Сасуоло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сасуоло
општина
Città di Sassuolo
Пјаца Гарибалди
Пјаца Гарибалди
ЗемјаИталија
РегионЕмилија-Ромања
ПокраинаМодена (MO)
ПоделоциМонтеџибио, Салварола Терме, Сан Микеле Мукјети
Управа
 • ГрадоначалникЛука Касели
Површина
 • Вкупна38,56 км2 (1,489 ми2)
Надм. вис.&10000000000000121000000121 м
Население (30 април 2009)
 • Вкупно41.573
 • Густина11/км2 (28/ми2)
ДемонимСасолеси
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.41049
Повик. бр.0536
Светец-заштитникСан Џорџ
Слава23 април
Мреж. местоОфицијално мрежно место

Сасуоло — индустриски центар во регионот Емилија-Ромања во Италија. Градот се наоѓа на десниот брег на реката Секија околу 17 километри јужно-западно од Модена.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото историско споменување на градот датира од 980 година. Во 1078 конзулите на Сасуоло се заколнале на лојалност кон комуната на Модена. Во 1373 градот бил предаден на семејството Есте по барање на самите граѓани, кои добиле право да вадат вода од реката Секија.

Градот е поседуван од Војводството Модена до 19 век.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Сасуоло е родниот град на Серија А тимот Сасуоло Калчо, а тоа, исто така, го вклучува и стадионот Енцо Ричи.

Волеј Сасуоло е локален одбојкарски тим.[1]

Меморијал Арго Манфредини е тениски турнир кој се играл во градот, во рамките на челенџер серијата. Последен победник бил Фредерико Жил од Португалија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]