1086

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1086 г.  во други календари
Грегоријански календар 1086
MLXXXVI
Ab urbe condita 1839
Асирски календар 5836
Бахајски календар -758–-757
Бенгалски календар 493
Берберски календар 2036
Будистички календар 1630
Бурмански календар 448
Византиски календар 6594–6595
Еврејски календар 4846–4847
Ерменски календар 535
ԹՎ ՇԼԵ
Етиопски календар 1078-1079
Игбоански календар 86–87
Ирански календар 464–465
Исламски календар 478–479
Јулијански календар 1086    MLXXXVI
Кинески календар 乙丑年月日
(3722/3782)
— до —
丙寅年月日
(3723/3783)
Коптски календар 802–803
Корејски календар 3419
Календар Мингуо 826 пред РК
民前826年
Селевкидски календар 1397–1398
Тајландски сончев календар 1629
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1142–1143
 - Шака самват 1008–1009
 - Кали југа 4187–4188
Холоценски календар 11086
Џуче-календар нема (пред 1912)

1086 (MLXXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1086. година од новата ера, 86. од вториот милениум, 86. од 11 век и седма од 1080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6594 и 6595 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5836 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4846 и 4847 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1839.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1086. година се протега во 3722 и 3723, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3782 и 3783 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1629. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 478 и 479 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]