1031

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1031 г.  во други календари
Грегоријански календар 1031
MXXXI
Ab urbe condita 1784
Асирски календар 5781
Бахајски календар -813–-812
Бенгалски календар 438
Берберски календар 1981
Будистички календар 1575
Бурмански календар 393
Византиски календар 6539–6540
Еврејски календар 4791–4792
Ерменски календар 480
ԹՎ ՆՁ
Етиопски календар 1023-1024
Игбоански календар 31–32
Ирански календар 409–410
Исламски календар 421–423
Јулијански календар 1031    MXXXI
Кинески календар 庚午年月日
(3667/3727)
— до —
辛未年月日
(3668/3728)
Коптски календар 747–748
Корејски календар 3364
Календар Мингуо 881 пред РК
民前881年
Селевкидски календар 1342–1343
Тајландски сончев календар 1574
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1087–1088
 - Шака самват 953–954
 - Кали југа 4132–4133
Холоценски календар 11031
Џуче-календар нема (пред 1912)

1031 (MXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1031. година од новата ера, 31. од вториот милениум, 31. од 11 век и втора од 1030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6539 и 6540 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5781 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4791 и 4792 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1784.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1031. година се протега во 3667 и 3668, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3727 и 3728 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1574. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 421 и 423 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]