Прејди на содржината

Марк Бартра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марк Бартра
Барта во дресот на ФК Барселона во 2014
Лични податоци
Полно име Марк Бартра Арегал[1]
Роден на 15 јануари 1991(1991-01-15)(33 г.)
Роден во Сант Хауме дел Доменис, Шпанија
Висина &100000000000001840000001,84 м[1]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Бетис
Број 5
Младинска кариера
2001–2002 Espanyol
2002–2009 Barcelona
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2012 Barcelona B 81 (2)
2010–2016 Barcelona 59 (5)
2016–2018 Borussia Dortmund 31 (2)
2018– Betis 16 (1)
Репрезентација
2009 Spain U18 3 (0)
2009–2010 Spain U19 11 (0)
2011 Spain U20 7 (0)
2011–2013 Spain U21 16 (2)
2013– Spain 13 (0)
2010– Catalonia 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 19 May 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 November 2017

Марк Бартра Арегал (шпански: Marc Bartra; 15 јануари 1991) — шпански професионален фудбалер кој игра како одбранбрен играч за Реал Бетис и Шпанската репрезентацијата.

Ја започнал својата кариера во Барселона, каде што тој одиграл 103 професионални натпревари и постигнал шест гола низ седумте сезони. Во 2016 година, тој се приклучил на Борусија Дортмунд за 8 милиони евра.

Бартра го освоил Европското првенство со Шпанија во 2013 со младинскиот тим. Тој го направил своето сениорно деби во 2013 година, и бил избран за Евро 2016.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Бартра тренира за Барселона во 2014 година

Барселона[уреди | уреди извор]

Бартра го направил свето прво деби на 14 февруари 2010 година, во доаѓањето на како замена за Хефрен Суарез.[2] Тој го започнал неговиот прв прволигашки натпревар една година и три месеци подоцна,[3] и го постигнал својот прв гол на 21 мај 2011.[4]

Борусија Дортмунд[уреди | уреди извор]

На 3 јуни 2016 година, Бартра бил продаден на германскиот клуб Борусија Дортмунд за 8 милиони евра, потпишувајќи четиригодишен договор.[5][6] Тој го направи неговото натпреварувачко деби на 14 август против Бајерн Минхен,[7] и еден месец подоцна го постигнал својот прв гол во групната фаза на УЕФА Лигата на Шампионите.[8]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Бартра е познат по неговиот пристојно темпо и додавање. Тој е добар ментално, поседува добри способност и исто така може да игра како десен-назад, каде тој може да се намали и да им помогне.[9]

клуб сезона лига куп УЕФА дриго вкупно
дивизија пој. гол. пој. гол. пој. гол. пој. гол. пој. гол.
ФК Барселона Б 2009–10 Втора дивизија Б 30 1 30 1
2010–11 Втора дивизија 28 1 28 1
2011–12 23 0 23 0
вкупно 81 2 81 2
ФК Барселона 2009–10 Примера Дивисион 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0
2010–11 2 1 2 0 1 0 0 0 5 1
2011–12 1 0 0 0 1 0 0 0 2 0
2012–13 8 0 2 0 6 0 0 0 16 0
2013–14 20 1 6 1 4 0 0 0 30 2
2014–15 14 1 5 0 6 0 25 1
2015–16 13 2 5 0 4 0 2 0 24 2
вкупно 59 5 20 1 22 0 2 0 103 6
ФК Борусија Дортмунд 2016–17 Бундеслига 19 0 4 0 7 1 1 0 31 1
2017–18 12 2 3 2 4 0 1 0 20 4
вкупно 31 2 7 1 11 1 2 0 51 5
Вупно во кариера 171 9 27 2 33 1 4 0 235 13

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Шпанија
Година Апликации Цели
2013 1 0
2014 3 0
До 2015 3 0
2016 година 5 0
2017 1 0
Вкупно 13 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Marc Bartra“ (германски). Borussia Dortmund. Посетено на 24 November 2016.
  2. „Barça lose unbeaten record (2–1)“. FC Barcelona. 14 February 2010. Посетено на 14 February 2010.[мртва врска]
  3. „Barca back-ups draw blank“. ESPN Soccernet. 15 May 2011. Архивирано од изворникот на 2012-10-24. Посетено на 16 May 2011.
  4. „Second XI ease to win“. ESPN Soccernet. 21 May 2011. Архивирано од изворникот на 2012-11-11. Посетено на 21 May 2011.
  5. „Marc Bartra: Borussia Dortmund's new defensive ace“. Bundesliga. 3 June 2016. Посетено на 25 June 2016.
  6. Pearson, Matt (3 June 2016). „Bundesliga: Borussia Dortmund sign Barcelona defender Marc Bartra“. Deutsche Welle. Посетено на 21 June 2016.
  7. „Second-half goals earn Bayern Munich Super Cup glory vs. Dortmund“. ESPN FC. 14 August 2016. Посетено на 4 September 2016.
  8. „Dortmund six-shooters wreck Legia's comeback“. UEFA. 15 September 2016. Посетено на 10 March 2017.
  9. „FC Barcelona: The future is bright. The future is Bartra“. The Hard Tackle. 16 October 2013. Посетено на 3 June 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]