Лоран Симан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белгија Лоран Симан[1]
Лични податоци
Роден на 5 август 1985(1985-08-05)(38 г.)[1]
Роден во Фарсиен, Белгија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Монтреал Импакт Монтреал Импакт
Број 23
Младинска кариера
Олимпик Шарлероа
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002-2003 Олимпик Шарлероа 5 (0)
2003-2008 Спортинг Шарлероа 85 (2)
2008-2010 Клуб Брухе 16 (0)
2009-2010Кортријк (позајмен) 34 (2)
2010-2015 Стандард 152 (6)
2015- Монтреал Импакт 1 (0)
Репрезентација
2004-2005 Белгија Белгија 21 6 (0)
2010- Белгија Белгија 8 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Лоран Симан (роден на 5 август 1985 во Фарсиен) — белгиски фудбалер, дефанзивец на Монтреал Импакт и Белгиската репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Laurent Ciman“. Soccerway. Global Sports Media. Посетено на 3 August 2011.