Прејди на содржината

Јон Арне Рисе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Норвешка Јон Арне Рисе
John Arne Riise
Лични податоци
Роден на 24 септември 1980(1980-09-24)(43 г.)
Роден во Молде, Норвешка
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Фулам Фулам
Број 3
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–1998 Алесунд 25 (5)
1998-2001 Монако Монако 44 (4)
2001–2008 Ливерпул Ливерпул 234 (21)
2008-2011 Рома Рома 99 (7)
2011-2014 Фулам Фулам 87 (0)
Репрезентација
2000- Норвешка 109 (16)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Јон Арне Семундсет Рисе (роден на 24 септември, 1980 година во Молде, Норвешка) — норвешки фудбалер кој игра на позицијата лев бек. Во моментов тој игра за англискиот Фулам и норвешката репрезентација, каде што со 109 настапи тој е рекордер по бројот на изиграни натпревари.

Рисе ја започнал својата професионална кариера во Алесунд, откаде потоа преминал во редовите на Монако. Во 2001 година се преселил во Премиер лигата, потпишувајќи за Ливерпул, за кој играл седум години и станал европски клупски првак, а во 2008 година направил трансфер во екипата на Рома.

Тој е постар брат на Бјерн Хелге Рисе, кој е исто така професионален фудбалер.

Почетокот на кариерата

[уреди | уреди извор]

Рисе ја започнал својата кариера во неговата татковина со екипата на Алесунд. По една одиграна сезона за сениорите на клубот, тој се преселил во странство во 1998 година, потпишувајќи за Монако, каде поминал три години во кој се афирмирал како играч.

Тој бил редовен член во почетната постава на Монако во сезоната 1999-2000 во Лига 1, давајќи сериозен придонес во освојувањето на титулата за својот клуб. Сепак, тој паднал во немилост на тренерот Клод Пуел, откако признал дека сака да го напушти клубот. Рисе бил предмет на интерес на англиските клубови од Премиер лигата, особено на Фулам и Лидс Јунајтед па и двата клуба испратиле понуди вредни 4.000.000 £ во 2000 година, но и двете не довеле до ништо откако Монако објавил дека бара 6.000.000 £ за неговите услуги.

На крајот тој бил продаден на Ливерпул за сума од 4.000.000 £, наредното лето.[1]

Ливерпул

[уреди | уреди извор]
Рисе во дресот на Ливерпул

Тој го направил своето деби за Ливерпул на 24 август 2001 во натпреварот од УЕФА Супер Купот против Баерн Минхен игран на Стад Луј Втори. Тој го постигнал првиот гол во натпреварот со кој му помогнал на Ливерпул да победи во натпреварот со 3-2[2]. Тој, исто така, постигнал многу важни голови во текот на сезоната и во натпреварите од Премиер лигата против тимови како Арсенал, Евертон, Њукасл и Манчестер Јунајтед. Рисе првично го носел дресот со бројот 18 на својот грб, но го променил со дресот со бр.6 во сезоната 2004-2005 сезона, кој бил испразнет по заминувањето на дефанзивецот Маркус Бабел. Тој постигнал десет гола во својата прва сезона со Ливерпул, што беше феноменално постигнување за играч кој игра во одбраната и притоа немал никакво искуство во Премиер лигата пред тоа.

Тој одиграл две сезони (2002-03 и 2003-04) кој стручњаците ги сметале за под-просечни, но повторно ја вратил својата најдобра форма во сезоната 2004-05 кога Рафаел Бенитез бил назначен за менаџер. Освоил победнички медал во Лигата на шампионите, кога во финалето асистирал за првиот гол на Ливерпул, со кој бил наговестен пресвртот во натпреварот против Милан. Иако Рисе бил единствениот играч на Ливерпул кој нереализирал во пенал-рулетот (неговиот удар бил одбранет), по завршувањето на натпреварот имал право да се радува и ужива во трофејот исто колку и неговите соиграчи заради големиот придонес кој го дал во кампањата на црвените. Во фианлето на Лига купот 2005 година тој постигнал погодок уште во првата минута од натпреварот, но сепак, Челзи на крајот победил со 3-2 по продолженијата.

Во јануари 2006 година, Рисе потпишал нов договор со клубот од Енфилд кој би требало да го задржи до 2009 година. Во февруари 2008 година, Рисе ја објавил својата желба да остане во Ливерпул до крајот на неговата кариера.

Тој му помогнал на клубот да го освои ФА Купот во сезоната 2005-06, постигнувајќи гол во полуфиналето против Челзи и успешно го извел неговиот удар од белата точка во пенали-серијата против Вест Хем во финалето.

По сиромашните перформанси и слабата формата на гостувачките натпревари на Ливерпул во есента 2006 година, Рисе реагирал на коментарите поставени од соиграчиите Пепе Реина и Џејми Карагер дека Ливерпул може да се отпише од трката за титулата во лигата, велејќи: "Ние никогаш нема да се откажеме. Кукавиците се откажуваат.".

Рисе во Мерсисајдското дерби против Евертон.

Рисе влегол во првите 50 на списокот на играчи со најмногу настапи за Ливерпул на сите времиња, играјќи во нивната убедлива победа со 5-0 над Лутон Таун на 15 јануари 2008 година.

На 22 април 2008 година, Рисе доживеал еден од својте најлоши моменти за време на неговата кариера на Енфилд. Во првиот натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите против Челзи во Ливерпул, тој постигнал автогол во 95-тата минута од натпреварот со кој го изедначил резултатот. Ливерпул го загубил вториот натпревар нагости со 3-2 по продолженија и биле елиминирани од турнирот со вкупен резултат од 4-3.

Во текот на сезоната 2007-08, природната позиција на Рисе често била земена од страна на Фабио Аурелио, бразилецот се утврдил како прв избор за лев бек на клубот. Покрај тоа што бил поврзуван со трансфер во други англиски клубови, на 18 јуни 2008 година Рисе потпишал четири-годишен договор со Рома. Клубот платил 5.000.000 € вкупно (кои би можеле да одат до € 5.500.000), вклучувајќи 2.800.000 € годишно. Рисе наскоро станал омилен меѓу навивачите со неговата напорна работа, упорност и дух со кој ги одвел Римјаните до неколку важни победи. Всушност, првиот гол на Рисе за клубот бил против водачот во лигата Интер во клучен натпревар кој претставувал борба за врвот на табелата. Два месеци подоцна, тој постигнал погодок повторно на истиот стадион овојпат против Милано со прекрасно изведен слободен удар во горниот десен агол, а исто така, направил и асистенција при вториот гол на Рома во натпреварот. Рисе бил избран за играч на натпреварот, кој завршил со победа на Рома од 3-2.

Рисе во Рома.

Следната сезона (2009-10) била поуспешна како за него така и за клубот. Својот прв погодок во сезоната го постигнал на 13 септември 2009, против Сиена во 89-тата минута, носејќи и многу важна победа на Рома со 2-1 нагости. На 24 јануари 2010 година, Рисе постигнал уште еден доцен победнички погодок, стрелајќи прецизно со глава во третата минута од судиското продолжение за да и донесе пресврт-победа на Рома со 2-1 над Јувентус. Тој исто така бил одговорен за исклучувањето на голманот на Јувентус Џанлуиџи Буфон во истиот натпревар, кога Рисе излегол сам пред него на 20-тина метри од голот, а Буфон немал друг избор освен да го фаулира крилниот бек. Со оглед на природата на играта, тоа се гледа како еден од најнезаборавните моменти на Рисе дресот на Рома. До крајот на сезоната тој постигнал уште три првенствени гола против Палермо, Сиена повторно и Болоња, помагајќи му на својот тим да заврши на второто место на табелата со два бода помалку од шампионот Интер.

Во последната сезона (2010-2011) како играч на Рома, Рисе постигнал само еден погодок и тоа на стартот од сезоната во Суперкупот на Италија, каде Рома загубила со 3-1 од Интер. Тој бил стандарден и во оваа сезона одиграл 32 натпревари во Серија А, 4 во Купот на Италија и 5 во Лигата на шампионите, но во ниту едно од овие натпреварувања неуспеал да постигне погодок.

Рисе играјќи за Фулам во 2012 година

На 13 јули 2011 година, Фулам објавил дека Јон Арне Рисе потпишал три-годишен договор со клубот за необјавена сума. Со тоа Рисе му се придружил на својот брат, Бјерн Хелге Рисе во Фулам, кој пак потпишал за лондонскиот клуб во 2009 година. Јон Арне Рисе го направил своето деби за Фулам на 21 јули 2011, во натпревар од Лига Европа против северноирскиот тим Крусејдерс на Крејвен Котиџ. Неговиот прв лигашки натпревар за Фулам дошол на 13 август 2011, во рамките на првото коло за сезоната 2011-12, кога Фулам одиграл 0-0 со Астон Вила на свој терен. Од своето доаѓање, тој бил редовен стартер на позицијата лев бек во најголемиот дел од натпреварите во лигата, пропуштајќи само три. На 22 декември 2012 година, Рисе добил овации од трибината Коп за време на натпреварот против неговиот поранешен клуб Ливерпул. Од The Kop, трибината на која седат најверните навивачи на Ливерпул, исто така била пеена "Песна за Рисе" во текот на натпреварот како знак на почит кон нивниот поранешен играч.

Репрезентативна кариера

[уреди | уреди извор]

Јон Арне Рисе го направил своето деби за репрезентацијата на Норвешка против Исланд на 31 јануари 2000 година. Неговиот прв репрезентативен гол дошол во пријателски натпревар одигран на 23 февруари 2000 против Турција, во кој Норвешка победила со 2-0. Во текот на следната деценија, Рисе бил постојано прв избор на позицијата лев бек во Норвешкиот репрезентативен состав. На 12 ноември 2011 година, тој го одиграл својот 100-ти јубилеен репрезентативен натпревар, кога Норвешка загубила со високи 4-1 од Велс. На 15 август 2012 година, Рисе го одиграл својот 104 натпревар за Норвешка и го израмнил рекордот за најмногу репрезентативни настапи на Торбјерн Свенсен. Во моментов тој е осамен на врвот на оваа листа со 109 настапи.

Репрезентативни настапи и голови

[уреди | уреди извор]
Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]]
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
31/01/2000 Ла Манга [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |ssb}}px 0px {{Naz/Исланд |ssb}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
02/02/2000 Ла Манга [[ фудбалска Selezione {{Naz/Данска |d}}|{{Naz/Данска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Данска |ssb}}px 0px {{Naz/Данска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Данска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Данска |c}}|20x16px]] 2 – 4 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
23/02/2000 Истанбул [[ фудбалска Selezione {{Naz/Турција |d}}|{{Naz/Турција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Турција |ssb}}px 0px {{Naz/Турција |ssb}}px">[[File:{{Naz/Турција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Турција |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска '1
26/04/2000 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Белгија|ssb}}px 0px {{Naz/ Белгија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Белгија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Белгија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Белгија|d}}|{{Naz/ Белгија|c}}]] Пријателска -
27/05/2000 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Словачка|ssb}}px 0px {{Naz/ Словачка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Словачка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Словачка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Словачка|d}}|{{Naz/ Словачка|c}}]] Пријателска -
03/06/2000 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Италија|ssb}}px 0px {{Naz/ Италија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Италија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Италија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Италија|d}}|{{Naz/ Италија|c}}]] Пријателска -
16/08/2000 Хелсинки [[ фудбалска Selezione {{Naz/Финска |d}}|{{Naz/Финска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Финска |ssb}}px 0px {{Naz/Финска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Финска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Финска |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
15/08/2001 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Турција|ssb}}px 0px {{Naz/ Турција|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Турција|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Турција|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Турција|d}}|{{Naz/ Турција|c}}]] Пријателска -
01/09/2001 Хоржов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Полска |d}}|{{Naz/Полска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Полска |ssb}}px 0px {{Naz/Полска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Полска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Полска |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2002 -
05/09/2001 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 3 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Велс|ssb}}px 0px {{Naz/ Велс|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Велс|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Велс|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Велс|d}}|{{Naz/ Велс|c}}]] Квал. за СП 2002 -
06/10/2001 Ереван [[ фудбалска Selezione {{Naz/Ерменија |d}}|{{Naz/Ерменија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Ерменија |ssb}}px 0px {{Naz/Ерменија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Ерменија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Ерменија |c}}|20x16px]] 1 – 4 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2002 -
13/02/2002 Брисел [[ фудбалска Selezione {{Naz/Белгија |d}}|{{Naz/Белгија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Белгија |ssb}}px 0px {{Naz/Белгија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Белгија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Белгија |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
17/04/2002 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шведска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шведска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шведска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шведска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шведска|d}}|{{Naz/ Шведска|c}}]] Пријателска -
14/05/2002 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Јапонија|ssb}}px 0px {{Naz/ Јапонија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Јапонија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Јапонија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Јапонија|d}}|{{Naz/ Јапонија|c}}]] Пријателска -
22/05/2002 Буде [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|ssb}}px 0px {{Naz/ Исланд|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска -
21/08/2002 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/ Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Холандија|d}}|{{Naz/ Холандија|c}}]] Пријателска -
07/09/2002 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Данска|ssb}}px 0px {{Naz/ Данска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Данска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Данска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Данска|d}}|{{Naz/ Данска|c}}]] Квал. за Евро 2004 '1
12/10/2002 Букурешт [[ фудбалска Selezione {{Naz/Романија |d}}|{{Naz/Романија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Романија |ssb}}px 0px {{Naz/Романија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Романија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Романија |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за Евро 2004 -
16/10/2002 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Босна и Херцеговина|ssb}}px 0px {{Naz/ Босна и Херцеговина|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Босна и Херцеговина|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Босна и Херцеговина|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Босна и Херцеговина|d}}|{{Naz/ Босна и Херцеговина|c}}]] Квал. за Евро 2004 '1
20/11/2002 Виена [[ фудбалска Selezione {{Naz/Австрија |d}}|{{Naz/Австрија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Австрија |ssb}}px 0px {{Naz/Австрија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Австрија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Австрија |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
12/02/2003 Ираклион [[ фудбалска Selezione {{Naz/Грција |d}}|{{Naz/Грција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Грција |ssb}}px 0px {{Naz/Грција |ssb}}px">[[File:{{Naz/Грција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Грција |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
02/04/2003 Луксембург [[ фудбалска Selezione {{Naz/Луксембург |d}}|{{Naz/Луксембург |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Луксембург |ssb}}px 0px {{Naz/Луксембург |ssb}}px">[[File:{{Naz/Луксембург |a}}|class=noviewer|{{Naz/Луксембург |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за Евро 2004 -
22/05/2003 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Финска|ssb}}px 0px {{Naz/ Финска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Финска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Финска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Финска|d}}|{{Naz/ Финска|c}}]] Пријателска -
07/06/2003 Копенхаген [[ фудбалска Selezione {{Naz/Данска |d}}|{{Naz/Данска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Данска |ssb}}px 0px {{Naz/Данска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Данска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Данска |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за Евро 2004 -
11/06/2003 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Романија|ssb}}px 0px {{Naz/ Романија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Романија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Романија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Романија|d}}|{{Naz/ Романија|c}}]] Квал. за Евро 2004 -
20/08/2003 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска -
06/09/2003 Зеница [[ фудбалска Selezione {{Naz/Босна и Херцеговина |d}}|{{Naz/Босна и Херцеговина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Босна и Херцеговина |ssb}}px 0px {{Naz/Босна и Херцеговина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Босна и Херцеговина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Босна и Херцеговина |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Ква. за Евро 2004 -
10/09/2003 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Португалија|ssb}}px 0px {{Naz/ Португалија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Португалија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Португалија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Португалија|d}}|{{Naz/ Португалија|c}}]] Пријателска -
11/10/2003 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Луксембург|ssb}}px 0px {{Naz/ Луксембург|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Луксембург|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Луксембург|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Луксембург|d}}|{{Naz/ Луксембург|c}}]] Квал. за Евро 2004 -
15/11/2003 Валенсија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шпанија |d}}|{{Naz/Шпанија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шпанија |ssb}}px 0px {{Naz/Шпанија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шпанија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шпанија |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за Евро 2004 -
19/11/2003 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Шпанија|ssb}}px 0px {{Naz/ Шпанија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шпанија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шпанија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шпанија|d}}|{{Naz/ Шпанија|c}}]] Квал. за 2004 -
18/02/2004 Белфаст [[ фудбалска Selezione {{Naz/Северна Ирска |d}}|{{Naz/Северна Ирска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Северна Ирска |ssb}}px 0px {{Naz/Северна Ирска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Северна Ирска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Северна Ирска |c}}|20x16px]] 1 – 4 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
31/03/2004 Белград [[ фудбалска Selezione {{Naz/Србија |d}}|{{Naz/Србија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Србија |ssb}}px 0px {{Naz/Србија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Србија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Србија |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
28/04/2004 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 3 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Русија|ssb}}px 0px {{Naz/ Русија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Русија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Русија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Русија|d}}|{{Naz/ Русија|c}}]] Пријателска -
27/05/2004 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Велс|ssb}}px 0px {{Naz/ Велс|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Велс|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Велс|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Велс|d}}|{{Naz/ Велс|c}}]] Пријателска -
18/08/2004 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Белгија|ssb}}px 0px {{Naz/ Белгија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Белгија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Белгија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Белгија|d}}|{{Naz/ Белгија|c}}]] Пријателска -
04/09/2004 Палермо [[ фудбалска Selezione {{Naz/Италија |d}}|{{Naz/Италија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Италија |ssb}}px 0px {{Naz/Италија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Италија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Италија |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2006 -
08/09/2004 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Белорусија|ssb}}px 0px {{Naz/ Белорусија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Белорусија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Белорусија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Белорусија|d}}|{{Naz/ Белорусија|c}}]] Квал. за СП 2006 -
09/10/2004 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2006 -
13/10/2004 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Словенија|ssb}}px 0px {{Naz/ Словенија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Словенија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Словенија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Словенија|d}}|{{Naz/ Словенија|c}}]] Квал. за СП 2006 -
16/11/2004 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Австралија |d}}|{{Naz/Австралија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Австралија |ssb}}px 0px {{Naz/Австралија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Австралија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Австралија |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
09/02/2005 Ла Валета [[ фудбалска Selezione {{Naz/Малта |d}}|{{Naz/Малта |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Малта |ssb}}px 0px {{Naz/Малта |ssb}}px">[[File:{{Naz/Малта |a}}|class=noviewer|{{Naz/Малта |c}}|20x16px]] 0 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал за СП 2006 '1
30/03/2005 Кишинев [[ фудбалска Selezione {{Naz/Молдавија |d}}|{{Naz/Молдавија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Молдавија |ssb}}px 0px {{Naz/Молдавија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Молдавија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Молдавија |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2006 -
04/06/2005 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Италија|ssb}}px 0px {{Naz/ Италија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Италија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Италија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Италија|d}}|{{Naz/ Италија|c}}]] Квал. за СП 2006 -
08/06/2005 Стокхолм [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шведска |d}}|{{Naz/Шведска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шведска |ssb}}px 0px {{Naz/Шведска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шведска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шведска |c}}|20x16px]] 2 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2006 '1
17/08/2005 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Швајцарија|ssb}}px 0px {{Naz/ Швајцарија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Швајцарија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Швајцарија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Швајцарија|d}}|{{Naz/ Швајцарија|c}}]] Пријателска -
07/09/2005 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2006 -
08/10/2005 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Молдавија|ssb}}px 0px {{Naz/ Молдавија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Молдавија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Молдавија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Молдавија|d}}|{{Naz/ Молдавија|c}}]] Квал. за СП 2006 -
12/10/2005 Минск [[ фудбалска Selezione {{Naz/Белорусија |d}}|{{Naz/Белорусија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Белорусија |ssb}}px 0px {{Naz/Белорусија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Белорусија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Белорусија |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2006 -
12/11/2005 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Чешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Чешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Чешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Чешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Чешка|d}}|{{Naz/ Чешка|c}}]] Квал. за СП 2006 -
16/11/2005 Прага [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чешка |d}}|{{Naz/Чешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чешка |ssb}}px 0px {{Naz/Чешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чешка |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2006 -
01/03/2006 Дакар [[ фудбалска Selezione {{Naz/Сенегал |d}}|{{Naz/Сенегал |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px 0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px">[[File:{{Naz/Сенегал |a}}|class=noviewer|{{Naz/Сенегал |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
24/05/2006 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Парагвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Парагвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Парагвај|d}}|{{Naz/ Парагвај|c}}]] Пријателска -
01/06/2006 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Јужна Кореја|ssb}}px 0px {{Naz/ Јужна Кореја|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Јужна Кореја|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Јужна Кореја|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Јужна Кореја|d}}|{{Naz/ Јужна Кореја|c}}]] Пријателска -
16/08/2006 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Бразил|ssb}}px 0px {{Naz/ Бразил|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Бразил|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Бразил|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Бразил|d}}|{{Naz/ Бразил|c}}]] Пријателска -
07/10/2006 Атина [[ фудбалска Selezione {{Naz/Грција |d}}|{{Naz/Грција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Грција |ssb}}px 0px {{Naz/Грција |ssb}}px">[[File:{{Naz/Грција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Грција |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
15/11/2006 Белград [[ фудбалска Selezione {{Naz/Србија |d}}|{{Naz/Србија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Србија |ssb}}px 0px {{Naz/Србија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Србија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Србија |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
07/02/2007 Риека [[ фудбалска Selezione {{Naz/Хрватска |d}}|{{Naz/Хрватска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Хрватска |ssb}}px 0px {{Naz/Хрватска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Хрватска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Хрватска |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
24/03/2007 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Босна и Херцеговина|ssb}}px 0px {{Naz/ Босна и Херцеговина|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Босна и Херцеговина|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Босна и Херцеговина|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Босна и Херцеговина|d}}|{{Naz/ Босна и Херцеговина|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
28/03/2007 Франкфурт на Мајна [[ фудбалска Selezione {{Naz/Турција |d}}|{{Naz/Турција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Турција |ssb}}px 0px {{Naz/Турција |ssb}}px">[[File:{{Naz/Турција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Турција |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
02/06/2007 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Малта|ssb}}px 0px {{Naz/ Малта|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Малта|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Малта|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Малта|d}}|{{Naz/ Малта|c}}]] Квал. за Евро 2008 '1
06/06/2007 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Унгарија|ssb}}px 0px {{Naz/ Унгарија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Унгарија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Унгарија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Унгарија|d}}|{{Naz/ Унгарија|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
22/08/2007 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px 0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Аргентина|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Аргентина|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Аргентина|d}}|{{Naz/ Аргентина|c}}]] Пријателска -
08/09/2007 Кишинев [[ фудбалска Selezione {{Naz/Молдавија |d}}|{{Naz/Молдавија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Молдавија |ssb}}px 0px {{Naz/Молдавија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Молдавија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Молдавија |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
12/09/2007 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Грција|ssb}}px 0px {{Naz/ Грција|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Грција|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Грција|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Грција|d}}|{{Naz/ Грција|c}}]] Квал. за Евро 2008 '1
17/10/2007 Сарајево [[ фудбалска Selezione {{Naz/Босна и Херцеговина |d}}|{{Naz/Босна и Херцеговина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Босна и Херцеговина |ssb}}px 0px {{Naz/Босна и Херцеговина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Босна и Херцеговина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Босна и Херцеговина |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
17/11/2007 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Турција|ssb}}px 0px {{Naz/ Турција|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Турција|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Турција|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Турција|d}}|{{Naz/ Турција|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
21/11/2007 Ла Валета [[ фудбалска Selezione {{Naz/Малта |d}}|{{Naz/Малта |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Малта |ssb}}px 0px {{Naz/Малта |ssb}}px">[[File:{{Naz/Малта |a}}|class=noviewer|{{Naz/Малта |c}}|20x16px]] 1 – 4 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
06/02/2008 Рексам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Велс |d}}|{{Naz/Велс |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Велс |ssb}}px 0px {{Naz/Велс |ssb}}px">[[File:{{Naz/Велс |a}}|class=noviewer|{{Naz/Велс |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
26/03/2008 Подгорица [[ фудбалска Selezione {{Naz/Црна Гора |d}}|{{Naz/Црна Гора |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Црна Гора |ssb}}px 0px {{Naz/Црна Гора |ssb}}px">[[File:{{Naz/Црна Гора |a}}|class=noviewer|{{Naz/Црна Гора |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
28/05/2008 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '1
20/08/2008 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Ирска|ssb}}px 0px {{Naz/ Ирска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Ирска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Ирска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Ирска|d}}|{{Naz/ Ирска|c}}]] Пријателска -
06/09/2008 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|ssb}}px 0px {{Naz/ Исланд|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за СП 2010 -
11/10/2008 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2010 -
15/10/2008 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/ Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Холандија|d}}|{{Naz/ Холандија|c}}]] Квал. за СП 2010 -
19/11/2008 Дњипропетровск [[ фудбалска Selezione {{Naz/Украина |d}}|{{Naz/Украина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Украина |ssb}}px 0px {{Naz/Украина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Украина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Украина |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2010 -
28/03/2009 Рустенбург [[ фудбалска Selezione {{Naz/Јужна Африка |d}}|{{Naz/Јужна Африка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Јужна Африка |ssb}}px 0px {{Naz/Јужна Африка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Јужна Африка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Јужна Африка |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска -
01/04/2009 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 3 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Финска|ssb}}px 0px {{Naz/ Финска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Финска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Финска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Финска|d}}|{{Naz/ Финска|c}}]] Пријателска '1
06/06/2009 Скопје [[ фудбалска Selezione {{Naz/Македонија |d}}|{{Naz/Македонија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Македонија |ssb}}px 0px {{Naz/Македонија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Македонија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Македонија |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2010 -
10/06/2009 Ротердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија |d}}|{{Naz/Холандија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2010 -
12/08/2009 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2010 '1
05/09/2009 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |ssb}}px 0px {{Naz/Исланд |ssb}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/