Чиприан Татарушану

Од Википедија — слободната енциклопедија
Романија Чиприан Татарушану
12-06-05-aut-rom-freundschaftsspiel-269.jpg
Лични податоци
Роден на 9 февруари 1986 (1986-02-09) (36 г.)
Роден во Букурешт, Романија
Висина &100000000000001980000001,98 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 1
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2006 Јувентус Букурешт Јувентус Букурешт 29 (0)
2007-2008 Глорија Бистрица Глорија Бистрица 26 (0)
2008-2014 Стеауа Букурешт Стеауа Букурешт 133 (0)
2008-2009Глорија Бистрица Глорија Бистрица 19 (0)
2014–2017 Фјорентина Фјорентина 81 (0)
2017–2019 Нант Нант 64 (0)
2019–2020 Олимпик Лион Олимпик Лион 2 (0)
2020– Милан Милан 7 (0)
Репрезентација
2006–2009 Романија 21 13 (0)
2010– Романија 73 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 ноември 2021.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 18 ноември 2020

Антон Чиприан Татарушану (роден на 9 февруари 1986 година во Букурешт, Романија) — романски фудбалер кој настапува за екипата на ФК Милан на позиција голман.

Титули[уреди | уреди извор]

Романија Стеауа Букурешт[уреди | уреди извор]