1016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1016 г.  во други календари
Грегоријански календар 1016
MXVI
Ab urbe condita 1769
Асирски календар 5766
Бахајски календар -828–-827
Бенгалски календар 423
Берберски календар 1966
Будистички календар 1560
Бурмански календар 378
Византиски календар 6524–6525
Еврејски календар 4776–4777
Ерменски календар 465
ԹՎ ՆԿԵ
Етиопски календар 1008-1009
Игбоански календар 16–17
Ирански календар 394–395
Исламски календар 406–407
Јулијански календар 1016    MXVI
Кинески календар 乙卯年月日
(3652/3712)
— до —
丙辰年月日
(3653/3713)
Коптски календар 732–733
Корејски календар 3349
Календар Мингуо 896 пред РК
民前896年
Селевкидски календар 1327–1328
Тајландски сончев календар 1559
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1072–1073
 - Шака самват 938–939
 - Кали југа 4117–4118
Холоценски календар 11016
Џуче-календар нема (пред 1912)

1016 (MXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1016. година од новата ера, 16. од вториот милениум, 16. од 11 век и седма од 1010-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6524 и 6525 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5766 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4776 и 4777 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1769.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1016. година се протега во 3652 и 3653, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3712 и 3713 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1559. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 406 и 407 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]