Алексеј Березуцки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алексеј Березуцки
Aleksei Berezutski.jpg
Лични податоци
Полно име Алексеј Владимирович Березуцки
Роден на 20 јуни 1982 (1982-06-20) (40 г.)
Роден во Москва, СССР
Држава Русија Русија
Висина 1.88 м
Позиција одбрана
Младинска кариера
Смена
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2000 Торпедо 2 (0)
2001 Черноморец 14 (1)
2001–2018 ЦСКА Москва ЦСКА Москва 341 (8)
Репрезентација
2003–2016 Русија Русија 58 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јули 2012

Алексеј Березуцки (руски: Алексей Владимирович Березуцкий, роден на 20 јуни 1982 во Москва) — поранешен руски фудбалер.

Березуцки својата професионална кариера ја започнал во 1999 година како играч на ФК Торпедо Зил, и во истиот тим се задржал до 2001 година, кога преминал во ФК Черноморец Новоросијск, за да истата година премине во неговиот сегашен клуб.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2003 година и досега има одиграно 39 натпревари.