Прејди на содржината

Мартин Шкртел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартин Шкртел
Лични информации
Целосно име Мартин Шкртел[1]
Датум на раѓање 15 декември 1984(1984-12-15)(39 г.)
Место на раѓање Хадловина, Словачка
Висина 1.91 м (6 ст 3 ин)[2]
Положба центар
Клупски информации
Тековен клуб
Фенербахче
Број 37
Младинска кариера
1990–2001 Prievidza
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2001–2004 Trenčín 44 (8)
2004–2008 Zenit Saint Petersburg 74 (3)
2008–2016 Liverpool 242 (16)
2016– Fenerbahçe 35 (4)
Меѓународна кариера
2004– Slovakia 95 (6)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 22:03, 9 September 2017 (UTC)
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 19:47, 14 November 2017 (UTC)
Шкртел во 2012 година

Мартин Шкртел (словачки: Martin Škrtel; 15 декември 1984) — словачки професионален фудбалер кој игра како центар за Фенербахче и е капитен на репрезентацијата на Словачка.

Тој претходно играл за Тренчин и Зенит Санкт Петербург, пред да влезе во Ливерпул за 6,5 милиони фунти во јануари 2008 година. По осум и пол години со Ливерпул, каде што играше 319 официјални игри и постигна 18 гола, тој се приклучи на Фенербахче. Тој ја освои Руската Премиер Лига и Купот на Лига, а четири пати беше именуван за словачки фудбалер на годината.

Шкртел го направи своето меѓународно деби за Словачка во 2004 година, а оттогаш освоил 91 трофеј. Тој ја претставувал земјата откако стигна до последните 16 на двете ФИФА Светско Првенство 2010 и УЕФА Евро 2016

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League Clubs submit Squad Lists“ (PDF). Premier League. Архивирано од изворникот (PDF) на 31 July 2013. Посетено на 6 January 2013.
  2. „Liverpool F.C. Profile“. Liverpool F.C. Архивирано од изворникот на 1 January 2016. Посетено на 22 April 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]