Прејди на содржината

Лоренцо Коломбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоренцо Коломбо
Лични податоци
Полно име Лоренцо Коломбо
Роден на 8 март 2002(2002-03-08)(22 г.)
Роден во Вимеркате, Италија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Лече Лече
Број 9
Младинска кариера
Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2020– Милан Милан 1 (0)
2021Кремонезе Кремонезе (п) 13 (1)
2021-2022СПАЛ СПАЛ (п) 7 (4)
2022Лече Лече (п) 1 (0)
Репрезентација
2020– Италија 19 1 (0)
Италија 21 11 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 август 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 јуни 2022

Даниел Малдини (роден на 8 март 2002 година во Вимеркате, Италија) — италијански фудбалер кој настапува за екипата на ФК Лече како позајмен играч од ФК Милан, на позиција напад[1].

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Коломбо своите први чекори во фудбалот ги направил во младинските школи на Милан. Тој го направил своето деби за првиот тим на 18-годишна возраст, на 12 јуни 2020 година, заменувајќи го Лукас Пакета во 82 минута во ремитона домашен терен против Јувентус во Купот на Италија, натпревар кој завршил со резултат 0:0[2]. На 18 јули 2020 година тој дебитирал во Серија А во домашната победа против Болоња со 5−1[3][4].

На 5 септември 2020 година го постигнал својот прв гол во победата од 4-1 против А.Ц. Монца во пријателски натпревар[5].

На 26 јануари 2021 година, Коломбо се приклучил на тимот од Серија Б Кремонезе на позајмица до крајот на сезоната[6].

На 31 јули 2021 година, Коломбо бил позајмен на клубот од Серија Б СПАЛ[7].

На 7 јули 2022 година, Коломбо бил позајмен на Лече со опција за купување[8].

Меѓународна кариера

[уреди | уреди извор]

Коломбо настапувал за репрезентацијата на Италија до 19 години и до 20 години.

Статистика

[уреди | уреди извор]
Обновено на 5 август 2022
Настапи и голови по клубови, сезони и натпреварувања
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига куп Останато Вкупно
Лига Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол.
Милан 2019-20 Серија А 1 0 1 0 0 0 2 0
2020–21 4 0 0 0 5 1 9 1
Вкупно 5 0 1 0 5 1 0 0 11 1
Кремонезе (п) 2021 Серија Б 13 1 0 0 13 1
СПАЛ (п) 2021 Серија Б 34 6 1 0 35 6
Лече (п) 2022–23 Серија А 0 0 1 1 1 1
Вкупно 52 7 3 1 5 1 0 0 60 9
  1. „Italy - L. Colombo - Profile with news, career statistics and history - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 17 јуни 2020.
  2. „Juventus vs. Milan - 12 June 2020 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 17 јуни 2020.
  3. „L'oro verde del Milan: Maldini, Colombo e Brescianini“. La Gazzetta dello Sport (италијански). 4 August 2020. Посетено на 8 August 2020.
  4. „Milan-Bologna 5-1: esordio in Serie A per Lorenzo Colombo“. One Football (италијански). 18 July 2020. Посетено на 8 August 2020.
  5. „Three takeaways from Milan 4-1 friendly win over Monza as the youngsters step up“. Sempre Milan. 5 September 2020. Посетено на 6 September 2020.
  6. Fischer, Oliver (2021-01-26). „Official: AC Milan confirm striker Lorenzo Colombo has been loaned to Cremonese - the details“. Sempre Milan (англиски). Посетено на 2021-01-26.
  7. „Official Statement: Lorenzo Colombo“. acmilan.com. Associazione Calcio Milan. 31 July 2021. Посетено на 31 July 2021.
  8. „COLOMBO È UN NUOVO CALCIATORE DEL LECCE“ (италијански). Lecce. 7 July 2022. Посетено на 7 July 2022.