1100

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1100 г.  во други календари
Грегоријански календар 1100
MC
Ab urbe condita 1853
Асирски календар 5850
Бахајски календар -744–-743
Бенгалски календар 507
Берберски календар 2050
Будистички календар 1644
Бурмански календар 462
Византиски календар 6608–6609
Еврејски календар 4860–4861
Ерменски календар 549
ԹՎ ՇԽԹ
Етиопски календар 1092-1093
Игбоански календар 100–101
Ирански календар 478–479
Исламски календар 493–494
Јулијански календар 1100    MC
Кинески календар 己卯年月日
(3736/3796)
— до —
庚辰年月日
(3737/3797)
Коптски календар 816–817
Корејски календар 3433
Календар Мингуо 812 пред РК
民前812年
Селевкидски календар 1411–1412
Тајландски сончев календар 1643
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1156–1157
 - Шака самват 1022–1023
 - Кали југа 4201–4202
Холоценски календар 11100
Џуче-календар нема (пред 1912)

1100 (MC) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1100. година од новата ера, 100. од вториот милениум, последна од 101 век и прва од 10100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6608 и 6609 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5850 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4860 и 4861 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1853.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1100. година се протега во 3736 и 3737, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3796 и 3797 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1643. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 493 и 494 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]