Жуниор Месиас

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Жуниор Месијас)
Жуниор Месиас
Junior Messias.jpg
Месиас во 2020 година
Лични податоци
Полно име Жуниор Валтер Месиас
Роден на 13 мај 1991 (1991-05-13) (31 г.)
Роден во Бело Хоризонте, Бразил
Висина 1.78 м[1]
Позиција среден ред, напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
(позајмен од Кротоне)
Број 30
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015–2017 Казале Казале 32 (21)
2016–2017 Кјери Кјери 33 (15)
2017–2019 Гоцано Гоцано 51 (10)
2019– Кротоне Кротоне 70 (15)
2021–2022Милан Милан 26 (5)
2022– Милан Милан 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Жуниор Месиас (роден на 13 мај 1991 година во Бело Хоризонте, Бразил) — бразилски фудбалер, играч од средниот ред или напаѓач на Милан.

Наводи[уреди | уреди извор]