Диогу Далот

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хосе Диогу Далот Тешеира (роден на 18 март 1999 година) е португалски професионален фудбалер кој игра на позицијата бек, а повремено и како крилен напаѓач [1][2] за Манчестер Јунајтед.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Порто[уреди | уреди извор]

Роден во Брага, Далот се приклучил на младинскиот систем на Порто во 2008 година, на возраст од девет години.[3] На 28 јануари 2017 година, тој го направил своето деби за сениорите со тимот Б, играјќи ги целите 90 минути во поразот од 2-1 на домашен терен против ФК Лејшоиш за првенството во ЛигаПро .[4]

Далот за прв пат се појавил со првиот тим во натпреварувачки игри на 13 октомври 2017 година, во гостинска победа над Луситано ГЦ со 6-0 за сезоната 2017-2018.[5] Тој првпат играл во Примера Лига на 18 февруари 2018 година, влегувајќи како замена за 75-та минута при 5: 0 против Рио Аве ФК .[6]

Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Далот потпишал за премиерлигашот Манчестер Јунајтед на 6 јуни 2018 година со петгодишен договор за сума од 19 милиони фунти [7] Тој дебитирал на 19 септември 2018 година во натпревар на групната фаза од Лигата на шампионите на УЕФА против швајцарскиот Јанг Бојс .[8] На 26 јануари 2020 година, тој го постигнал вториот гол во победата на ФА Купот со 6-0 против Транмер Роверс.[9]

Заем во Милано[уреди | уреди извор]

На 4 октомври 2020 година, Далот се приклучил на италијанскиот клуб од Серија А Милан на позајмица до 30 јуни 2021 година.[10]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Далот и помогнал на Португалија да го освои Европското првенство УЕФА до 17 години во 2016 година, постигнувајќи двапати на пет натпревари во Азербејџан, вклучително и еднаш во финалето против Шпанија .[11] Истата година, тој му помогнал на тимот до 19 години да се пласира во четврт-финалето на истото натпреварување.[12]

Далот ја претставувал нацијата на Светскиот куп ФИФА У-20 2017,[13] почнувајќи од сите натпревари на евентуален излез од четврт-финалето.[14]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Обновено на match played 22 October 2020
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп [б 1] Лига куп [б 2] Европа Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Порто Б. 2016–17 ЛигаПро 3 0 - - - 3 0
2017–18 ЛигаПро 20 2 - - - 20 2
Вкупно 23 2 - - - 23 2
Порто 2017–18 [15][16] Примера Лига 6 0 1 0 0 0 1 [б 3] 0 8 0
Манчестер Јунајтед 2018–19 премиер лига 16 0 2 0 1 0 4 [долна алфа 3] 0 23 0
2019-2020 премиер лига 4 0 4 1 0 0 3 [б 4] 0 11 1
2020–21 премиер лига 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0
Вкупно 20 0 6 1 2 0 7 0 35 1
Милан 2020–21 Серија А. 0 0 0 0 - 1 [долна алфа 4] 0 1 0
Вкупно кариера 49 2 7 1 2 0 9 0 67 3
 1. Includes Taça de Portugal, FA Cup
 2. Includes EFL Cup
 3. Appearances in the UEFA Champions League
 4. Appearances in the UEFA Europa League

Почести[уреди | уреди извор]

Порто

Португалија У17

 • Европско првенство на УЕФА до 17 години : 2016 година

Поединечно

 • Европско првенство до 17 години на УЕФА: Тим на турнирот 2016 [18]
 • Европско првенство до 19 години на УЕФА : Екипа на турнирот 2017 [19]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Manchester United have found their new right winger – Diogo Dalot“. Red Devil Armada. 3 March 2019. Посетено на 10 March 2019.
 2. Luckhurst, Samuel (28 February 2019). „Solskjaer explains Man United tactical change vs Crystal Palace“. Manchester Evening News. Посетено на 10 March 2019.
 3. Travassos, Nuno (3 June 2016). „Dalot, o vaivém minhoto“ [Dalot, the whirlwind from Minho]. Maisfutebol. Посетено на 7 June 2017.
 4. "Bês" perdem na receção ao Leixões“ [B's host Leixões and lose]. FC Porto. 28 January 2017. Посетено на 7 June 2017.
 5. „Análise Lusitano 0–6 FC Porto: Como gerires o teu 'dragão' [Lusitano 0–6 FC Porto analysis: How to run one's 'dragon']. SAPO. 14 October 2017. Посетено на 17 October 2017.
 6. „F. C. Porto goleia Rio Ave e volta à liderança“ [F. C. Porto rout Rio Ave and reclaim first place]. 18 February 2018. Посетено на 21 February 2018.
 7. Stone, Simon (6 June 2018). „Diogo Dalot: Manchester United sign Porto right-back for £19m“. BBC Sport. Посетено на 6 June 2018.
 8. „Man Utd: Diogo Dalot could be at club for 10 years - Jose Mourinho“. BBC Sport. 19 September 2018.
 9. Stone, Simon (26 January 2020). „Tranmere 0-6 Manchester United: Reds' fans voice anger during FA Cup win“. BBC Sport. Посетено на 1 February 2020.
 10. „Official Statement: Diogo Dalot“. acmilan.com. Associazione Calcio Milan. 4 October 2020. Посетено на 4 October 2020.
 11. „Portugal win second U17 EURO title on penalties“. UEFA. 21 May 2016. Посетено на 7 June 2017.
 12. „Mbappé helps France past Portugal“. UEFA. 21 July 2016. Посетено на 7 June 2017.
 13. „Dalot targeting back-to-back golden summers“. FIFA. 23 May 2017. Архивирано од изворникот на 2018-06-03. Посетено на 7 June 2017.
 14. „Uruguay progress, Portugal pay the penalty“. FIFA. 4 June 2017. Архивирано од изворникот на 2018-09-06. Посетено на 7 June 2017.
 15. „Diogo Dalot: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 12 June 2018.
 16. „Mission accomplished with a beating“. FC Porto. 13 October 2017. Архивирано од изворникот на 12 June 2018.
 17. „FC Porto é campeão nacional 2017/2018“ [FC Porto are 2017/2018 national champions]. Maisfutebol. 5 May 2018. Посетено на 6 May 2018.
 18. „Technical report“ (PDF). UEFA. стр. 31–32. Архивирано од изворникот (PDF) на 20 October 2017. Посетено на 14 June 2017.
 19. „The UEFA technical team: Team of the Tournament“. UEFA. Посетено на 5 October 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]