1026

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1026 г.  во други календари
Грегоријански календар 1026
MXXVI
Ab urbe condita 1779
Асирски календар 5776
Бахајски календар -818–-817
Бенгалски календар 433
Берберски календар 1976
Будистички календар 1570
Бурмански календар 388
Византиски календар 6534–6535
Еврејски календар 4786–4787
Ерменски календар 475
ԹՎ ՆՀԵ
Етиопски календар 1018-1019
Игбоански календар 26–27
Ирански календар 404–405
Исламски календар 416–417
Јулијански календар 1026    MXXVI
Кинески календар 乙丑年月日
(3662/3722)
— до —
丙寅年月日
(3663/3723)
Коптски календар 742–743
Корејски календар 3359
Календар Мингуо 886 пред РК
民前886年
Селевкидски календар 1337–1338
Тајландски сончев календар 1569
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1082–1083
 - Шака самват 948–949
 - Кали југа 4127–4128
Холоценски календар 11026
Џуче-календар нема (пред 1912)

1026 (MXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1026. година од новата ера, 26. од вториот милениум, 26. од 11 век и седма од 1020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6534 и 6535 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5776 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4786 и 4787 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1779.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1026. година се протега во 3662 и 3663, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3722 и 3723 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1569. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 416 и 417 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]