1057

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1057 во разни календари
Грегоријански календар1057
MLVII
Ab urbe condita1810
Ерменски календар506
ԹՎ ՇԶ
Асирски календар5807
Балиски календар978–979
Бенгалски календар464
Берберски календар2007
Будистички календар1601
Бурмански календар419
Византиски календар6565–6566
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3753 или 3693
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3754 или 3694
Коптски календар773–774
Етиопски календар1049–1050
Еврејски календар4817–4818
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1113–1114
 - Сачка ера978–979
 - Кали-југа4157–4158
Холоценски календар11057
Игбоански календар57–58
Ирански календар435–436
Исламски календар448–449
Јапонски календарТенги 5
(天喜5年)
Јавански календар960–961
Јулијански календар1057
MLVII
Корејски календар3390
Мингуо-календар855 пред Р. Кина
民前855年
Нанакшахи−411
Селевкидски календар1368/1369 г.г.
Тајландски сончев календар1599–1600
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1183 или 802 или 30
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1184 или 803 или 31

1057 (MLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1057 година од новата ера, 57. од вториот милениум, 57. од XI век и осма од 1050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6565 и 6566 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5807 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4817 и 4818 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1810.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1057 година се протега во 3693 и 3694, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3753 и 3754 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1600. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 448 и 449 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1057 на Ризницата ?