1067

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1067 во разни календари
Грегоријански календар1067
MLXVII
Ab urbe condita1820
Ерменски календар516
ԹՎ ՇԺԶ
Асирски календар5817
Балиски календар988–989
Бенгалски календар474
Берберски календар2017
Будистички календар1611
Бурмански календар429
Византиски календар6575–6576
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3763 или 3703
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3764 или 3704
Коптски календар783–784
Етиопски календар1059–1060
Еврејски календар4827–4828
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1123–1124
 - Сачка ера988–989
 - Кали-југа4167–4168
Холоценски календар11067
Игбоански календар67–68
Ирански календар445–446
Исламски календар459–460
Јапонски календарЏирјаку 3
(治暦3年)
Јавански календар971–972
Јулијански календар1067
MLXVII
Корејски календар3400
Мингуо-календар845 пред Р. Кина
民前845年
Нанакшахи−401
Селевкидски календар1378/1379 г.г.
Тајландски сончев календар1609–1610
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1193 или 812 или 40
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1194 или 813 или 41

1067 (MLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1067 година од новата ера, 67. од вториот милениум, 67. од XI век и осма од 1060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6575 и 6576 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5817 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4827 и 4828 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1820.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1067 година се протега во 3703 и 3704, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3763 и 3764 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1610. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 459 и 460 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Константин X Дука на златна пара

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1067 на Ризницата ?