Суперкуп на Италија 1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на Италија 1997
ПрвенствоСуперкуп на Италија
Датум23 август 1997
СтадионДеле Алпи, Торино, Италија
СудијаЛивио Бацоли
Гледачи16,157
1996
1998

Суперкупот на Италија за 1997 година било 10-тото издание на Суперкупот на Италија, традиционален фудбалски натпревар во кој се среќаваат победниците од претходната сезона во Серија А и Купот на Италија. Екипата на Јувентус се квалификувала за натпреварот како шампион на Серија А 1996-1997, додека Виченца како освојувач на Купот на Италија 1996-1997.

За Јувентус ова било трето учество во Суперкупот на Италија, после поразот во 1990 и победата во 1995, додека за Виченца претставувало дебитантско учество во ова натпреварување.

Јувентус го освоил ова издание на Суперкупот на Италија победувајќи ја Виченца со 3-0 со два гола на Филипо Инѕаги и еден на Антонио Конте, освојувајќи ја својата втора титула во суперкупот.

Натпреварот[уреди | уреди извор]

Прегед на натпреварот[уреди | уреди извор]

Детали од натпреварот[уреди | уреди извор]

23 август 1997 (1997-08-23)
20:30 ЦЕВ
Јувентус Јувентус 3–0 Виченца Виченца Деле Алпи, Торино
Гледачи: 16,157
Судија: Ливио Бацоли
Инѕаги гол 04', гол 10'
Конте гол 80'
Извештај
Јувентус
Виченца
Јувентус Јувентус:
GK 1 Италија Анџело Перуци
RB 15 Италија Алесандро Бириндели
CB 2 Италија Чиро Ферара
CB 4 Уругвај Паоло Монтеро
LB 22 Италија Џанлука Песото
CM 7 Италија Анџело Ди Ливио
CM 14 Франција Дидје Дешан заменет 81'
CM 8 Италија Антонио Конте
AM 21 Франција Зинедин Зидан заменет 66'
CF 9 Италија Филипо Инѕаги добил жолт картон
CF 10 Италија Алесандро Дел Пјеро заменет 66'
Замени:
GK 12 Италија Микеланџело Рампуља
DF 6 Португалија Димаш Тешеира
DF 23 Италија Марко Ѕамбони
MF 5 Италија Фабио Пекија влегол во игра 66'
MF 20 Италија Алесио Такинарди влегол во игра 81'
FW 11 Италија Микеле Падовано добил жолт картон влегол во игра 66'
FW 16 Италија Никола Аморузо
Тренер:
Италија Марчело Липи
Виченца Виченца:
GK 22 Италија Пјерлујџи Бривио
RB 10 Италија Фабио Вивијани
CB 21 Италија Лоренцо Стовини добил жолт картон
CB 24 Уругвај Рикардо Каналс
LB 3 Италија Франческо Коко
RM 7 Италија Марко Шенарди
CM 4 Италија Доменико Ди Карло
CM 6 Италија Роберто Баронио заменет 69'
LM 15 Италија Масимо Амброзини
AM 23 Италија Габриеле Амбросети заменет 61'
CF 9 Италија Пасквале Луизо заменет 75'
Замени:
GK 1 Италија Лука Мондини
MF 13 Италија Лука Фирмани
MF 14 Италија Ламберто Ѕаули влегол во игра 69'
MF 16 Италија Масимо Бегето влегол во игра 61'
FW 11 Италија Алесандро Јануци
FW 19 Уругвај Марсело Отеро влегол во игра 75'
FW 20 Италија Артуро Ди Наполи
Тренер:
Италија Франческо Гвидолин

MATCH OFFICIALS

  • Assistant referees:
  • Fourth official:

Правила на натпреварот

Екипа победник[уреди | уреди извор]


Јувентус
Победник на Суперкупот на Италија 1997
2. титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Italy Super Cup Finals“ (англиски).