Список на стрелци во Суперкупот на Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

1leftarrow.pngМатична статија: Суперкуп на Италија.

Аргентинецот Пауло Дибала, најдобар стрелец во историјата на Суперкупот на Италија со 4 погодоци на 5 настапи, сите за Јувентус.

Табела со стрелци[уреди | уреди извор]

Ажурирано после изданието во 2020.

Во следната табела се наведени играчите кои постигнале гол во регуларното време или во продолженијата: изведувањето на пеналите е исклучено.

Играчите кои се уште активни и играат во Серија А се означени со задебелени букви: наместо тоа со закосени букви се играчите кои се активни во странски лиги.

Поз. Играч Голови Екипи
1 Аргентина Пауло Дибала 4 Јувентус Јувентус
2 Камерун Самуел Ето 3 Интер Интер
Италија Алесандро Дел Пјеро 3 Јувентус Јувентус
Аргентина Карлос Тевес 3 Јувентус Јувентус
Украина Андриј Шевченко 3 Милан Милан
6 Аргентина Габриел Батистута 2 Фјорентина Фјорентина
Франција Патрик Виера 2 Интер Интер
Италија Џорџо Кјелини 2 Јувентус Јувентус
Португалија Кристијано Роналдо 2 Јувентус Јувентус
Италија Филипо Инѕаги 2 Јувентус Јувентус
Македонија Горан Пандев 2 1 Интер Интер, 1 Наполи Наполи
Аргентина Клаудио Лопес 2 Лацио Лацио
Италија Чиро Имобиле 2 Лацио Лацио
Холандија Марко ван Бастен 2 Милан Милан
Бразил Карека 2 Наполи Наполи
Аргентина Гонсало Игуаин 2 Наполи Наполи
Италија Андреја Силенци 2 Наполи Наполи
Аргентина Ернан Креспо 2 1 Парма Парма, 1 Интер Интер
Италија Алберто Аквилани 2 Рома Рома
Италија Даниеле Де Роси 2 Рома Рома
Црна Гора Мирко Вучиниќ 2 1 Рома Рома, 1 Јувентус Јувентус
Србија Синиша Михајловиќ 2 1 Сампдорија Сампдорија, 1 Лацио Лацио
Италија Џанлука Вијали 2 1 Сампдорија Сампдорија, 1 Јувентус Јувентус
23 Италија Марио Балотели 1 Интер Интер
23 Италија Енрико Куки 1 Интер Интер
23 Шпанија Франсиско Фаринос 1 Интер Интер
23 Португалија Луис Фиго 1 Интер Интер
23 Ирска Роби Кин 1 Интер Интер
23 Гана Сали Мунтари 1 Интер Интер
23 Италија Алдо Серена 1 Интер Интер
23 Холандија Весли Снејдер 1 Интер Интер
23 Бразил Вампета 1 Интер Интер
23 Аргентина Хуан Себастијан Верон 1 Интер Интер
23 Гана Квадво Асамоа 1 Јувентус Јувентус
23 Италија Роберто Баџо 1 Јувентус Јувентус
23 Италија Антонио Конте 1 Јувентус Јувентус
23 Швајцарија Стефан Лихтштајнер 1 Јувентус Јувентус
23 Хрватска Марио Манџукиќ 1 Јувентус Јувентус
23 Франција Пол Погба 1 Јувентус Јувентус
23 Франција Давид Трезеге 1 Јувентус Јувентус
23 Чиле Артуро Видал 1 Јувентус Јувентус
23 Шпанија Алваро Мората 1 Јувентус Јувентус
23 Италија Данило Каталди 1 Лацио Лацио
23 Португалија Сержо Консеисао 1 Лацио Лацио
23 Шпанија Луис Алберто 1 Лацио Лацио
23 Босна и Херцеговина Сенад Лулиќ 1 Лацио Лацио
23 Бразил Матузалем 1 Лацио Лацио
23 Чешка Павел Недвед 1 Лацио Лацио
23 Италија Томазо Роки 1 Лацио Лацио
23 Југославија[1] Дејан Станковиќ 1 Лацио Лацио
23 Италија Алесандро Мурџа 1 Лацио Лацио
23 Италија Џакомо Бонавентура 1 Милан Милан
23 Гана Кевин-Принс Боатенг 1 Милан Милан
23 Аргентина Андрес Гуглиелминпјетро 1 Милан Милан
23 Холандија Руд Гулит 1 Милан Милан
23 Шведска Златан Ибрахимовиќ 1 Милан Милан
23 Италија Грацијано Манари 1 Милан Милан
23 Италија Даниеле Масаро 1 Милан Милан
23 Италија Андреја Пирло 1 Милан Милан
23 Холандија Франк Рајкард 1 Милан Милан
23 Југославија[2] Дејан Савичевиќ 1 Милан Милан
23 Италија Марко Симоне 1 Милан Милан
23 Уругвај Единсон Кавани 1 Наполи Наполи
23 Италија Масимо Крипа 1 Наполи Наполи
23 Франција Ален Богосијан 1 Парма Парма
23 Италија Марко Ди Вајо 1 Парма Парма
23 Италија Алесандро Мели 1 Парма Парма
23 Франција Венсан Кандела 1 Рома Рома
23 Бразил Мансини 1 Рома Рома
23 Италија Винченцо Монтела 1 Рома Рома
23 Норвешка Јон Арне Рисе 1 Рома Рома
23 Италија Франческо Тоти 1 Рома Рома
23 Италија Роберто Манчини 1 Сампдорија Сампдорија

Досега е забележан само еден автогол, кој го постигнал Кристијан Маџо од Наполи во корист на Јувентус (во изданието од 2012 година).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Последователно Србија и Црна Гора во периодот 2003-2006 и потоа Србија од 2006.
  2. Последователно Црна Гора.