Јенс Петер Хауге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јенс Петер Хауге
Лични податоци
Роден на 12 октомври 1999 (1999-10-12) (22 г.)
Роден во Боде, Норвешка
Висина 1.85 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајнтрахт Франкфурт (п)
Број 23
Младинска кариера
2012–2015 Боде/Глимт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2020 Боде/Глимт 106 (24)
2018Алесундс (п) 6 (0)
2020– Милан 18 (2)
2020–Ајнтрахт Франкфурт 7 (2)
Репрезентација
2014 Норвешка 15 4 (0)
2015 Норвешка 16 4 (0)
2016 Норвешка 17 8 (0)
2016–2017 Норвешка 18 14 (1)
2017–2018 Норвешка 19 9 (3)
2019– Норвешка 20 4 (1)
2019– Норвешка 21 4 (1)
2020– Норвешка 5 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 октомври 2021.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 5 септември 2021

Јенс Петер Хауг (роден на 12 октомври 1999 година) — норвешки професионален фудбалер кој игра како крило за германскиот клуб Ајнтрахт Франкфурт како позајмен играч од Милан и репрезентацијата на Норвешка.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Бодо / Глимт[уреди | уреди извор]

Роден во Боде, Нурлан,[1] и напредувајќи низ младинската академија во Бодо / Глимт, Хауге го потпишал својот прв професионален договор со клубот на 12 април 2016 година.[2] Следниот ден тој го имал своето деби за сениорите во победата во купот од 6-0 против ФК Флеја како замена за 64-та минута за Фитим Аземи. Веднаш постигнал хет-трик .[3] Хауг дебитирал во лигата на 23 април против Стромсгодсет каде влегол како замена во натпревар во кој Боде / Глимт загубил со 2-0.[4] На следните првенствени натпревари тој редовно се појавувал, а на 8 јули го постигнал својот прв гол во победата од 4-1 на гостувањето против ИК Старт, станувајќи најмладиот стрелец на Боде / Глимт .[5] Во сезоната 2016 година, тој забележал 20 настапи во првенството во кои постигнал еден гол,[6] бидејќи Боде / Глимт претрпел испаѓање во втората по ред Норвешка прва дивизија .[7]

Во следната сезона, Хауге се етаблирал како неприкосновен стартер бидејќи Боде/ Глимт го освоил првенството во втора лига и веднаш се вратила во врвната елита.[8] Тој имал значителен придонес таа сезона, постигнувајќи два гола и 13 асистенции.[9] На почетокот на сезоната 2018, Хауге повторно ја загубил почетната улога и како резултат на тоа бил позајмен во второлигашот Алесундс ФК на 15 август 2018 година, на половина од сезоната, по 11 настапи во првенството во кои не постигнал голови.[6] Во Алесундс, тој имал само шест настапи во лигата до крајот на сезоната.

Во текот на следната сезона, Хауге се вратил во почетната постава на Боде / Глимт. На 10 ноември 2019 година, тој ги постигнал двата гола за својот клуб во поразот со 2-3 на гостувањето кај Розенборг .[10] Таа сезона тој одиграл 28 првенствени настапи на кои постигнал седум погодоци и направил две асистенции.[6]

Во сезоната 2020 година, која била одложена и која започнала во јуни 2020 година поради пандемијата КОВИД-19, Хауге и Бодо / Глим започнале одлично.[11][12] По десет натпревари, клубот изненадувачки повел на табелата во првенството.[13] Во тој момент, Хауге веќе имал постигнато шест гола и асистирал на шест.[6] Тој исто така успеал да импресионира во квалификациите за УЕФА Лига Европа . Во тесниот пораз од 2: 3 на гостувањето кај италијанскиот клуб Милан, Хауге бил директно вклучен во двата гола на неговиот тим.[14] Како резултат на тоа, медиумите објавиле дека „ росонерите“ биле заинтересирани да потпишат со него.[15][16]

Милан[уреди | уреди извор]

На 1 октомври 2020 година, Хауге потпишал петгодишен договор со италијанскиот клуб Милан од Серија А.[17] На 4 октомври 2020 година, тој дебитирал во победата над Специја од 3 – 0.[18] На 22 октомври 2020 година, тој го постигнал својот прв гол за Милан во победата со 3: 1 на Селтик во групната фаза од Лигата на Европа .[19] На 22 ноември 2020 година, тој го постигнал својот прв гол во Серија А во победата со 3: 1 на гости над Наполи .[20]

Личен живот[уреди | уреди извор]

На 26 октомври 2020 година, Хауге бил позитивен на тестот за КОВИД-19 среде пандемијата во Италија .[21]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Дебитирал за Репрезентацијата на 11 октомври 2020 година на натпреварот против Романија во Лигата на нации .[22]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален Куп Континентална Вкупно
Лига Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол.
Бодо / Глимт 2016 година Типелигаен 20 1 4 4 - 24 5
2017 година Норвешка прва дивизија 28 2 0 0 - 28 2
2018 година Eliteserien 11 0 4 2 - 15 2
2019 година Eliteserien 29 7 1 2 - 30 9
2020 година Eliteserien 18 14 0 0 3 3 21 17
Вкупно 106 24 9 8 3 3 118 35
Алесунд (заем) 2018 година Норвешка прва дивизија 6 0 0 0 - 6 0
Милан 2020–21 година Серија А. 18 2 1 0 5 3 24 5
Ајнтрахт Франкфурт 2021–22 година Бундеслига. 7 2 0 0 1 0 8 2
Вкупно кариера 136 27 10 8 9 6 155 41

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Боде / Глимт

 • Eliteserien : 2020 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Jens Petter Hauge“. altomfotball.no. TV2. Архивирано од изворникот на 27 March 2019. Посетено на 1 May 2016.
 2. Høgland, Stian (12 April 2016). "Det er bedre for meg å få være involvert i et A-lag her, enn med et akademilag i England". an.no (норвешки). Avisa Nordland. Архивирано од изворникот на 13 April 2016. Посетено на 2 October 2020.
 3. Høgland, Stian (13 April 2016). „Glimt-debutant med ekte hattrick i cupkampen mot Fløya“. an.no (норвешки). Avisa Nordland. Архивирано од изворникот на 2 October 2020. Посетено на 2 October 2020.
 4. „LIVE Strømsgodset IF - FK Bodø/Glimt - Eliteserien - 23 April 2016“. eurosport.com. Eurosport. Архивирано од изворникот на 5 December 2020. Посетено на 2 October 2020.
 5. „Jens Petter Hauge / Bodø/Glimt“. glimt.no (норвешки). FK Bodø/Glimt. Архивирано од изворникот на 15 February 2018. Посетено на 2 October 2020.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 „J. Hauge - Profile“. us.soccerway.com. Perform Group. Архивирано од изворникот на 7 November 2017. Посетено на 2 October 2020.
 7. Braastad, Even; Strøm, Ole Kristian (6 November 2016). „Drama da Bodø/Glimt rykket ned“. vg.no (норвешки). VG. Архивирано од изворникот на 29 October 2020. Посетено на 2 October 2020.
 8. „Bodø/Glimt tilbake i Eliteserien“ (норвешки). Dagsavisen. 1 October 2017. Архивирано од изворникот на 29 October 2020. Посетено на 2 October 2020.
 9. Nair, Varun (1 October 2020). „Jens Petter Hauge: Everything You Need to Know About the Reported New AC Milan Winger“. LWOS. Архивирано од изворникот на 27 October 2020. Посетено на 2 October 2020.
 10. Zerener, Anders (10 November 2019). „Rosenborg gikk seirende ut i skjebnekampen mot Bodø/Glimt“. nettavisen.no (норвешки). Nettavisen. Архивирано од изворникот на 29 October 2020. Посетено на 2 October 2020.
 11. Tóth, Zoltán (16 July 2020). „Eliteserien 2020: FK Bodo/Glimt, the Scandinavian Atalanta – team analysis“. Total Football Analysis. Архивирано од изворникот на 1 October 2020. Посетено на 2 October 2020.
 12. Kolberg, Sindre (18 July 2020). „Sår tvil om overgangen til Belgia: – Det blir tatt en avgjørelse de neste dagene“. bodonu.no (норвешки). Bodø Nu. Архивирано од изворникот на 5 December 2020. Посетено на 2 October 2020.
 13. Ihle, Marthe; Christiansen, Synne Sofie (26 July 2020). „Blir: - Vil vinne gull med Glimt“ (норвешки). Dagbladet. Архивирано од изворникот на 29 October 2020. Посетено на 2 October 2020.
 14. „Milan-Bodo Glimt 3-2: gol e highlights. Rossoneri qualificati ai playoff di Europa League“. sport.sky.it (италијански). Sky Sports. 24 September 2020. Архивирано од изворникот на 2 October 2020. Посетено на 2 October 2020.
 15. Indsetviken, Emil H.; Frederiksen, Benjamin (25 September 2020). „Italienske medier hevder AC Milan vil kjøpe Jens Petter Hauge fra Bodø/Glimt“. nrk.no (норвешки). NRK. Архивирано од изворникот на 2 October 2020. Посетено на 2 October 2020.
 16. Kupitz, Jan (29 September 2020). „Norwegen-Talent Hauge zur AC Milan: "Freue mich, mit Zlatan zu spielen". 90min.de (германски). 90min. Архивирано од изворникот на 19 October 2020. Посетено на 2 October 2020.
 17. (1 октомври 2020). "Comunicato Ufficiale: Jens Petter Hauge". Соопштение за печат.  посет. 1 октомври 2020 г
 18. Manfredi, Jacopo (4 October 2020). „Milan-Spezia 3-0, doppio Leao e Hernandez: i rossoneri restano in vetta“ (италијански). la Repubblica. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 9 October 2020.
 19. „Neil Lennon was "encouraged" despite his Celtic side being overcome by Serie A leaders AC Milan in their Europa League group stage opener in Glasgow“. BBC. 22 October 2020. Архивирано од изворникот на 1 November 2020. Посетено на 5 November 2020.
 20. „Player Ratings: Napoli 1-3 AC Milan – Ibrahimovic decisive again; Hauge opens league account“. SempreMilan. 22 November 2020. Архивирано од изворникот на 22 November 2020. Посетено на 22 November 2020.
 21. „Milan duo test positive after Celtic tie“. BBC Sport (англиски). Архивирано од изворникот на 26 October 2020. Посетено на 2020-10-26.
 22. „Norway v Romania game report“. ESPN. 11 October 2020. Архивирано од изворникот на 15 October 2020. Посетено на 15 October 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]