Прејди на содржината

Штефан Раду

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штефан Раду
Лични податоци
Полно име Штефан Даниел Раду
Роден на 22 октомври 1986(1986-10-22)(37 г.)
Роден во Букурешт, Романија
Држава  Романија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Лацио Лацио
Број 26
Младинска кариера
1999–2004 Динамо Букурешт Динамо Букурешт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2008 Динамо Букурешт Динамо Букурешт 61 (2)
2008– Лацио Лацио 325 (5)
Репрезентација
2006–2008 Романија Романија 21 13 (1)
2006–2013 Романија Романија 13 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 18 December 2016
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 March 2013

Штефан Даниел Раду (роден на 22 октомври 1986 година) e романски фудбалер, играч од одбраната на Лацио и поранешен репрезентативец на Романија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Динамо Букурешт[уреди | уреди извор]

Раду ја започна својата кариера во големиот романски клуб Динамо Букурешт. Тој играше четири сезони во првиот тим на Динамо, стекнувјќи репутација како еден од најголемите таленти во неговата земја и често го споредуваат со "Новиот Киву" од страна на романските медиуми. Сепак, тој само што стана клучен прв тимски играч во сезоната 2006-07, кога периодот на трансфери остави јаз во централната одбрана на Динамо, празнина која Раду успешно ја покри, и со тоа се претвори од надежен млад играч во еден од најдобрите централни дефанзивци во лигата. Тој и помогна на екипата на Динамо да го освои своето 18. првенство и да го привлече вниманието на неколку западни клубови.

Лацио[уреди | уреди извор]

Во јануари 2008 година, Раду беше потпишан од страна на италијанскиот Лацио на договор за заем од € 1 милион евра до крајот на сезоната 2007-08 година. Тој го направи своето деби за Лацио во Купот на Италија против Фиорентина кратко време откако се приклучи на тимот. Бидејќи тој беше откритие на тренерот Делио Роси и како млад фудбалер додаде екстра квалитет на задната линија и беше вклучен во речиси сите натпревари. На крајот на неговата позајмица, Раду беше потпишан од Лацио во јуни за трансфер од 3,5 милиони евра.[1]

На 17 јуни 2011 година, Раду потпиша продолжување на договорот од пет години. Тој стана еден од најважните играчи за Лацио, тим кој тој во тоа време беше капитен за време на сезоната 2011-12 Серија А. Неговата улога во Лацио е обично како центарален дефанзивец, иако тој се користи и како лев бек во последните неколку сезони под раководство на Едуардо Реја и другите тренери.[2]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Раду го направи своето деби за Романската репрезентација во 2006 година, по неуспехот на земјата да се квалификува за Светското Првенство во Германија во 2006 година.

Во текот на квалификациите во групата за Евро 2008, Раду доби меѓународно искуство и беше избран во тимот за финалниот турнир во Швајцарија и Австрија. На Еуро 2008, сепак, Раду остана замена и не одигра на ниту еден натпревар.

На 25 март 2008 година бил одликуван од претседателот на Романија Трајан Басеску за успешни Евро 2008 квалификации со Medalia "Meritul Sportiv" - (Медалот "весел заслуги") класа III.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bilancio separato e consolidato S.S.Lazio SpA“ (PDF). SS Lazio (италијански). 23 October 2008. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 17 June 2011.
  2. „Communication“. SS Lazio (италијански). 17 June 2011. Архивирано од изворникот на 2012-03-14. Посетено на 17 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]