Андреја Бертолачи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреја Бертолачи
Andrea Bertolacci 2016 ICC.jpg
Лични податоци
Полно име Андреја Бертолачи
Роден на 11 јануари 1991 (1991-01-11) (32 г.)
Роден во Рим, Италија
Висина &100000000000001790000001,79 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 91
Младинска кариера
2006–2010 Рома Рома
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2012 Рома Рома 0 (0)
2010–2012Лече Лече (п) 43 (6)
2012–2015 Џенова Џенова 88 (12)
2015– Милан Милан 44 (2)
2017–2018Џенова Џенова (п) 33 (1)
Репрезентација
2006 Италија U16 2 (0)
2008 Италија U17 4 (0)
2009 Италија U18 1 (0)
2009–2010 Италија U19 6 (0)
2010–2011 Италија U20 2 (0)
2011–2013 Италија U21 7 (1)
2014– Италија 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20 мај 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 13 октомври2015

Андреја Бертолачи (роден на 11 јануари 1991 во Рим, Италија) — италијански професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан во италијанската Серија А. Бертолачи игра на позиција среден ред.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]