1078

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1078 г.  во други календари
Грегоријански календар 1078
MLXXVIII
Ab urbe condita 1831
Асирски календар 5828
Бахајски календар -766–-765
Бенгалски календар 485
Берберски календар 2028
Будистички календар 1622
Бурмански календар 440
Византиски календар 6586–6587
Еврејски календар 4838–4839
Ерменски календар 527
ԹՎ ՇԻԷ
Етиопски календар 1070-1071
Игбоански календар 78–79
Ирански календар 456–457
Исламски календар 470–471
Јулијански календар 1078    MLXXVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(3714/3774)
— до —
戊午年月日
(3715/3775)
Коптски календар 794–795
Корејски календар 3411
Календар Мингуо 834 пред РК
民前834年
Селевкидски календар 1389–1390
Тајландски сончев календар 1621
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1134–1135
 - Шака самват 1000–1001
 - Кали југа 4179–4180
Холоценски календар 11078
Џуче-календар нема (пред 1912)

1078 (MLXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1078. година од новата ера, 78. од вториот милениум, 78. од 11 век и деветта од 1070-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6586 и 6587 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5828 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4838 и 4839 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1831.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1078. година се протега во 3714 и 3715, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3774 и 3775 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1621. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 470 и 471 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]