Прејди на содржината

Суперкуп на Италија 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на Италија 2015
Стадионот Шангај било местото каде се одржал натпреварот
ПрвенствоСуперкуп на Италија
Датум8 август 2015
СтадионСтадион Шангај, Шангај, Кина
СудијаЛука Банти
2014
2016

Суперкупот на Италија за 2015 година било 28-мото издание на Суперкупот на Италија, традиционален фудбалски натпревар во кој се среќаваат победниците од претходната сезона во Серија А и Купот на Италија. Бидејќи Јувентус ги освоил двете натпреварувања Серија А 2014-2015 и Купот на Италија 2014-2015, противник во натпреварот му бил вицешампионот на Купот на Италија, екипата на Лацио.

Натпреварот се одиграл на 8 август 2015 година на Стадионот Шангај во Шангај, Кина.

Преглед на натпреварот[уреди | уреди извор]

По пристигнувањето во Кина двата клуба имале поплаки во однос на квалитетот на стадионот, кој бил многу нерамен и со дупки на неколку места. Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, дури изјавил дека Стадионот во Шангај му наликува на поле со комипири, а со тоа се сложил и неговиот колега од спротивната страна Стефано Пиоли.

Лошиот терен, силниот ветар кој дувал и тоа што за двата клуба ова бил прв официјален натпревар во новата сезоната биле само некој фактори поради кој во првото полувреме од натпреварот имало малку "вистински" фудбал и било поприлично здодевно и за заборав. Речиси ништо поконкретно не се случувало на теренот, само два удари кон голот, кој ги испратиле играчите на Јувентус Лихтштајнер и Погба, но и тие не биле непрецизни.

Второто полувреме донело подобар фудбал, а веќе на стартот Јувентус имал голема шанса преку Манџукиќ кој излегол сам пред голот на Лацио, но голманот Маркети го одбранил неговиот удар. Само неколку секунди подоцна одличен удар од далечина на Погба, Маркети бил совладан, но топката завршила само неколку сантиметри покрај голот.

И конечно во 69-тата минута паднал првиот гол, кога Јувентус дошол до водство од 1-0 преку Марио Манџукиќ кој ја искористил својата втора шанса во натпреварот стрлајќи прецизно со глава по одличниот центаршут на Стураро од десната страна. Само пет минути подоцна натпреварот бил решен кога замената Пауло Дибала, на асистенција на Погба, го направил резултатот 2-0 за Јувентус.

До крајот на натпреварот Лацио имал повеќе од играта и успеале да создадат неколку шанси за гол, но резултатот останал не променет. Ова била 7-мата титула за Јувентус во Суперкупот на Италија, со што поставиле нов рекорд во ова натпреварување со една титула повеќе од Милан кој има 6.

Детали од натпреварот[уреди | уреди извор]

8 август 2015
Јувентус Јувентус 2–0 Лацио Лацио Стадион Шангај, Шангај, Кина
Судија: Лука Банти
Манџукиќ гол 69'
Дибала гол 73'
Извештај
Јувентус
Лацио

Состави[уреди | уреди извор]

Јувентус Јувентус (3-5-2)
GK 1 Италија Џанлујџи Буфон (к)
RB 15 Италија Андреја Барцаљи
CB 19 Италија Леонардо Бонучи
LB 4 Уругвај Мартин Касерес
RWB 26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер
LWB 33 Франција Патрис Евра
RM 27 Италија Стефано Стураро заменет 90'
CM 8 Италија Клаудио Маркизио
LM 10 Франција Пол Погба
CF 11 Франција Кингсли Коман заменет 61'
CF 17 Хрватска Марио Манџукиќ заменет 80'
Замени:
GK 25 Бразил Нето
GK 34 Бразил Рубињо
DF 2 Чиле Маурисио Исла
DF 24 Италија Даниеле Ругани
DF 42 Италија Џулио Пароди
MF 20 Италија Симоне Падоин
MF 37 Аргентина Роберто Переира влегол во игра 90'
MF 40 Италија Матија Витале
MF 43 Колумбија Андрес Тељо
FW 7 Италија Симоне Ѕаѕа
FW 14 Шпанија Фернандо Љоренте влегол во игра 80'
FW 21 Аргентина Пауло Дибала влегол во игра 61'
Тренер:
Италија Масимилијано Алегри
Лацио Лацио (4-3-2-1)
GK 22 Италија Федерико Маркети
RB 26 Романија Штефан Раду
CB 6 Аргентина Сантјаго Џентилети
CB 3 Холандија Стефан Де Врај
LB 8 Србија Душан Баста
RM 32 Италија Данило Каталди заменет 75'
CM 20 Аргентина Лукас Биља (к)
LM 23 Нигерија Огени Онази
AM 10 Бразил Фелипе Андерсон заменет 87'
AM 87 Италија Антонио Кандрева
CF 11 Германија Мирослав Клозе заменет 61'
Замени:
GK 55 Италија Гвидо Гериери
GK 99 Албанија Етрит Бериша
DF 2 Холандија Весли Хедт
DF 4 Шпанија Патрик
DF 29 Франција Абдулај Конко
DF 33 Бразил Маурисио
MF 7 Англија Равел Морисон влегол во игра 87'
MF 21 Србија Сергеј Милинковиќ-Савиќ
MF 70 Австралија Крис Икономидис
FW 9 Србија Филип Џорџевиќ влегол во игра 61'
FW 14 Сенегал Кеита Балде Диао
FW 88 Холандија Рикардо Кишна влегол во игра 75'
Тренер:
Италија Стефано Пиоли

Екипа победник[уреди | уреди извор]


Јувентус
Победник на Суперкупот на Италија 2015
7. титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]