Васили Березуцки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Васили Березуцки
BerezV.JPG
Лични податоци
Полно име Васили Владимирович Березуцки
Роден на 20 јуни 1982 (1982-06-20) (40 г.)
Роден во Мокква, СССР
Држава Русија Русија
Висина 1.89 м
Позиција одбрана
Младинска кариера
Смена
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999-2001 ФК Торпедо Зил 29 (0)
2002-2018 ЦСКА Москва ЦСКА Москва 376 (9)
Репрезентација
2003-2016 Русија Русија 101 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јули 2012

Васили Березуцки (руски: Василий Владимирович Березуцкий, роден на 20 јуни 1982 во Москва) — поранешен руски фудбалер.

Березуцки својата професионална кариера ја започнал во 1999 година како играч на ФК Торпедо Зил, и во истиот тим се задржал до 2001 година, кога преминал во ФК ЦСКА Москва заедно со својот брат близнак, Алексеј Березуцки.

За руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2003 година и одиграл вкупно 101 натпревар и постигнал 5 гола.