Динијар Билалетдинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Динијар Билалетдинов
Bilya.JPG
Лични податоци
Полно име Динијар Ринатович Билалетдинов
Роден на 27 февруари 1985 (1985-02-27) (37 г.)
Роден во Моксва, СССР
Висина 1.86 м[1]
Позиција среден ред
Младинска кариера
2002–2004 Локомотив Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2009 Локомотив Москва 150 (31)
200012 Спартак Москва 59 (8)
Репрезентација
2005– Русија 46 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јули 2012

Динијар Билалетдинов (руски: Динияр Ринатович Билялетдинов, роден на 27 февруари 1985 во Москва) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Спартак Москва.

Билалетдинов својата професионална кариера ја започнал во 2004 година како играч на ФК Локомотив Москва.

Во моментот настапува за ФК Евертон.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2005 година и постигнал пет гола.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League Player Profile“. Premier League. Архивирано од изворникот на 2012-10-02. Посетено на 9 April 2011.