Реинион

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Реунион)
Прејди на: содржини, барај
Location-Reunion-France.png

Островот Реинион е француска територија (прекуморски регион) во Индискиот океан источно од Мадагаскар. Државното знаме на Реинион е француското знаме. Бројот на жители изнесува околу 800.000. Реинион е првото место каде што било употребено еврото, бидејќи островот е позициониран 3 часа пред средноевропското време. Шеќерната трска претставува околу ⅔ од вкупниот извоз на Реинион.