1004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1004 г.  во други календари
Грегоријански календар 1004
MIV
Ab urbe condita 1757
Асирски календар 5754
Бахајски календар -840–-839
Бенгалски календар 411
Берберски календар 1954
Будистички календар 1548
Бурмански календар 366
Византиски календар 6512–6513
Еврејски календар 4764–4765
Ерменски календар 453
ԹՎ ՆԾԳ
Етиопски календар 996-997
Игбоански календар 4–5
Ирански календар 382–383
Исламски календар 394–395
Јулијански календар 1004    MIV
Кинески календар 癸卯年月日
(3640/3700)
— до —
甲辰年月日
(3641/3701)
Коптски календар 720–721
Корејски календар 3337
Календар Мингуо 908 пред РК
民前908年
Селевкидски календар 1315–1316
Тајландски сончев календар 1547
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1060–1061
 - Шака самват 926–927
 - Кали југа 4105–4106
Холоценски календар 11004
Џуче-календар нема (пред 1912)

1004 (MIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1004. година од новата ера, 4. од вториот милениум, 4. од 11 век и петта од 1000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6512 и 6513 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5754 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4764 и 4765 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1757.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1004. година се протега во 3640 и 3641, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3700 и 3701 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1547. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 394 и 395 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]