Самсунспор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самсунспор
Податотека:Samsunspor.svg
2009–101.Lig, 10th
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Самсунспор е професионален Турски Фудбалски клуб лоциран во градот Самсун. Клубот бил формиран по спојувањето на пет клубови:19 мај,Акинспор,Фенер младина,Самсунспор и Самсунспор Галатасарај.[1] Боите на клубот се црвено бели,и тие нивните натпревари ги играат во стадионот на Самсун 19 19 мај.[2]

Инаку во периодот од 1968-69 година тимот бил во 2 лига во домашното првенство.Клубот помеѓу вете лиги се до 1993 година.По нивната промоција во 1 лига за шестти пат ,клубот почнал да се натпреварува и во Европа.

Историја[уреди | уреди извор]

Самсунспор ја започнал својата историја во TFF Прва 2.Лига, втора дивизија од Турција. Фудбалскиот тим завршил на петтото место, во нивната прва сезона.[3] Тимот исто така се натпреварувал и во Турскиот куп таа година .

Тимски состав[уреди | уреди извор]

As of 23 August 2010.[4][5]


Бр. Позиција Играч
Турција Serkan Boydak
Турција Turgay Gölbaşı
Турција Can Özgür Arslantaş
Турција Abdulaziz Solmaz
Турција Hakan Bayraktar
Турција Savaş Esen
Турција Sercan Temizyürek
Турција Emre İncemollaoğlu
Турција Kemal Tokak
Турција Kılıçarslan Kopuz
Гана Jonathan Quartey
Турција Sinan Ayar
Турција Adem Alkaşi
Турција Hakan Vural Koçarslan
Бр. Позиција Играч
Турција Anıl Berberoğlu
Турција Orhan Taşdelen
Турција Kenan Yelek (Капитен)
Нигерија Simon Zenke
Турција Alparslan Kartal
Турција Cenk İşler
Турција Murat Yıldırım
Турција Ahmet Şahin
Нигерија Akeem Agbetu
Турција Ersin Veli
Турција Mustafa Gürel
Турција Oğuz Üstünel
Ирска Billy Mehmet
Турција Dilaver Güclü
  1. Samsunspor Tarihçe samsunspor.org.tr (турски), accessed 19 July 2010
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име tff.
  3. Sivritepe, Erdinç 1965-1966 1. Lig turkish-soccer.com, accessed 19 July 2010
  4. Samsunspor Futbolcular samsunspor.org.tr (турски), accessed 20 July 2010
  5. Samsunspor transfermarkt.de (германски), accessed 20 July 2010