Александар Кокорин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Русија Александар Кокорин
Лични податоци
Полно име Александар Александрович Кокорин
Роден на 19 март 1991(1991-03-19)(33 г.)
Роден во Москва, СССР
Висина 1.82
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Зенит Ст. Петербург Зенит Ст. Петербург
Број 9
Младинска кариера
Локомотив Москва Локомотив Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2013 Динамо Москва Динамо Москва 114 (19)
2013 Анжи Анжи 0 (0)
2013-2016 Динамо Москва Динамо Москва 57 (22)
2016- Зенит Ст. Петербург Зенит Ст. Петербург 10 (2)
Репрезентација
2009–2011 Русија Русија 21 14 (3)
2011– Русија Русија 38 (12)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 јули 2012

Александар Кокорин (руски: Александр Александрович Кокорин, роден на 19 март 1991 во Москва) — руски фудбалер, напаѓач на Зенит Санкт Петербург и на руската репрезентација.

Кокорин својата кариера ја започнал како играч на ФК Локомотив Москва, но својот прв професионален договор го потпишал со Динамо од Москва во 2008 година.