Суалио Мејте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Суалио Мејте
U-19 EC-Qualifikation Austria vs. France 2013-06-10 (117).jpg
Лични податоци
Полно име Суалио Мејте
Роден на 17 март 1994 (1994-03-17) (28 г.)
Роден во Париз, Франција
Висина 1.87м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Бенфика
Број 18
Младинска кариера
2002–2006 Гобелинас
2006–2007 Венсен
2007–2011 Auxerre
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2013 Осер Осер 30 (2)
2011–2013 Осер Осер 22 (1)
2013–2016 Лил Лил 19 (2)
2013–2017 Лил Лил 30 (0)
2016–2017 → ФК Зулте Варегем (п) 52 (1)
2017–2018 Монако Монако 2 (0)
2018Бордо Бордо (п) 18 (0)
2018–2021 Торино Торино 82 (3)
2021Милан Милан (п) 16 (0)
2021- Бенфика Бенфика (п) 0 (0)
Репрезентација
2009 Франција 16 5 (0)
2010–2011 Франција 17 17 (1)
2012–2013 Франција 19 7 (0)
2013–2014 Франција 20 2 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21
23, 18 јануари 2021 (UTC)..

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 мај 2014

Суалио Мејте (роден на 17 март 1994 година во Париз) — француски професионален фудбалер, кој настапува за екипата на Бенфика, во средниот ред.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Souahilo Meité Yahoo! Sports Profile“. Yahoo!. Посетено на 20 November 2011.