Алексис Салемакерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алексис Салемакерс
Лични податоци
Полно име Алексис Салемакерс[1]
Роден на 27 јуни 1999 (1999-06-27) (23 г.)
Роден во Синт Агата - Берхем, Белгија
Висина 1.80 m
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 56
Младинска кариера
0000–2018 Андерлехт Андерлехт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018–2020 Андерлехт Андерлехт 40 (2)
2020Милан Милан (п) 4 (0)
2020– Милан Милан 39 (2)
Репрезентација
2017–2018 Белгија 19 4 (0)
2018– Белгија 21 12 (0)
Белгија 4 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21
36, 3 октомври 2021 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 23:48, 8 септември 2021 (UTC)

Алексис Салемакерс (роден на 27 јуни 1999 година во Синт Агата - Берхем, Белгија) — белгиски фудбалер кој настапува за екипата на ФК Милан на позиција среден ред а може да игра и во одбрана.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во октомври 2017 година, Салемакерс потпишал договор во РСЦ Андерлехт до 2019 година. На 16 февруари 2018 година, тој го направил своето официјално деби против Синт-Трујден , играјќи од 77 минута од натпреварот.

На 8 јуни 2018 година, тој го обновил договорот до 2022 година.

На 31 јануари 2020 година, Милан го ангажирал на позајмица, со опција за купување.[2] Милан, наводно, договорил хонорар од 3,5 милиони евра плус 1 милион евра бонуси во случај на трајно потпишување на договор.[3] Тој дебитирал како замена за Давиде Калабрија во ремито против Верона на 2 февруари 2020 година кое завршило со резултат од 1:1.[4]

На 1 јули 2020 година, Салемакерс потпишал договор со Милан кој ќе го задржи во клубот до 30 јуни 2024 година.[5] На 18 јули, тој го постигнал својот прв гол за клубот во победата од 5-1 на домашен терен над Болоња во Серија А.[6]

Статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 21 август 2022
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален Куп Европа Останато Вкупно
Лига Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол.
Андерлехт 2017–18 [7] Белгиска прва дивизија А. 1 0 0 0 0 0 10 0 11 0
2018–19 Белгиска прва дивизија А. 23 0 1 0 3 [б 1] 0 7 0 34 0
2019-2020 Белгиска прва дивизија А. 16 2 3 0 - - 19 2
Вкупно 40 2 4 0 3 0 17 0 64 2
Милан 2019-2020 [8] Серија А 13 1 2 0 - - 15 1
2020-2021 Серија А 32 2 1 0 7 0 1 40 3
2021-2022 Серија А 36 1 4 1 6 0 - 46 2
2022-2023 Серија А 2 0 0 0 0 0 - 2 0
Вкупно 83 4 7 1 13 1 103 6
Вкупно кариера 140 6 11 1 16 1 0 0 167 8
  1. Appearances in the UEFA Europa League

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Transfer Market – Milan“. Lega Serie A. Посетено на 31 January 2020.
  2. „Saelemaekers is a new AC Milan player“. AC Milan. 31 January 2020. Посетено на 4 July 2020.
  3. „Milan make Saelemaekers signing“. Football Italia. 1 February 2020. Посетено на 4 July 2020.
  4. Colombo, Monica (3 February 2020). „Milan-Verona 1-1: senza Ibrahimovic i rossoneri frenano. L'esordio di Daniel Maldini“. Corriere Della Sera. Посетено на 3 February 2020.
  5. „COMUNICATO UFFICIALE: ALEXIS SAELEMAEKERS“. Посетено на 1 July 2020.
  6. „Match report AC Milan 5-1 Bologna, Serie A 2019/2020“. AC Milan. 18 July 2020. Посетено на 19 July 2020.
  7. „Alexis Saelemaekers » Club matches“. worldfootball.net. Посетено на 20 February 2020.
  8. „A. Saelemaekers: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 17 December 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]