Прејди на содржината

Тимуе Бакајоко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тимуе Бакајоко
Тимуе Бакајоко
Лични податоци
Полно име Тимуе Бакајоко[1]
Роден на 17 август 1994(1994-08-17)(29 г.)[2]
Роден во Париз, Франција[2]
Висина 1.89 m[3]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 14
Младинска кариера
2000–2004 ФК Париз
2004–2006 ФК Париз Шарантон
2006–2008 ФК Монруж 92
2008–2013 ФК Рен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2014 Рен 2 Рен 2 16 (0)
2013–2014 Рен Рен 24 (1)
2014–2017 Монако Монако 63 (3)
2017– Челси Челси 29 (2)
2018-2019Милан Милан (п) 31 (1)
2019–2020Монако Монако (п) 20 (1)
2020–2021Наполи Наполи (п) 32 (2)
2021–2023Милан Милан (п) 17 (0)
Репрезентација
2010 Франција U16 2 (0)
2011 Франција U17 7 (0)
2011 Франција U18 2 (0)
2014 Франција U20 3 (0)
2014–2016 Франција U21 13 (0)
2017– Франција 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 19:28, 12 септеври 2021 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 28 март 2017

Тимуе Бакајоко (роден на 17 август 1994 во Париз, Франција) — француски професионален фудбалер. Бакајоко игра на позиција среден ред.

Бакајоко се приклучил на академијата во ФК Рен на возраст од 13 години. На 14 години, тој бил одбиен од Академијата Клерфонтен. Неговата сениорска кариера започнала во Рен, каде што имал 24 настапи пред да се пресели во ФК Монако во 2014 година за 7 милиони фунти. Во првите две сезони во клубот, Бакајоко имал 31 настапи на Лига 1, но бил редовен стартер во сезоната 2016-17, придонесувајќи за титулата во Монако, како и да биде вклучен во најдобриот тим за сезоната 2015/2016 година. Во 2017 година, тој се приклучил на ФК Челзи за 40 милиони фунти, за кој тим во сезоната 2017/2018 настапил 28 пати и постигнал 2 гола. Во август 2018 година бил даден на позајмица на ФК Милан, а по една помината сезона се вратил во матичниот клуб.

Бакајоко го направил својот прв меѓународен настап за Франција во март 2017 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 1 September 2017. Посетено на 9 November 2017.
  2. 2,0 2,1 „Tiemoué Bakayoko – Player Profile – Football“. Eurosport British. Посетено на 26 June 2017.
  3. „Tiemoue Bakayoko“. Chelsea F.C. Посетено на 12 August 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]