Арда Туран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арда Туран
AUT vs. TUR 2016-03-29 (283).jpg
Туран играјќи за Турција во 2016
Лични податоци
Роден на 30 јануари 1987 (1987-01-30) (35 г.)[1]
Роден во Истанбул, Турција[1]
Држава Турција Турција
Висина &100000000000001750000001,75 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Истанбул Башакшехир Истанбул Башакшехир
(на позајмица од Барселона)
Број 14
Младинска кариера
2000–2005 Галатасарај Галатасарај
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2011 Галатасарај Галатасарај 130 (29)
2006Манисаспор Манисаспор 15 (2)
2011–2015 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 127 (13)
2015– Барселона Барселона 36 (5)
2018–Истанбул Башакшехир Истанбул Башакшехир 23 (2)
Репрезентација
2002 Турција Турција 16 10 (2)
2003–2004 Турција Турција17 30 (3)
2003–2005 Турција Турција 18 11 (2)
2004–2006 Турција Турција 19 17 (6)
2005 Турција Турција 20 2 (0)
2006 Турција Турција 21 2 (0)
2006– Турција Турција 100 (17)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 10
56, 21 March 2019 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20 April 2018

Арда Туран (роден на 30 јануари 1987 година) е турски професионален фудбалер кој игра како напаѓач од средниот ред за турскиот клуб Истанбул Башакхехир, на позајмица од Барселона и за турската репрезентација .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Arda Turan – Player Details“. Turkish Football Federation. Посетено на 26 September 2017.
  2. „FC Barcelona player profile“. FC Barcelona. Посетено на 1 January 2016.