Кевин Стротман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кевин Стротман
Стротман во 2016
Лични податоци
Полно име Кевин Стротман
Роден на 13 февруари 1990(1990-02-13)(34 г.)
Роден во Ридеркерк, Холандија
Висина 1.87 m[1]
Позиција играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома
Број 6
Младинска кариера
2007–2009 ФК Спарта Ротердам
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2011 ФК Спарта Ротердам 72 (8)
2011 Утрехт 14 (2)
2011–2013 ПСВ 62 (8)
2013– Рома 96 (10)
Репрезентација
2008–2009 Холандија 19 4 (1)
2009–2013 Холандија 21 12 (1)
2011– Холандија 40 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 18 December 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 November 2017

Кевин Стротман (роден на 13 февруари 1990 година) — холандски фудбалер кој игра како играч од средниот ред за италијанскиот клуб Рома и фудбалската репрезентација на Холандија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „AS Roma - Store Ufficiale - maglie gara, abbigliamento, accessori, casa, regali esclusivi e gadget“. www.asromastore.it. Архивирано од изворникот на 2015-06-26. Посетено на 2018-01-01.
  2. Кевин Стротман на soccerway