Селчук Инан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селчук Инан
Лични податоци
Роден на 10 февруари 1985.(1985-02-10)(38 г.)
Роден во Искендерун, Турција
Држава Турција Турција
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Галатасарај Галатасарај
Број 8
Младинска кариера
Дарданелспор Дарданелспор
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002-2005 Дарданелспор Дарданелспор 76 (6)
2005-2008 Манисаспор Манисаспор 75 (11)
2008-2011 Трабзонспор Трабзонспор 93 (7)
2011- Галатасарај Галатасарај 228 (45)
Репрезентација
2001-2002 Турција Турција 17 8 (2)
2002 Турција Турција 18 5 (1)
2002-2004 Турција Турција 19 14 (5)
2004 Турција Турција 20 9 (1)
2005-2007 Турција Турција 21 10 (3)
2007- Турција Турција 61 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Селчук Инан (турски: Selçuk İnan; р. 10 февруари 1985 во Искендерун) е турски фудбалер, играч од средниот ред на Галатасарај и на турската репрезентација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Инан е роден во Искендерун на 10 февруари 1985 година. На возраст од 14 години, тој бил забележан од скаути и веднаш бил потпишан од еден од локалните клубови, Карагачспор. Неговиот повеќедимензионален стил на игра и уникатен фудбалски ум наскоро ќе бидат откриени од Дарданелспор. На професионално ниво, Инан го постигна својот прв гол во лигата против Анталијаспор на 1 декември 2002 година, кога имал само 17 години.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Инан ја започна својата кариера на 14 години во Карагачспор. Тој потпишал договор за Дарданелспор во 2000 година, каде играл до неговото заминување во Манисаспор во 2005 година. Во 2008 година Трабзонспор го довел Инан во својте редови.[1]

Трабзонспор[уреди | уреди извор]

Трабзонспор, а потоа тренер на Ерсун Јанал (поранешен тренер на Инан во Манисаспор ), го потпиша Инан во почетокот на 2008 година. Тој постигна два гола против Анкараспор во својата прва игра во Лигата на шампионите во Трабзонспор, а потоа, исто така, го постигна и 2.000. лигашки гол на Трабзонспор во натпревар против Истанбул ББ на 1 ноември 2008 година. Тој формираше плодно партнерство со штрајкувачите Умут Булут и Бурак Јилмаз , вториот поранешен соиграч на Инан во Манисаспор). За време на услугите на Инан, Трабзонспор ги имаше најуспешните две сезони од деценијата, особено завршувајќи како второпласирани во сезоната 2010-11 сезона во Лигата на шампионите .

Галатасарај[уреди | уреди извор]

Инан се согласи на петгодишен договор за слободен трансфер со Галатасарај на 25 мај 2011 година.[2] Тој брзо ја презеде екипата на Галатасарај од денот кога стапнал во Турк Телеком Арена . Заедно со бразилскиот играч од средниот ред Фелипе Мело , Инан почна да ги манифетира неговите исклучителни вештини кои му помогнаа на Галатасарај да добие повисоко ниво на навредливо и дефанзивна игра. Инан, како фаворит на навивачите во Галатасарај, го доби прекарот "Челчук", игра на зборови по шпанскиот играч Чави .

Инан во натпревар против Самсунспор во септември 2011 година.

Во сезоната 2010-2011 Сигер Лига, Галатасарај заврши на осмото место на табелата со 14 победи, 4 нерешени и 16 загуби, најлоша сезона во историјата на клубот од 107 години. Веднаш по последниот натпревар од сезоната, клубот објави состанок на Советот со цел да избере нов одбор на директори.

За време на неговиот прв месец, прва задача на претседателот на Галатасарај, Унал Ајсал , го доведе Инан во тимот. Иако претходниот одбор на Галатасарај кој го водеше Аднан Полат веќе постигна договор со Трабзонспор во случајот Селчук Инан во сезоната 2010-11, тоа беше новиот одбор кој го донесоа играчот бесплатно, бидејќи договорот на Инан со Трабзонспор беше завршен.

По првите четири натпревари од новата сезона, Галатасарај имаше две победи, еден нерешен резултат и една загуба, што не изгледаше многу ветувачко за навивачите, иако имаше извонредно чувство за промена во тимот, особено во средината на теренот.

Инан почна да го води тимот како што траеше неколку недели, помагајќи им на Галатасарај да освои десет натпревари по ред и да ја заврши првата половина од сезоната со 37 бода, на врвот на лигата. До крајот на натпреварот 34, непосредно пред финалето на Сефер Финале, Галатасарај беше и највисоко постигнувачкиот тим во лигата и имаше девет бода со своите најблиски конкуренти, Фенербахче .

Инан го постигна својот прв официјален гол за Галатасарај против Самсунспор на 18 септември 2011 година. Неговиот прв слободен удар беше против неговиот поранешен клуб Трабзонспор на 11 декември. Играта резултираше со победа од 3-0 за Галатасарај. Тој го постигна својот втор гол во слободен удар против Манисаспор на 21 декември, исто така беше победник на Гала, бидејќи играта заврши со 1-0. Неговиот трет гол за слободниот удар беше против Генцлербирлиги на 10 март 2012 година, победа од 2-0 за Галатасарај. На 28 април, Инан го постигна својот четврт слободен удар сезонава, вториот против неговиот поранешен клуб Трабзонспор, проследен со неговиот петти слободен удар против Фенербахче во финалната серија Суперов. Во својата прва сезона во Галатасарај, Инан постигна вкупно 13 гола и направи 16 асистенции во двата натпревари во Сулбер Лиг и во Сефер.

Во текот на првенството прослави, што се одржа на Турк Телеком Арена на 13 мај [3] Инан беше повикан на сцената двапати од страна на навивачите на Галатасарај.

На 12 август 2012 година, бранителот на Супер Лиг шампионите Галатасарај ги победи победниците на Турското првенство Фенербахче во Турското Супер куп во 2012 година . Инан обезбеди две асистенции на својот соиграч Умут Булут и го постигна победничкиот гол сам од пеналски удар во 90-та минута непосредно пред финалниот свиреж; играта заврши 3-2. Како што Галатасарај го освои турнирот во Суперкупот по 12-ти пат, Булут беше изгласан за човек на натпреварот , иако Инан, исто така, даде значителен придонес во победата.

Инан го постигна својот прв гол во сезоната 2012-13 Супер Лиг - уште една доцна казна - во натпреварот против Бешикташ на 26 август,[4] изедначувачот за Галатасарај како игра заврши 3-3. Инан, исто така, имаше и еден асистент во играта која беше постигната од Умут Булут, а Инан го донесе во корнер за удар од левата страна. Инан го постигна својот втор гол во сезоната против Истанбул ББ,[5] кој беше поддржан од напаѓачот Бурак Јилмаз.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Selçuk İnan tff.org (турски), accessed 12 July 2010
  2. New Arrival at Galatasaray (англиски)
  3. „GALATASARAY.ORG“. www.galatasaray.org.
  4. „Beşiktaş 3-3 Galatasaray - Spor Toto Süper Lig Haberleri TFF“. www.tff.org.
  5. „Başakşehir - Galatasaray Canlı Skor, Maç Sonucu - Süper Lig - 2 Kasım 2012“. 2 November 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]