Роман Зозулја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Украина Роман Зозулја
Лични податоци
Полно име Роман Вјачеславович Зозулја
Роден на 17 ноември 1989(1989-11-17)(34 г.)
Роден во Киев, Украина
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Бетис Бетис
Број 18
Младинска кариера
Динамо Киев Динамо Киев
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2008 Динамо Киев-2 59 (11)
2008-2011 Динамо Киев Динамо Киев 35 (3)
2011-2016 Днипро Днипро 85 (22)
2016- Бетис Бетис 6 (0)
2017Рајо Валјекано Рајо Валјекано 0 (0)
Репрезентација
2005-2006 Украина Украина 17 14 (2)
2007-2008 Украина Украина 19 15 (4)
2008-2011 Украина Украина 21 22 (1)
2010- Украина Украина 33 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Роман Вјачеславович Зозулја (роден на 17 ноември 1989, во Киев) — украински фудбалер, напаѓач на Бетис и на украинската репрезентација.