Алесандро Мурџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алесандро Мурџа
Лични податоци
Роден на 9 август 1996 (1996-08-09) (25 г.)
Роден во Рим, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб СПАЛ СПАЛ
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016- Лацио Лацио 31 (2)
2019-СПАЛ СПАЛ 15 (0)
Репрезентација
2014 Италија Италија 18 6 (0)
2014 Италија Италија 19 4 (0)
2017- Италија Италија 21 14 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Алесандро Мурџа (роден на 9 август 1996) — италијански фудбалер, играч од средниот ред на Лацио и на италијанската репрезентација под 21 година.