10-19)19 октомври 1989 (воз. 26) 54 6 Турција Бурсаспор
11 НП Адам Немец (1985-09-02)2 септември 1985 (воз. 30) 22 6 Холандија Вилем II
12 ГМ Јан Новотна (1983-11-29)29 ноември 1983 (воз. 32) 3 0 Австрија Рапид Виена
13 СР Патрик Хрошовски (1992-04-22)22 април 1992 (воз. 24) 12 0 Чешка Викторија П’лзењ
14 ОД Милан Шкриниар (1995-02-11)11 февруари 1995 (воз. 21) 2 0 Италија Сампдорија
15 ОД Томаш Хубочан (1985-09-17)17 септември 1985 (воз. 30) 44 0 Русија Динамо Москва
16 ОД Корнел Салата (1985-01-24)24 јануари 1985 (воз. 31) 37 2 Словачка Слован Братислава
17 СР Марек Хамшик (1987-07-27)27 јули 1987 (воз. 28) 87 18 Италија Наполи
18 ОД Душан Швенто (1985-08-01)1 август 1985 (воз. 30) 39 1 Германија 1. ФК Келн
19 СР Јурај Куцка (1987-02-26)26 февруари 1987 (воз. 29) 47 5 Италија Милан
20 СР Роберт Мак (1991-03-08)8 март 1991 (воз. 25) 27 7 Грција ПАОК
21 НП Михал Џуриш (1988-06-01)1 јуни 1988 (воз. 28) 26 4 Чешка Викторија П’лзењ
22 СР Виктор Печовски (1983-05-24)24 мај 1983 (воз. 33) 32 1 Словачка Жилина
23 ГМ Матуш Козачик (1983-12-27)27 декември 1983 (воз. 32) 17 0 Чешка Викторија П’лзењ

Група Ц[уреди | уреди извор]

Германија[уреди | уреди извор]

Селектор: Јоаким Лев

[9]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Мануел Нојер (1986-03-27)27 март 1986 (воз. 30) 65 0 Германија Бајерн Минхен
2 ОД Шкодран Мустафи (1992-04-17)17 април 1992 (воз. 24) 10 0 Шпанија Валенсија
3 ОД Јонас Ектор (1990-05-27)27 мај 1990 (воз. 26) 14 1 Германија 1. ФК Келн
4 ОД Бенедикт Хеведес (1988-02-29)29 февруари 1988 (воз. 28) 34 2 Германија Шалке 04
5 ОД Матс Хумелс (1988-12-16)16 декември 1988 (воз. 27) 46 4 Германија Борусија Дортмунд
6 СР Сами Хедира (1987-04-04)4 април 1987 (воз. 29) 60 5 Италија Јувентус
7 СР Бастијан Швајнштајгер (1984-08-01)1 август 1984 (воз. 31) 115 23 Англија Манчестер Јунајтед (капитен)
8 СР Месут Езил (1988-10-15)15 октомври 1988 (воз. 27) 73 19 Англија Арсенал
9 СР Андре Ширле (1990-11-06)6 ноември 1990 (воз. 25) 52 20 Германија ВФЛ Волфсбург
10 НП Лукас Подолски (1985-06-04)4 јуни 1985 (воз. 31) 128 48 Турција Галатасарај
11 СР Јулијан Дракслер (1993-09-20)20 септември 1993 (воз. 22) 19 1 Германија ВФЛ Волфсбург
12 ГМ Бернд Лено (1992-03-04)4 март 1992 (воз. 24) 1 0 Германија Баер Леверкузен
13 НП Томас Милер (1989-09-13)13 септември 1989 (воз. 26) 71 32 Германија Бајерн Минхен
14 СР Емре Џан (1994-01-12)12 јануари 1994 (воз. 22) 6 0 Англија Ливерпул
15 СР Јулијан Вајгл (1995-09-08)8 септември 1995 (воз. 20) 1 0 Германија Борусија Дортмунд
16 ОД Џонатан Тах (1996-02-11)11 февруари 1996 (воз. 20) 1 0 Германија Баер Леверкузен
17 ОД Џером Боатенг (1988-09-03)3 септември 1988 (воз. 27) 59 0 Германија Бајерн Минхен
18 СР Тони Крос (1990-01-04)4 јануари 1990 (воз. 26) 65 11 Шпанија Реал Мадрид
19 СР Марио Геце (1992-06-03)3 јуни 1992 (воз. 24) 52 17 Германија Бајерн Минхен
20 СР Лирој Сане (1996-01-11)11 јануари 1996 (воз. 20) 3 0 Германија Шалке 04
21 ОД Џошуа Кимих (1995-02-08)8 февруари 1995 (воз. 21) 1 0 Германија Бајерн Минхен
22 ГМ Марк-Андре тер Штеген (1992-04-30)30 април 1992 (воз. 24) 6 0 Шпанија Барселона
23 НП Марио Гомез (1985-07-10)10 јули 1985 (воз. 30) 64 27 Турција Бешикташ

Украина[уреди | уреди извор]

Селектор: Михајло Фоменко

[10]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Денис Бојко (1988-01-29)29 јануари 1988 (воз. 28) 4 0 Турција Бешикташ
2 ОД Богдан Бутко (1991-01-13)13 јануари 1991 (воз. 25) 17 0 Русија Амкар Перм
3 ОД Евгени Хачериди (1987-07-28)28 јули 1987 (воз. 28) 42 3 Украина Динамо Киев
4 СР Анатоли Тимошчук (1979-03-30)30 март 1979 (воз. 37) 143 4 Казахстан Каират Алмати (капитен)
5 ОД Олександар Кучер (1982-10-22)22 октомври 1982 (воз. 33) 50 2 Украина Шахтар Донецк
6 СР Тарас Степаненко (1989-08-08)8 август 1989 (воз. 26) 29 3 Украина Шахтар Донецк
7 СР Андриј Јармоленко (1989-10-23)23 октомври 1989 (воз. 26) 59 25 Украина Динамо Киев
8 НП Роман Зозулја (1989-11-17)17 ноември 1989 (воз. 26) 26 4 Украина Днипро
9 СР Виктор Коваленко (1996-02-14)14 февруари 1996 (воз. 20) 3 0 Украина Шахтар Донецк
10 СР Евгени Коноплјанка (1989-09-29)29 септември 1989 (воз. 26) 53 14 Шпанија Севиља
11 НП Евгени Селезнов (1985-07-20)20 јули 1985 (воз. 30) 50 11 Русија Кубањ Краснодар
12 ГМ Андриј Пјатов (1984-06-28)28 јуни 1984 (воз. 31) 64 0 Украина Шахтар Донецк
13 ОД Вјачеслав Шевчук (1979-05-13)13 мај 1979 (воз. 37) 54 0 Украина Шахтар Донецк
14 СР Руслан Ротан (1981-10-29)29 октомври 1981 (воз. 34) 88 7 Украина Днипро
15 НП Филип Будкивски (1992-03-10)10 март 1992 (воз. 24) 6 0 Украина Зарја Лугансk
16 СР Сергеј Сидорчук (1991-05-02)2 мај 1991 (воз. 25) 12 2 Украина Динамо Киев
17 ОД Артем Федетски (1985-04-26)26 април 1985 (воз. 31) 49 2 Украина Днипро
18 СР Сергеј Рибалка (1990-04-01)1 април 1990 (воз. 26) 9 0 Украина Динамо Киев
19 СР Дениос Гармаш (1990-04-19)19 април 1990 (воз. 26) 27 2 Украина Динамо Киев
20 ОД Јарослав Ракитски (1989-08-03)3 август 1989 (воз. 26) 40 4 Украина Шахтар Донецк
21 СР Олександар Зинченко (1996-12-15)15 декември 1996 (воз. 19) 3 1 Русија УФа
22 СР Олександар Коаравајев (1992-06-02)2 јуни 1992 (воз. 24) 3 0 Украина Зарја Лугансk
23 ГМ Микита Шевченко (1993-01-26)26 јануари 1993 (воз. 23) 0 0 Украина Зарја Лугансk

Полска[уреди | уреди извор]

Селектор: Адам Навалка

[11]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Војќех Шчешни 18 април 1990 (1990-04-18) (31 г.) 26 0 Италија Рома
2 ОД Михал Паздан 21 септември 1987 (1987-09-21) (33 г.) 17 0 Полска Легија Варшава
3 ОД Артур Једржејчик 4 ноември 1987 (1987-11-04) (33 г.) 19 3 Полска Легија Варшава
4 ОД Тијаго Чонек 21 април 1986 (1986-04-21) (35 г.) 6 0 Италија Палермо
5 СР Криштоф Мачински 23 мај 1987 (1987-05-23) (34 г.) 16 1 Полска Висла Краков
6 СР Томаш Јодловиец 8 септември 1985 (1985-09-08) (35 г.) 44 1 Полска Легија Варшава
7 НП Аркадиуш Милик 28 февруари 1994 (1994-02-28) (27 г.) 26 10 Холандија Ајакс
8 СР Карол Линети 2 февруари 1995 (1995-02-02) (26 г.) 10 1 Полска Лех Познањ
9 НП Роберт Левандовски 21 август 1988 (1988-08-21) (32 г.) 76 34 Германија Бајерн Минхен (капитен)
10 СР Криховијак 29 јануари 1990 (1990-01-29) (31 г.) 34 2 Шпанија Севиља
11 СР Камил Гросички 8 јуни 1988 (1988-06-08) (33 г.) 39 8 Франција Рен
12 ГМ Артур Боруч 20 февруари 1980 (1980-02-20) (41 г.) 63 0 Англија Борнмут
13 НП Мариуш Степински 12 мај 1995 (1995-05-12) (26 г.) 3 0 Полска Рух Хоржов
14 ОД Јакуб Вавржиниак 7 јули 1983 (1983-07-07) (38 г.) 49 1 Полска Лехија Гдањск
15 ОД Камил Глик 3 февруари 1988 (1988-02-03) (33 г.) 41 3 Италија Торино
16 СР Јакуб Блашчиковски 14 декември 1985 (1985-12-14) (35 г.) 79 16 Италија Фјорентина
17 СР Славомир Пешко 19 февруари 1985 (1985-02-19) (36 г.) 37 2 Полска Лехија Гдањск
18 ОД Бартош Саламон 1 мај 1991 (1991-05-01) (30 г.) 8 0 Италија Каљари
19 СР Пјотр Желињски 20 мај 1994 (1994-05-20) (27 г.) 15 3 Италија Емполи
20 ОД Лукаш Пишчек 3 јуни 1985 (1985-06-03) (36 г.) 46 2 Германија Борусија Дортмунд
21 СР Бартош Капустка 23 декември 1996 (1996-12-23) (24 г.) 7 2 Полска Краковија
22 ГМ Лукаш Фабијански 18 април 1985 (1985-04-18) (36 г.) 30 0 Велс Свонзи Сити
23 СР Филип Старжински 27 мај 1991 (1991-05-27) (30 г.) 3 1 Полска Заглебје Лубин

Северна Ирска[уреди | уреди извор]

Селектор: Мајкл О'Нил

[12]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Мајкл МекГоверн (1984-07-12)12 јули 1984 (воз. 31) 11 0 Шкотска Хамилтон Академикал
2 ОД Конор МекЛафлин (1991-07-26)26 јули 1991 (воз. 24) 18 0 Англија Флитвуд таун
3 СР Шејн Фергусон (1991-07-12)12 јули 1991 (воз. 24) 25 1 Англија Милвол
4 ОД Гарет МекОули (1979-12-05)5 декември 1979 (воз. 36) 61 7 Англија Вест Бромвич Албион
5 ОД Џони Еванс (1988-01-03)3 јануари 1988 (воз. 28) 49 1 Англија Вест Бромвич Албион
6 ОД Крис Беард (1982-02-25)25 февруари 1982 (воз. 34) 78 0 Англија Фулам
7 СР Најал МекЏин (1987-07-20)20 јули 1987 (воз. 28) 41 2 Шкотска Абердин
8 СР Стивен Дејвис (1985-01-01)1 јануари 1985 (воз. 31) 83 8 Англија Саутхемптон (капитен)
9 НП Вил Григ (1991-07-03)3 јули 1991 (воз. 24) 8 1 Англија Виган Атлетик
10 НП Кајл Лаферти (1987-09-16)16 септември 1987 (воз. 28) 51 17 Англија Бирмингем Сити
11 НП Конор Вошингтон (1992-05-18)18 мај 1992 (воз. 24) 4 2 Англија Квинс Парк Ренџерс
12 ГМ Рој Керол (1977-09-30)30 септември 1977 (воз. 38) 43 0 Англија Нотс Каунти
13 СР Кори Еванс (1990-07-17)17 јули 1990 (воз. 25) 34 1 Англија Блекбурн Роверс
14 СР Стјуарт Далас (1991-04-19)19 април 1991 (воз. 25) 13 1 Англија Лидс Јунајтед
15 ОД Луке Мекалох (1994-02-15)15 февруари 1994 (воз. 22) 5 0 Англија Донкастер Роверс
16 СР Оливер Норвуд (1991-04-12)12 април 1991 (воз. 25) 34 0 Англија Рединг
17 ОД Педи МекНер (1995-04-27)27 април 1995 (воз. 21) 9 0 Англија Манчестер Јунајтед
18 ОД Арон Хјуз (1979-11-08)8 ноември 1979 (воз. 36) 100 1 Австралија Мелбурн Сити
19 СР Џејми Ворд (1986-05-12)12 мај 1986 (воз. 30) 22 2 Англија Нотингем Форест
20 ОД Крег Кеткарт (1989-02-06)6 февруари 1989 (воз. 27) 28 2 Англија Вотфорд
21 НП Џош Магенис (1990-05-15)15 мај 1990 (воз. 26) 19 1 Шкотска Килмарнок
22 ОД Ли Ходсон (1991-10-02)2 октомври 1991 (воз. 24) 16 0 Англија Милтон Кинс Донс
23 ГМ Алан Манус (1982-05-19)19 мај 1982 (воз. 34) 8 0 Шкотска Сент Џонсон

Група Д[уреди | уреди извор]

Шпанија[уреди | уреди извор]

Селектор: Висенте дел Боске

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Икер Касиљас (1981-05-20)20 мај 1981 (воз. 35) 167 0 Португалија Порто (капитен)
2 ОД Сесар Аспликуета (1989-08-28)28 август 1989 (воз. 26) 15 0 Англија Челси
3 ОД Жерар Пике (1987-02-02)2 февруари 1987 (воз. 29) 77 4 Шпанија Барселона
4 ОД Марк Бартра (1991-01-15)15 јануари 1991 (воз. 25) 10 0 Шпанија Барселона
5 СР Серхио Бускетс (1988-07-16)16 јули 1988 (воз. 27) 84 2 Шпанија Barcelona
6 СР Андрес Инјеста (1984-05-11)11 мај 1984 (воз. 32) 109 13 Шпанија Барселона
7 НП Алваро Мората (1992-10-23)23 октомври 1992 (воз. 23) 9 3 Италија Јувентус
8 СР Коке (1992-01-08)8 јануари 1992 (воз. 24) 23 0 Шпанија Атлетико Мадрид
9 НП Лукас Васкес (1991-07-01)1 јули 1991 (воз. 24) 1 0 Шпанија Реал Мадрид
10 СР Сеск Фабрегас (1987-05-04)4 мај 1987 (воз. 29) 106 15 Англија Челси
11 НП Педро (1987-07-28)28 јули 1987 (воз. 28) 58 17 Англија Челси
12 ОД Ектор Белерин (1995-03-19)19 март 1995 (воз. 21) 3 0 Англија Арсенал
13 ГМ Давид де Хеа (1990-11-07)7 ноември 1990 (воз. 25) 9 0 Англија Манчестер Јунајтед
14 СР Тиаго (1991-04-11)11 април 1991 (воз. 25) 10 0 Германија Бајерн Минхен
15 ОД Серхио Рамос (1986-03-30)30 март 1986 (воз. 30) 132 10 Шпанија Реал Мадрид
16 ОД Хуанфран (1985-01-09)9 јануари 1985 (воз. 31) 18 0 Шпанија Атлетико Мадрид
17 ОД Микел Сан Хозе (1989-05-30)30 мај 1989 (воз. 27) 7 0 Шпанија Атлетико Билбао
18 ОД Жорди Алба (1989-03-21)21 март 1989 (воз. 27) 43 6 Шпанија Барселона
19 СР Бруно Сориано (1984-06-12)12 јуни 1984 (воз. 31) 8 0 Шпанија Вилјареал
20 НП Ариц Адурис (1981-02-11)11 февруари 1981 (воз. 35) 6 1 Шпанија Атлетик Билбао
21 СР Давид Силва (1986-01-08)8 јануари 1986 (воз. 30) 99 24 Англија Манчестер Сити
22 НП Нолито (1986-10-15)15 октомври 1986 (воз. 29) 9 4 Шпанија Селта Виго
23 ГМ Серхио Рико (1993-09-01)1 септември 1993 (воз. 22) 1 0 Шпанија Севиља

Чешка[уреди | уреди извор]

Селектор: Павел Врба

[13]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Петр Чех (1982-05-20)20 мај 1982 (воз. 34) 118 0 Англија Арсенал
2 ОД Павел Кадерабек (1992-04-25)25 април 1992 (воз. 24) 15 2 Германија Хофенхајм
3 ОД Михал Кадлец (1984-12-13)13 декември 1984 (воз. 31) 63 8 Турција Фенербахче
4 ОД Теодор Гебре Селасие (1986-12-24)24 декември 1986 (воз. 29) 33 1 Германија Вердер Бремен
5 ОД Роман Хубник (1984-06-06)6 јуни 1984 (воз. 32) 24 2 Чешка Викторија П’лзењ
6 ОД Томаш Сивок (1983-09-15)15 септември 1983 (воз. 32) 52 5 Турција Бурсаспор
7 НП Томаш Нецид (1989-08-13)13 август 1989 (воз. 26) 36 9 Турција Бурсаспор
8 ОД Давид Лимберски (1983-10-06)6 октомври 1983 (воз. 32) 35 1 Чешка Викторија П’лзењ
9 СР Борек Дочкал (1988-09-30)30 септември 1988 (воз. 27) 23 6 Чешка Спарта Прага
10 СР Томаш Росицки (1980-10-04)4 октомври 1980 (воз. 35) 100 22 Англија Арсенал (капитен)
11 СР Даниел Пудил (1985-09-27)27 септември 1985 (воз. 30) 31 2 Англија Шефилд Венздеј
12 НП Милан Шкода (1986-01-16)16 јануари 1986 (воз. 30) 7 2 Чешка Славија Прага
13 СР Јарослав Плашил (1982-01-05)5 јануари 1982 (воз. 34) 97 6 Франција Бордо
14 СР Даниел Колар (1985-10-27)27 октомври 1985 (воз. 30) 26 2 Чешка Викторија П’лзењ
15 СР Давид Павелка (1991-05-18)18 мај 1991 (воз. 25) 5 0 Турција Касимпаша
16 ГМ Томаш Вацлик (1989-03-29)29 март 1989 (воз. 27) 6 0 Швајцарија Базел
17 ОД Марек Сухи (1988-03-29)29 март 1988 (воз. 28) 26 0 Швајцарија Базел
18 СР Јосеф Шурал (1990-05-30)30 мај 1990 (воз. 26) 9 1 Чешка Спарта Прага
19 СР Ладислав Крејчи (1992-07-05)5 јули 1992 (воз. 23) 20 4 Чешка Спарта Прага
20 СР Јиржи Скалак (1992-03-12)12 март 1992 (воз. 24) 7 0 Англија Брајтон и Хоув Албион
21 НП Давид Лафата (1981-09-18)18 септември 1981 (воз. 34) 37 8 Чешка Спарта Прага
22 СР Владимир Дарида (1990-08-08)8 август 1990 (воз. 25) 33 1 Германија Херта
23 ГМ Томаш Кубек (1992-08-26)26 август 1992 (воз. 23) 1 0 Чешка Слован Либерец

Турција[уреди | уреди извор]

Селектор: Фатих Терам

[14]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Волкан Бабакан (1988-08-12)12 август 1988 (воз. 27) 16 0 Турција Истабул Башакшехир
2 ОД Семих Каја (1991-02-24)24 февруари 1991 (воз. 25) 23 0 Турција Галатасарај
3 ОД Хакан Балта (1983-03-23)23 март 1983 (воз. 33) 45 2 Турција Галатасарај
4 ОД Ахмет Јилмаз Чалик (1994-06-22)22 јуни 1994 (воз. 21) 4 0 Турција Генчлербирлиги
5 СР Нури Шахин (1988-09-05)5 септември 1988 (воз. 27) 48 2 Германија Борусија Дортмунд
6 СР Хакан Чалханоглу (1994-02-08)8 февруари 1994 (воз. 22) 18 6 Германија Баер Леверкузен
7 ОД Гокан Ѓонул (1985-01-04)4 јануари 1985 (воз. 31) 55 1 Турција Фенербахче
8 СР Селчук Инан (1985-02-10)10 февруари 1985 (воз. 31) 51 8 Турција Галатасарај
9 НП Џенк Тосун (1991-06-07)7 јуни 1991 (воз. 25) 9 3 Турција Бешикташ
10 СР Арда Туран (1987-01-30)30 јануари 1987 (воз. 29) 90 17 Шпанија Барселона (капитен)
11 СР Олџај Шахан (1987-05-26)26 мај 1987 (воз. 29) 23 2 Турција Бешикташ
12 ГМ Онур Киврак (1988-01-01)1 јануари 1988 (воз. 28) 12 0 Турција Трабзонспор
13 ОД Исмаил Којбаши (1989-07-10)10 јули 1989 (воз. 26) 18 0 Турција Бешикташ
14 СР Огужан Озјакуп (1992-09-23)23 септември 1992 (воз. 23) 19 1 Турција Бешикташ
15 СР Мехмет Топал (1986-03-03)3 март 1986 (воз. 30) 58 1 Турција Фенербахче
16 СР Озан Туфан (1995-03-23)23 март 1995 (воз. 21) 23 1 Турција Фенербахче
17 НП Бурак Јилмаз (1985-07-15)15 јули 1985 (воз. 30) 43 19 Кина Пекинг Гуан
18 СР Џанер Еркин (1988-10-04)4 октомври 1988 (воз. 27) 46 2 Турција Фенербахче
19 СР Јунус Мали (1992-02-24)24 февруари 1992 (воз. 24) 5 0 Германија 1. ФСВ Мајнц 05
20 СР Волкан Шен (1987-07-07)7 јули 1987 (воз. 28) 16 0 Турција Фенербахче
21 НП Емре Мор (1997-07-24)24 јули 1997 (воз. 18) 1 0 Данска Нордсјеланд
22 ОД Шенер Озбајракли (1990-01-23)23 јануари 1990 (воз. 26) 8 0 Турција Фенербахче
23 ГМ Харун Текин (1989-06-17)17 јуни 1989 (воз. 26) 0 0 Турција Бурсаспор

Хрватска[уреди | уреди извор]

Селектор: Анте Чачиќ

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Иван Варгиќ 15 март 1987 (1987-03-15) (34 г.) 2 0 Хрватска Риека
2 ОД Шиме Врсаљко 10 јануари 1992 (1992-01-10) (29 г.) 19 0 Италија Сасуоло
3 ОД Иван Стриниќ 17 јули 1987 (1987-07-17) (34 г.) 35 0 Италија Наполи
4 СР Иван Перишиќ 2 февруари 1989 (1989-02-02) (32 г.) 47 13 Италија Интер
5 ОД Ведран Чорлука 5 февруари 1986 (1986-02-05) (35 г.) 88 4 Русија Локомотив Москва
6 ОД Тин Јевдај 28 ноември 1995 (1995-11-28) (25 г.) 3 0 Германија Баер Леверкузен
7 СР Иван Ракитиќ 10 март 1988 (1988-03-10) (33 г.) 76 11 Шпанија Барселона
8 СР Матео Ковачиќ 6 мај 1994 (1994-05-06) (27 г.) 27 1 Шпанија Реал Мадрид
9 НП Андреј Крамариќ 19 јуни 1991 (1991-06-19) (30 г.) 11 4 Германија Хофенхајм
10 СР Лука Модриќ 9 септември 1985 (1985-09-09) (35 г.) 90 10 Шпанија Реал Мадрид
11 ОД Дарио Срна 1 мај 1982 (1982-05-01) (39 г.) 130 22 Украина Шахтар Донецк (капитен)
12 ГМ Ловре Калиниќ 3 април 1990 (1990-04-03) (31 г.) 4 0 Хрватска Хајдук Сплит
13 ОД Гордон Шилденфелд 18 март 1985 (1985-03-18) (36 г.) 27 1 Хрватска Динамо Загреб
14 СР Марсело Брозовиќ 16 ноември 1992 (1992-11-16) (28 г.) 17 4 Италија Интер
15 СР Анте Чориќ 14 април 1997 (1997-04-14) (24 г.) 2 0 Хрватска Динамо Загреб
16 НП Никола Калиниќ 5 јануари 1988 (1988-01-05) (33 г.) 29 11 Италија Фјорентина
17 НП Марио Манџукиќ 21 мај 1986 (1986-05-21) (35 г.) 66 24 Италија Јувентус
18 СР Марко Рог 19 јули 1995 (1995-07-19) (26 г.) 3 0 Хрватска Динамо Загреб
19 СР Милан Бадељ 25 февруари 1989 (1989-02-25) (32 г.) 20 1 Италија Фјорентина
20 НП Марко Пјаца 6 мај 1995 (1995-05-06) (26 г.) 8 1 Хрватска Динамо Загреб
21 ОД Домагој Вида 29 април 1989 (1989-04-29) (32 г.) 38 1 Украина Динамо Киев
22 НП Дује Чоп 1 февруари 1990 (1990-02-01) (31 г.) 4 0 Шпанија Малага
23 ГМ Даниел Субашиќ 27 октомври 1984 (1984-10-27) (36 г.) 20 0 Франција Монако

Група Е[уреди | уреди извор]

Белгија[уреди | уреди извор]

Селектор: Марк Вилмотс

[15]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Тибо Куртоа (1992-05-11)11 мај 1992 (воз. 24) 37 0 Англија Челси
2 ОД Тоби Алдервеирелд (1989-03-02)2 март 1989 (воз. 27) 55 1 Англија Тотенхем
3 ОД Томас Вермален (1985-11-14)14 ноември 1985 (воз. 30) 53 1 Шпанија Барселона
4 СР Раџа Наинголан (1988-05-04)4 мај 1988 (воз. 28) 19 4 Италија Рома
5 ОД Јан Вертонген (1987-04-24)24 април 1987 (воз. 29) 77 6 Англија Тотенхем
6 СР Аксел Витсел (1989-01-12)12 јануари 1989 (воз. 27) 67 6 Русија Зенит
7 НП Кевин Де Брајне (1991-06-28)28 јуни 1991 (воз. 24) 39 12 Англија Манчестер Сити
8 СР Маруан Фелаини (1987-11-22)22 ноември 1987 (воз. 28) 68 15 Англија Манчестер Јунајтед
9 НП Ромелу Лукаку (1993-05-13)13 мај 1993 (воз. 23) 44 12 Англија Евертон
10 НП Еден Азар (1991-01-07)7 јануари 1991 (воз. 25) 65 13 Англија Челси (капитен)
11 НП Јаник Фереира Караско (1993-09-04)4 септември 1993 (воз. 22) 4 0 Шпанија Атлетико Мадрид
12 ГМ Симон Мињоле (1988-03-06)6 март 1988 (воз. 28) 16 0 Англија Ливерпул
13 ГМ Жан-Франсоа Жиле (1979-05-31)31 мај 1979 (воз. 37) 9 0 Белгија Мехелен
14 НП Дрис Мертенс (1987-05-06)6 мај 1987 (воз. 29) 45 8 Италија Наполи
15 ОД Џејсон Денајер (1995-06-28)28 јуни 1995 (воз. 20) 7 0 Турција Галатасарај
16 ОД Томас Муниер (1991-09-12)12 септември 1991 (воз. 24) 5 0 Белгија Клуб Брухе
17 НП Дивок Ориги (1995-04-18)18 април 1995 (воз. 21) 19 3 Англија Ливерпул
18 ОД Кристијан Кабаселе (1991-02-24)24 февруари 1991 (воз. 25) 0 0 Белгија Генк
19 СР Муса Дембеле (1987-07-16)16 јули 1987 (воз. 28) 65 5 Англија Тотенхем
20 НП Кристијан Бентеке (1990-12-03)3 декември 1990 (воз. 25) 26 6 Англија Ливерпул
21 ОД Џордан Луакаку (1994-07-25)25 јули 1994 (воз. 21) 4 0 Белгија Остенде
22 НП Мили Батшуаи (1993-10-02)2 октомври 1993 (воз. 22) 5 2 Франција Марсеј
23 ОД Лоран Симан (1985-08-05)5 август 1985 (воз. 30) 11 1 Канада Монтреал Импакт

Италија[уреди | уреди извор]

Селектор: Антонио Конте

[16]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Џанлујџи Буфон (1978-01-28)28 јануари 1978 (воз. 38) 157 0 Италија Јувентус (капитен)
2 ОД Матија Де Шиљо (1992-10-20)20 октомври 1992 (воз. 23) 22 0 Италија Милан
3 ОД Џорџо Кјелини (1984-08-14)14 август 1984 (воз. 31) 84 6 Италија Јувентус
4 ОД Матео Дармијан (1989-12-02)2 декември 1989 (воз. 26) 22 1 Англија Манчестер Јунајтед
5 ОД Анџело Огбона (1988-05-23)23 мај 1988 (воз. 28) 11 0 Англија Вест Хем Јунајтед
6 СР Антонио Кандрева (1987-02-28)28 февруари 1987 (воз. 29) 38 4 Италија Лацио
7 НП Симоне Ѕаѕа (1991-06-25)25 јуни 1991 (воз. 24) 11 1 Италија Јувентус
8 СР Алесандро Флоренци (1991-03-11)11 март 1991 (воз. 25) 17 2 Италија Рома
9 НП Грацијано Пеле (1985-07-15)15 јули 1985 (воз. 30) 13 5 Англија Саутхемптон
10 СР Тиаго Мота (1982-08-28)28 август 1982 (воз. 33) 26 1 Франција Париз Сен-Жермен
11 НП Чиро Имобиле (1990-02-20)20 февруари 1990 (воз. 26) 13 1 Италија Торино
12 ГМ Салваторе Сиригу (1987-01-12)12 јануари 1987 (воз. 29) 16 0 Франција Париз Сен-Жермен
13 ГМ Федерико Маркети (1983-02-07)7 февруари 1983 (воз. 33) 11 0 Италија Лацио
14 СР Стефано Стураро (1993-03-09)9 март 1993 (воз. 23) 1 0 Италија Јувентус
15 ОД Андреја Барцаљи (1981-05-08)8 мај 1981 (воз. 35) 56 0 Италија Јувентус
16 СР Даниеле Де Роси (1983-07-24)24 јули 1983 (воз. 32) 103 18 Италија Рома
17 НП Едер (1986-11-15)15 ноември 1986 (воз. 29) 10 2 Италија Интер
18 СР Марко Пароло (1985-01-25)25 јануари 1985 (воз. 31) 20 0 Италија Лацио
19 ОД Леонардо Бонучи (1987-05-01)1 мај 1987 (воз. 29) 57 3 Италија Јувентус
20 НП Лоренцо Инсиње (1991-06-04)4 јуни 1991 (воз. 25) 9 2 Италија Наполи
21 СР Федерико Бернардески (1994-02-16)16 февруари 1994 (воз. 22) 4 0 Италија Фјорентина
22 СР Стефан Ел Шарави (1992-10-27)27 октомври 1992 (воз. 23) 19 3 Италија Рома
23 СР Емануеле Џакерини (1985-05-05)5 мај 1985 (воз. 31) 25 3 Италија Болоња

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Regulations of the UEFA European Football Championship 2014–16“ (PDF). Union of European Football Associations. Посетено на 11 February 2016.
 2. „Liste de 23 de L'Euro 2016“. fff.fr. French Football Federation. 12 May 2016.
 3. „23 pentru Euro!“. frf.ro (романски). Romanian Football Federation. 31 May 2016.
 4. De Biasi shpall listën zyrtare të Euro 2016 FSHF.org
 5. „Liste des joueurs UEFA EURO 2016 FRANCE“ (PDF). football.ch. Swiss Football Association. 30 May 2016.
 6. „Roy Hodgson confirms final squad for UEFA EURO 2016“. The Football Association. 31 May 2016. Посетено на 31 May 2016.
 7. „Boot-less Yusupov primed for Russia squad“. uefa.com. UEFA. 7 June 2016.
 8. [1]
 9. „Löw streicht Bellarabi, Brandt, Reus und Rudy“. DFB. Посетено на 31 May 2016.
 10. Nitzak, Igor (31 May 2016). „Zinchenko named in Ukraine Euro 2016 squad“. Reuters. Daily Mail. Посетено на 31 May 2016.
 11. „Adam Nawałka podał kadrę na EURO 2016“. PZPN. 30 May 2016.
 12. „Northern Ireland announce Euro 2016 Squad“. BBC Sport. BBC. 28 May 2016. Посетено на 28 May 2016.
 13. „Konečná nominace: Na EURO nejedou Mareček a Schick“. Fotbal.cz. Football Association of the Czech Republic. 31 May 2016.
 14. „A Milli Takım'ın EURO 2016 nihai kadrosu açıklandı“. Türkiye Futbol Federasyonu. Посетено на 31 May 2016.
 15. BelgianRedDevils [@@BelRedDevils] (31 May 2016). „.OFFICIAL ! Our final #Euro2016 squad list & numbers ! #TousenFrance“ (Tweet). Посетено на 31 May 2016 – преку Twitter.
 16. Nazionale Italiana [@@Vivo_Azzurro] (31 May 2016). „I 23 #Azzurri convocati e i numeri di maglia! #Nazionale #Italia #VivoAzzurro“ (Tweet). Посетено на 31 May 2016 – преку Twitter.