Калчополи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Италијанскиот фудбалски скандал во 2006 година, или попознат под името Калчополи на италијански јазик,[1] ги вклучуваше најдобрите фудбалски лиги во Италија, Серија А и Серија Б. Скандалот беше откриен во мај 2006 година, од страна на италијанската полиција, имплицирајќи го шампионот на лигата Јувентус и други големи тимови, вклучувајќи ги Милан, Фјорентина, Лацио и Реџина кога голем број на нелегални телефонски пресметки покажа густа мрежа на односи меѓу менаџерите и судиските организации, обвинети за местење на натпревари со избирање на поволни судии.

Потекло[уреди | уреди извор]

Скандалот првпат излезе на виделина како последица на истрагите на обвинителите за италијанската фудбалска агенција ГЕА Свет. Транскриптите од снимените телефонски разговори објавени во италијанските весници сугерираа дека за време на сезоната 2004-05, генералниот менаџер на Јувентус, Лучано Моџи и Антонио Гирадо, разговарале со неколку официјални претставници на италијанскиот фудбал за да влијаат на назначувањата на судиите.

Името Калчиполи (кое би можело да се преведе како "Footballville" или "Footballgate", аналогно на скандалот Вотергејт) е иронична адаптација на Tangentopoli ("Bribesville" или "Bribesgate"), заснован клиентелизам во Италија за време на истрагата за Пути во Мани во раните 1990-ти.

Клучни казни на клубовите[уреди | уреди извор]

На 4 јули 2006 година, обвинителот на италијанската фудбалска федерација, Стефано Палаци, ги повика сите четири клубови во центарот на скандалот да бидат исфрлени од Серија А. Палаци повика на Јувентус "да биде исклучен од првенството во Серија А и да се додели во пониска категорија Серија Б со 6 бода е одземена ", без одредена поделба, додека за Милан, Фиорентина и Лацио ќе бидат поништени до последното место во првенството 2005-06 и испаѓање во Серија Б. Тој, исто така, побара да се одбијат точките наметнати за следната сезона за клубовите (три за Милан и 15 за Фиорентина и Лацио). Обвинителот, исто така, побарал од Јувентус да биде одземена титулата од 2005 и да падне на последното место на турнирот во 2006 година.

Во случајот против Реџина на 13 август, обвинителот побара Реџина да биде деградирана во Серија Б со казна од 15 бода. На 17 август, казната на Реџина беше изречена: казна од 15 бода, но не и испаѓање од Серија А. Покрај тоа, клубот беше казнет со еквивалент од 100.000 евра, додека претседателот на клубот Пасквале "Лило" Фоти беше казнет со парична казна од 30.000 евра и забрана за вршење на какви било фудбалски активности во период од две и пол години.

Казни изречени од Италијанската Фудбалска Федерација
Тим Испаѓање Одбиени бодови

(Сезона 2006-07)
Други казни
Првобитната казна Жалбен резултат Конечната казна Првобитната казна Жалбен резултат Конечната казна Првобитната казна Конечната казна
Милан Нема Нема Нема Одземени 15 бода Одземени 8 бода Одземени 8 бода • Одбиваат 44 бода за 2005-06 Серија А првенството

• Одземени 15 бода за 2006-07 Серија А првенството

• Надвор од 2006-07 УЕФА Лигата на Шампионите
• Одземени 30 бода 2005-06 Серија А Првенството

• Една домашна игра зад затворени врати.
Фиорентина Испаднати во Серија Б Административното испаѓање е откажано Административното испаѓање е откажано Одземени 12 бода

(Серија Б)
Одземени 19 бода

(Серија А)
Одземени 15 бода

(Серија А)
• Надвор Од 2006-07 УЕФА Лига на Шампиони • Надвор од 2006-07 УЕФА Лига на Шампиони

• Две домашни игра зад затворени врати.
Јувентус Испаднати во Серија Б Испаднати во Серија Б Испаднати во Серија Б Одземени 30 бода во првенството на следната сезона

(Серија Б)
Одземени 17 бода

(Серија Б)
Одземени 9 бода

(Серија Б)
• €75,000 парична казна • Одземен насловот од сезоната 2004-05

(оставена без шампион)

• Доведени до последно место во 2005-06 првенство (титула дадена на Интер) и е испадната на Серија Б.

Лацио Испаднати во Серија Б Административното испаѓање е откажано Административното испаѓање е откажано Одземени 7 бода

(Серија Б)

Одземени 11 бода (Серија А) Одземени 3 бода (Серија А) • Надвор од 2006-07 УЕФА Купот • Надвор од 2006-07 УЕФА Купот

• Две домашни игра зад затворени врати.
Реџина (Нема казна) Нема Нема Одземени 15 бода (Нема казна) Одземени 11 бода (Нема казна) • €100,000 парична казна

•Претседателот на клубот Пасквале Фоти е казнет €30,000 и забрана за какво било занимавање со фудбал за 2½ години

Казната беше одамна спорна поради сериозноста на казната изречена на Јувентус во споредба со останатите тимови. Според судот, однесувањето на тимските менаџери било разгледано во сите случаи. Додека не беше вистинско местење на натпревари, тоа беше повреда на спортски принципи. Во случајот на Јувентус, се чинело дека нивното однесување е наменето да влијае врз резултатите од натпреварот, додека во случајот со другите тимови, доказите против нив не се сметале за силни. Претставниците на Јувентус ја сметаа оваа претпоставка за целосно произволна и тврдеа дека случајот против нив никогаш не бил докажан.

Последиците од казните[уреди | уреди извор]

Клубовите испратени во Серија Б првично се очекува да имаат тежок пат назад кон врвот лет. Тие би требало да завршат во првите две од Серија Б за да бидат уверени во промоцијата, а исто така мораа да избегнат да завршат во двата четири за да избегнат да бидат префрлени во Серија C1. На пример, на Јувентус првично му беа одземени 30 бода - што е еквивалентно на тоа што има десет победи избришано. Ова го направи многу веројатно дека тие нема да се вратат во Серија А до 2008 година најрано. Сепак, поентираната казна беше намалена на девет бода, што му даде шанса на Јувентус на промоција. Тие продолжија да ја освојуваат Серија Б во сезоната 2006-07 за брзо да се вратат во Серија А.

Фиорентина, кои им беа одземени 15 бода, се очекува да имаат потешкотии во Серија А и да се соочат со надворешни шанси за испаѓање следната сезона. Сепак, тие ја завршија сезоната 2006-07 на шестото место, заработувајќи место во Купот на УЕФА 2007-08.

Испаѓањето на Јувентус, исто така, предизвика масовен егзодус на важни играчи како Фабио Канаваро, Лилијан Турам и Златан Ибрахимовиќ. Околу триесет други играчи од Серија А кои учествуваа на Светското првенство 2006 ФИФА одлучија да се преселат во други европски лиги во пресрет на скандалот.

Ефект врз Серија А[уреди | уреди извор]

Првично, со Јувентус, Фиорентина и Лацио сите исфрлени, Месина, Лече и Тревизо ќе останат во Серија А, и покрај тоа што завршуваат во долниот три во сезоната 2005-06. По жалбите, само Месина остана во Серија А. Тимовите промовирани од Серија Б (Аталанта, Катанија и Торино) не беа засегнати и беа промовирани во Серија А како нормални.

Според нивните позиции во финалето, Јувентус и Милан ќе заработиле директен влез во Лигата на шампионите, Интер и Фиорентина би влегле во третото квалификациско коло на Лигата на шампионите, додека Рома, Лацио и Киево би биле подобни за Купот на УЕФА. На 6 јуни 2006 година, ФИГЦ официјално се повлече од Интертото купот во 2006 година, со што Палермо го задржа местото во третиот круг на натпреварот, наведувајќи го фактот дека пласманот во Серија А 2005-06 не може да се потврди со крајниот рок од 5 јуни.

УЕФА даде ФИГЦ на крајниот рок од 25 јули 2006 година за да го потврди пласманот или да се соочи со санкции на двете поголеми европски натпреварувања (потоа продолжен до 26 јули). По апелите, Интер, Рома, Киево и Милан ги окупираа четирите места во Лигата на шампионите за 2006-07. Интер и Рома добија директен влез во Лигата на шампионите, додека Киево и Милан започнаа во третото квалификациско коло. Улогата на Милан беше потврдена од УЕФА кратко време по жалбениот процес. Милан продолжи да победи на натпреварот. Палермо, Ливорно и Парма ги освоија првите кругови во Купот на УЕФА првично дадени на Рома, Лацио и Киево.

На 26 јули ФИГЦ го прогласи Интер за италијански шампион за сезоната 2005-06.

Во врска со оваа одлука, Карло Порцеду, федерален обвинител од 1998 до 2001 година и актуелен потпретседател на Сојузниот апелационен суд, во едно интервју за Унијата Сарда изјави: "Отповикување (sic!) На 2005/2006" скудетто "(првенство) од Јувентус и доделувањето на Интер беше сериозна грешка. Калчополиската истрага требаше да биде поцврста, толку многу што ние, како Сојузен суд, ја ограничивме казната на Јувентус да не ја повлечеме шампионската титула поради недоволни докази. Всушност, тој аспект бил запоставен. Потоа, специјалниот комесар на Федерацијата на тој период назначил група негови пријатели, од кои еден бил и во одборот на директори на Интер, а титулата била одземена од Јувентус и дадена на Интер. Тоа беше сериозна грешка во моето гледиште ". Purceddu имаше повеќе од еднаш во минатото истакна неколку точки да се разјаснат на таа истрага.

Јувентус првично објави дека планирал да поднесе жалба на казната во италијанските граѓански судови, акција со која ФИФА би довела до понатамошно казнување на клубовите и ФИФА, бидејќи ФИФА историски имаше слабо гледиште за вмешаноста на владата во фудбалската администрација. ФИФА објави дека има можност да го суспендира ФИГЦ, со што ги забранува сите италијански клубови од меfународна игра, ако Јувентус отиде на суд. Јувентус ја отфрли својата жалба пред Регионалниот управен суд во Лацио на 31 август, еден ден пред да биде сослушан. Официјалните претставници на Јувентус ја наведоа "подготвеноста на италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) и италијанскиот национален олимписки комитет (КНИ) за да го разгледаат нејзиниот случај за време на арбитражата на КОН".

На 26 октомври 2006 година, втората жалба ја намали казната на Лацио на три бода, Јувентус е намален за девет бода, а Фиорентина се намали на 15 бода. Милан беа неуспешни и сè уште се соочија со одбивање од осум бода.

Други обвинувања[уреди | уреди извор]

Масимо де Сантис требаше да биде италијански претставник на Светското првенство 2006, но беше забранет од страна на ФИГЦ откако беше под истрага. Италијанскиот судија Роберто Розети останал незабележан од скандалот и бил избран како еден од дваесет и еден претставник на ФИФА Светското првенство 2006 година.

Скандалот, исто така, го привлече вниманието на многу потенцијални судири на интереси во италијанскиот фудбал. Адриано Галијани, како потпретседател и извршен директор на Милан, исто така служеше како претседател на Серија А.

Во прилог на наводите за корупција и спортски измама од сопствениците, менаџерите, играчите, судиите и водачите, домаќин на најпопуларната фудбалска емисија во Италија, Алдо Бискарди, поднесе оставка поради наводите дека соработувал со генералниот менаџер на Јувентус, Лучано Моџи, за да го зајакне имиџот на клубот на телевизија.

Во сите, судиите во Неапол формално испитуваа 41 лице и се осврнаа на 19 натпревари од Серија А од сезоната 2004-05 и 14 натпревари од Серија А од сезоната 2005-06. Обвинителите во Торино го испитуваа претседателот на Јувентус Антонио Гирадо за трансферите, осомничени фалсификувани сметки и даночно затајување. Обвинителите во Парма го испитуваа голманот на репрезентацијата Џанлуиџи Буфон, Енцо Мареска, Антонио Чименти и Марк Јулијано за сомневање за продавање на натпреварите од Серија А, но сите беа ослободени истата година.

Откако беа предадени првите казни, беа разгледани повеќе тимови за можни врски со скандалот. Месина, Лече и Сиена беа исто така истражени, бидејќи обвинителите продолжија да ги анализираат записите од телефонските разговори.

Оставки и состаноци[уреди | уреди извор]

На 8 мај, Франко Караро поднесе оставка од претседателството на ФИГЦ, тело одговорно за избор на италијанската фудбалска репрезентација на ФИФА Светско Првенство. Целиот одбор на директори на Јувентус поднесе оставка на 11 мај, додека Моџи поднесе оставка наскоро откако Јувентус го освои првенството во Серија А на 14 мај. На берзата "Борса Италијана", берзата во Италија, акциите на Јувентус до 19 мај загубија околу половина од нивната вредност на 9 мај.

Казни[уреди | уреди извор]

Разни казни беа издадени на следниве лица:[2]

Подоцнежни случувања[уреди | уреди извор]

Во април 2007 година, италијанскиот дневен весник La Repubblica откри некои нови детали за аферата Калчополи, бидејќи обвинителите во Неапол успеаја да пронајдат серија телефонски повици преку странски SIM-картички помеѓу Моџи, Бергамо, Паирето и неколку судии. Бидејќи разговорите биле преку странски СИМ-картички, италијанската полиција не можеше да ги допре, па затоа само можеа да се обидат да ги спојат телефонските броеви, броевите и местата. СИМ картичките биле купени во продавница во Кијасо (Швајцарија). Некои СИМ картички биле Швајцарија и се регистрирале во семејството на сопственикот на продавницата, додека другите дојдоа од анонимна личност во Лихтенштајн. Обвинителите исто така ја откриле употребата на словенечка СИМ картичка. Во оваа истрага учествувале Могги, Паирето, Бергамо, Фабијани (Месински спортски директор), судиите Де Сантис, Ракалбуто, Папареста, Пири, Касара, Датило, Бертини, Габриеле и помошник Амброзино. Според оваа истрага, Папареста, исто така, ја користел и швајцарската SIM-картичка за лична употреба, што им помогнало на обвинителите да го откријат овој таен комуникациски канал. Очигледно, Моџи имал пет странски SIM-картички, од кои два биле користени за комуникација со Бергамо и Паирето, додека другите требало да се користат за комуникација со судиите и Фабијани. Покрај тоа, уште едно прислушување беше неодамна откриено од италијанскиот весник La Stampa. Иако не содржеше ништо вистински компромиси, во снимката Моџи и Марчели Липи (поранешен тренер на Јувентус и тренер на италијанската репрезентација во тоа време) јасно го навредуваа Интер (Масимо Морати) и тренер (Роберто Манчини), бидејќи Липи изјави дека Манчини заслужува додека Моџи одговори дека Манчини ќе има таква лекција.

На 26 април 2007 година, мрежната страница на Ла Република објави околу 200 аудио податотеки на прислушувањата, некои објавени една година претходно во писмена форма, а некои никогаш не се објавени. Ова им овозможи на читателите да ги согледаат тоновите и формите на разговорите.

Милан, кој првично беше исфрлен од Лигата на шампионите 2006-07 поради скандалот, победи на натпреварот на 23 мај 2007 година.

На 17 јуни 2007 година на италијанското шоу Qui studio a voi stadio, популарна фудбалска емисија што ја емитувала локалната телевизија Телеломбирдија со седиште во Милано, Бергамо признал дека Могги всушност му дал две швајцарски СИМ-картички на Паирето и Паирето му дал една од тие СИМ-картички . Бергамо изјавил дека, под сомневање дека е прислушуван, ја користел оваа СИМ картичка само за да комуницира со Паирето и дека, по исцрпувањето на кредитот, повеќе не ја користел СИМ картичката.

Во јуни 2008 година, Јувентус беше казнет со уште 300.000 евра на три рати. Месина е казнет со 60.000 евра.[3][4]

За време на судењето на Калчополи во Неапол, правниот тим на Лучано Моџи објави бројни прислушувања кои покажуваат дека Милан и Интер биле вклучени во скандалот во Серија А во текот на 2004 и 2005 година. Таквите прислушувања ги вклучуваат заменик-претседателот на Милан Адријано Галијани, сопственик на Интер Масимо Морати, тогашниот претседател на Интер - Џачинто Факети и поранешниот судија, Паоло Бергамо и Пјерлуиг Паирето, како и многу други италијански клубови кои претходно не беа споменати во скандалот.

На 15 јуни 2011, ФИГК објави дека поранешните режисери на Јувентус, Лучано Моџи и Антонио Жирадо, ќе бидат забранети за живот од сите улоги поврзани со фудбалот во Италија. Сепак, реченицата изјави дека ниту еден член 6 (во врска со местење на натпревари или обид за местење натпревари) не е пронајден во рамките на пресретнати повици и сезоната беше фер и легитимна. Понатаму, не се бараа барања за конкретни судии, немаше барања за услуги и немаше разговори помеѓу режисерите на Јувентус и судиите.[5]

Во јули 2011 година, главен истражувач на ФИГЦ, Стефано Палаци, во својот извештај наведува дека, покрај Лучано Моџи, следните клучни функционери, исто така, го прекршиле Кодексот за правда во спортот контактирајќи се со судиите на нелегални начини.[6]

  • Член 1: Кампидели (Киево), Челино (Каљари), Корси (Емполи), Фоши (Палермо), Фоти (Реџина), Гаспарин (Виченца), Влаатато (Бреша), Меани (Милан), Морати (Интер), Спалети (Удинезе).
  • Член 6: Факети (Интер), Меани (Милан), Спинели (Ливорно).

Според наодите на Палаци, клубовите претставени од горенаведените лица морале да бидат казнети за време на судењето на Калчополи, но ниту еден суд не можел да ги потврди овие наводи, бидејќи сите факти се покриени со статутот на ограничување. Во врска со извештајот на Палаци, Џанкарло Абете, тогашниот претседател на ФИГЦ, изјави дека немало законска основа за укинување на титулата од Интер. Сепак, тој исто така навести дека Интер треба да му ја подари шутијата во Серија А во 2006 и да го остави без назнака врз основа на етиката.

На 8 ноември 2011 година, судот во Неапол го издаде првиот заклучок од кривичното дело против Лучано Моџи и другите вклучени фудбалски личности, осудувајќи го во затвор пет години и четири месеци. Ова е резултат на убедувањето на поранешниот директор на Јувентус Жираудо (три години) и други лица во филијалата на истиот судски случај.

Во декември 2013 година, Моџи доби казна од две години и четири месеци поради тоа што беше прогласен за виновен за заговор за сторено кривично дело, но претходното обвинение за спортска измама го усвоило статутот на ограничувања.[7]

На 23 март 2015 година, во својата конечна одлука Врховниот суд пресуди дека Моџи е ослободен од "некои поединечни обвиненија за спортски измами, но не од тоа да биде" промотор "на" криминалната завера "која кулминираше со Калчиополи". Сепак, останатите обвиненија за Моџи биле откажани без ново судење поради статутот на ограничувања. Жалбите на сопствениците на Фиорентина Андреа и Диего Дела Вале и претседателот на Лацио, Клаудио Лотито, против нивните казни, исто така, беа одбиени по истата основа - нивните случаи исто така го усвоија статутот на ограничувања. Судот го прифати барањето на обвинителот за расчистување на обвиненијата за поранешни судии Паоло Бертини, Антонио Датило и Џенаро Мазеи, но ги отфрли жалбите на Масимо де Сантис и Савалторе Ракабулто. Кратко по одлуката на судот, претседателот на ФИГЦ, Карло Тавекио, во интервју за АНСА забележа дека "иако побудите може да бидат во тек, реченицата ја потврдува тезата на обвинителството" и дека "злосторствата биле реални, а исто така и криминалниот заговор". Како одговор на конечната пресуда, Могги тврдеше дека само им дозволувал на судовите да ја отворат куката, а не него, па затоа вети дека ќе се обрати пред Европскиот суд во надеж дека ќе ја укине неговата забрана за фудбалскиот свет.

На 9 септември 2015 година, Врховниот суд издаде документ од 150 страници со кој ја објасни својата конечна одлука за случајот. И покрај тоа што преостанатите обвиненија на Моџи беа откажани без ново судење поради статутот на ограничувања, судот јасно стави до знаење дека неоправданите активности на Могги предизвикале значителна штета на италијанскиот фудбал не само во спортот, туку и во економска смисла. Во документот, судот потврди дека Могги активно бил вмешан во измама која имала намера да му се допадне на Јувентус и да ги зголеми личните придобивки. Во документот, исто така, се наведува дека Моџи имал "неоправдана и прекумерна моќ во рамките на италијанскиот фудбал", што го користел да врши влијание врз судиите, другите клупски функционери и медиуми, со што се создал "нелегален систем за условување на натпревари од првенството 2004/05 (а не само оние) ".

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Simon Kuper (7 July 2006). „Azzurri's quest consoles nation rocked by scandals“. Financial Times. Архивирано од изворникот на 15 July 2006. Посетено на 30 July 2006.
  2. „Calciopoli: The sentences in full“. Channel 4. 14 July 2006. Архивирано од изворникот на 17 July 2005. Посетено на 30 July 2006.
  3. „Disciplinare: chiusi i procedimenti per Juventus, Messina e Paparesta“ (италијански). FIGC. 18 June 2008. Архивирано од изворникот на 2018-07-10. Посетено на 11 March 2010.
  4. „Juventus fined again“. RTÉ Sport. 18 June 2008. Архивирано од изворникот на 15 July 2011. Посетено на 10 March 2010.
  5. „Revealed: The evidence that shows Luciano Moggi is the victim of a witch-hunt in yet another example of the farce that is Calciopoli“. Goal. 17 June 2011. Посетено на 21 August 2014.
  6. „Inter will almost certainly be stripped of 2006 Scudetto“. Goal. 5 July 2011. Посетено на 20 September 2014.
  7. „Giraudo sentenced to three years together with Lanese, Pieri, and others“. Goal. Посетено на 14 December 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]