Прејди на содржината

Емре Мор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емре Мор

Емре Мор (турски: Emre Mor; 24 јули 1997) — турско-дански професионален фудбалер кој игра како крило за шпанскиот клуб Селта Виго и Турската репрезентацијата.

Emre Мор е роден и израснат во Копенхаген во предградието Бренсхеј, во Данска од турски татко и мајка, која пак е по потекло од Македонија.[1][2][3] Тој е поддржувач на Галатасарај.[4] Мор говори дански и англиски. Тој не може да зборува турски.[5]

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Рана кариера

[уреди | уреди извор]

На возраст од 16 години, во декември 2013, Мор бил на пробем тренинг во Сент-Етјен, но не добил договор.[6]

ФК Нордселанд

[уреди | уреди извор]

На 31 јануари 2015 година било потврдено дека Мор потпишал договор со ФК Нордселанд,[7]

Мор на 28 ноември 2015 година го одиграл деби натпреварот.[8]

Борусија Дортмунд

[уреди | уреди извор]

При крајот на 2015 година Мор е поврзана со ФК Борусија Дортмунд.[9] Дортмунд го потврдил потпишувањето на договорот на 7 јуни 2016 година,[10] Тој имал 12 настапи во Лигата на Шампионите за Борусија Дортмунд во текот на 2016-17.

Селта Виго

[уреди | уреди извор]

На 29 август 2017, Мор потпишал за шпанскиот клуб Селта Виго.[11]

Статистика

[уреди | уреди извор]
Според податоците од 13 март 2018.
Клуб Сезона Лига Куп1 Други2 Континентално3 Вкупно
Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол.
Нордселанд 2015-16 13 2 13 2
ФК Борусија Дортмунд 2016-17 12 1 3 0 1 0 3 0 19 1
Селта Виго 2017-18 23 1 4 0 27 1
Вкупно во кариерата 48 4 7 0 1 0 3 0 55 4

Меѓународно

[уреди | уреди извор]

[12][13]

Фудбалска репрезентација на Турција
Година Појавување Голови
2016 8 0
2017 7 1
Вкупно 15 1
 1. Borussia Dortmund sign Emre Mor as Turkish teenager snubs Liverpool
 2. Borussia Dortmund sign Emre Mor for £5m... but who is the talented Turkish teenager?
 3. Jesper Helmin (2016-02-11). „Emre Mor vælger tyrkisk landshold“. bold.dk (дански). bold.dk Danmark ApS/Sport Publish OÜ. Посетено на 2017-02-27.
 4. „Teen Emre Mor a great Euro 2016 hope and sign of Turkey's future tide turning | The National“. Архивирано од изворникот на 2016-11-03. Посетено на 2016-10-05.
 5. ONLINE, RP. „Emre Mor: Der "türkische Messi" spricht gar kein Türkisch“ (германски). Посетено на 2018-08-28.
 6. „St. Etienne tester ung Lyngby-duo“. bold.dk. 12 December 2013.
 7. „Stortalent bekræfter: Jeg skifter til FC Nordsjælland“. Tipsbladet. 31 January 2015.
 8. „Renders VS. Nordsjælland 1 - 0“. Scoresway. 28 November 2015.
 9. „Manchester United and Liverpool eye transfer swoop for Danish starlet Emre Mor“. Daily Mail. 4 November 2015.
 10. „Borussia Dortmund: Emre Mor becomes fourth summer signing“. BBC News. 7 June 2016.
 11. Stephen Uersfield (29 August 2017). „Celta Vigo sign Emre Mor from Borussia Dortmund“. ESPN. Посетено на 29 August 2017.
 12. Емре Мор на National-Football-Teams.com
 13. "Fatih Terim – International Appearances". RSSSF. Retrieved 24 June 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]