Томаш Росицки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томаш Росицки
Tomáš Rosický
Rosicky.jpg
Лични податоци
Роден на 4 октомври 1980
Роден во Прага, Чешка
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Среден ред
Младинска кариера
Спарта Прага
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–2001 Спарта Прага 41 (8)
2001-2006 Борусија Дортмунд 149 (20)
2006-2016 Арсенал 170 (19)
2016–2017 Спарта Прага 12 (1)
Репрезентација
2000-2016 Чешка 105 (23)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 јануари 2012

Томаш Росицки (роден 4 октомври 1980 во Прага) е Чешки фудбалер, кој во моментов игра за Англискиот Премиерлигашот Арсенал.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Росицки е играч од средниот ред познат по прекарот „Малиот Моцарт“, неговата феноменална вештина и способноста да го раководи средниот ред со добрите подавања.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Борусија Дортмунд[уреди | уреди извор]

Борусија Дортмунд за него на Спарта прага во 2001 плати 18 милиони фунти, што претставува рекорд во Бундеслигата.[1] Неговата репутација растеше додека играше во Дортмунд, но поради финансиската криза во која се најде клубот не можеше да го задржи и покрај фактот што беа свесни за неовиот придонес. Медиумите шпекулираа со скап трансфер во повеќе големи клубови, вклучувајќи ги Реал Мадрид, Атлетико Мадрид, Тотенхем, Челзи и Арсенал. Росицки изрази желба да си замине од Дортмунд на крајот на сезоната 2005–06, Јужноафриканецот Стивен Пиенар беше донесен во пресрет на заминувањето на Росицки.

Арсенал[уреди | уреди извор]

Сезона 2006–07[уреди | уреди извор]

На 23 мај 2006, Арсенал потврди дека го потпишале Росицки на долгорочен договор. Цената на трансферот не беше откриена но се шпекулираше дека се работи за околу 6,8 милиони фунти поради специјална клаузула во договорот на Росицки со Дортмунд.[1][2] Томаш го зема дресот со број 7 кој претходно му припаѓаше на Французинот Робер Пирес.

На 8 август 2006, Росицки го направи своето деби за Арсенал Играјќи на левото крило во првиот натпревар од третото коло од квалификациите за Лигата на Шампиони против Динамо Загреб. На 13 септември, Росицки гопостигна својот прв гол за Арсенал на гостувањето кај Хамбург СК, со спектакуларен шут од околу 30 метри.[3] Првиот гол во Премиер Лигата му беше против Виган Атлетик на 11 февруари 2007. Росицки не беше во форма во сезоната 2006–07, постигнувајќи само три гола во Премиер Лигата.

Росицки во Арсенал најчесто игра како лево крило. На моменти неговата игра потсеќа на онаа на неговиот претходник Робер Пирес. Додека сѐ уште беше во раните фази на неговата кариера Томаш се здоби со прекарите „Малиот Моцарт“ и „Моцарт на Фудбалот“ поради неговата способност да ја диригира играта на својот тим.[4]

Сезона 2007–08[уреди | уреди извор]

Сезоната 2007–08 Росицки повторно ја започна на левото крило. На 29 август го постигна својот прв гол во новата сезона во натпревар против неговиот поранешен клуб Спарта Прага. Голот го постигна по амо 7 минути игра со низок шут, по асистенцијата на Тео Волкот.[5] Томаш ја одржа својата добра форма и во натпреварот против Портсмут постигнувајќи го својот прв гол во новата Премиерлигашка сезона со силен шут од лош агол. По опоравувањето од повредата на бутниот мускул заработена на натпреварот против Севиља, Росицки се врати во форма на натпреварот со Болтон Вандерерс од Премиер Лигата. По добрата комбинирање со Тео Волкот постигна го со шут од линијата на пет метри, а потоа следуваше уште еден гол против Виган Атлетик на асистенција од Никлас Бентнер. Томаш славеше и на гостувањето кај Мидлзборо, натпревар во кој Арсенал загуби со 2:1, а се запиша и меѓу стрелците и против Евертон со низок шут од врвот на шестнаесетникот во победата од 4:1. Повторно ја тресеше мрежата против Фулам кога постигна гол од 5 метри на асистенција на Едуардо, натпреварот заврши со победа од 3:0 за Арсенал.

Навивачите на Арсенал последен пат го видоа Чехот кога излегуваше во 9 минута на натпреварот од ФА Купот против Њукасл на Емирати на 26 јануари. Менаџерот Арсен Венгер подоцна изјави за повредата на 27 годишниот Томаш дека „не е сериозна ама е чудна“. Сепак, поради повредата Росицки го пропушти остатокот од сезоната како и Европското Првенство кое се одржа летото. Според изјави на Скај Спорт Тој ќе го пропушти почетокот на новата сезона поради операција на коленото.[6]

Сезона 2008-09[уреди | уреди извор]

Откако го пропушти ЕУРО 2008, Росицки беше очекуван во составот на Арсенал најдоцна до септември, но на 2 октомври 2008 Арсен Венгер излезе со изјава дека физиотерапевтите „постапиле добро“ доколку успее да се врати пред новата година.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Росицки го оствари своето репрезентативно деби во 2000 на 19 годишна возраст, против Република Ирска. Играше за својата земја на Европските Првенство во 2000 и 2004 и и помогна да се квалификува за Светското Првенство во 2006 во Германија. Росицки покажа добра форма додека настапуваше за Чешка во фазата по групи од квалификациите, постигнувајќи неколку гола од пенал и асистирајќи им на Милан Барош и Јан Колер со прецизни и навремени подавања. Исто така го постигна и победоносниот гол во плејофот против Норвешка, со што го обезбеди влезот на Чешка во финалето.

На Светското Првенство во 2006, Росицки постигна два гола во победата на Чешка над Обединетитет Американски Држави со 3:0 во првиот натпревар, на 12 јуни, 2006. Чешка испадна од Првенството уште во фазата по групи, при што Росицки беше приморан да игра во нападот по повредите на двајцата напаѓачи, Јан Колер и Милан Барош.

На почетокот на сезоната 2006–07 Росицки стана капитен на Чешка, на местото на Павел Недвед кој замина во пензија, и брзо се снајде во новата улога, помагајќи и на репрезентацијата да се квалификува за ЕП 2008.

Росицки го пропушти ЕП 2008 поради повреда.

Почести[уреди | уреди извор]

Спарта Прага[уреди | уреди извор]

Освојувач

    • Чешка Прва Лига 1998-99, 1999-2000, 2000-01

Борусија Дортмунд[уреди | уреди извор]

Арсенал[уреди | уреди извор]

Статистика од клупската кариера[уреди | уреди извор]

(Заклучно со 18 август 2008)
Клуб Сезона Лига Куп[7] Европа Вкупно
Настапи Голови Асист. Настапи Голови Асист. Настапи Голови Асист. Настапи Голови Асист.
Борусија Дортмунд 2001–02 24 4 - - - - 8 1 - 32 5 -
2002–03 30 3 - - - - 7 2 - 37 5 -
2003–04 19 2 - - - - 4 0 - 23 2 -
2004–05 26 4 - - - - 0 0 0 26 4 -
2005–06 27 6 - - - - 0 0 0 27 6 -
Вкупно 145 22 -
Арсенал 2006–07 26 3 3 5 2 1 6 1 0 37 6 4
2007–08 18 6 2 1 0 0 5 1 0 24 7 2
Вкупно 61 13 6

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]