Играчи на италијанската фудбалска репрезентација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Список на играчи по бројот на настапи за италијанската репрезентација[уреди | уреди извор]

Џанлујџи Буфон, рекордер по бројот на настапи за италијанската репрезентација со 176 натпревари.

Овој список ги содржи играчите кои ја претставувале италијанската репрезентацијата во најмалку еден натпревар.

Играчите во болд се сè уште активни.

# Име Настапи Деби Последен настап Клуб(ови)
1. Џанлујџи Буфон 176 1997 2018 20 Парма Парма, 156 Јувентус Јувентус
2. Фабио Канаваро 136 1997 2010 61 Парма Парма, 19 Интер Интер, 30 Јувентус Јувентус, 26 Реал Мадрид Реал Мадрид
3. Паоло Малдини 126 1988 2002 Милан Милан
4. Даниеле Де Роси 117 2004 2017 Рома Рома
5. Андреја Пирло 116 2002 2015 74 Милан Милан, 41 Јувентус Јувентус, 1 Њујорк Сити Њујорк Сити
6. Дино Ѕоф 112 1968 1983 19 Наполи Наполи, 93 Јувентус Јувентус
7. Џорџо Кјелини 103 2004 5 Фјорентина Фјорентина, 98 Јувентус Јувентус
8. Џанлука Ѕамброта 98 1999 2010 58 Јувентус Јувентус, 17 Барселона Барселона, 23 Милан Милан
9. Леонардо Бонучи 95 2010 2 Бари Бари, 77 Јувентус Јувентус, 10 Милан Милан
10. Џакинто Факети 94 1963 1977 Интер Интер
11. Алесандро Дел Пјеро 91 1995 2008 Јувентус Јувентус
12. Франко Барези 81 1982 1994 Милан Милан
Џузепе Бергоми 81 1982 1998 Интер Интер
Марко Тардели 81 1976 1985 80 Јувентус Јувентус, 1 Интер Интер
15. Деметрио Албертини 79 1991 2002 Милан Милан
16. Алесандро Неста 78 1996 2006 46 Лацио Лацио, 32 Милан Милан
Гаетано Ширеа 78 1975 1986 Јувентус Јувентус
18. Џанкарло Антоњони 73 1974 1983 Фјорентина Фјорентина
Андреја Барцаљи 73 2004 2017 23 Палермо Палермо, 2 Волфсбург Волфсбург, 48 Јувентус Јувентус
Џенаро Гатузо 73 2000 2010 Милан Милан
Антонио Кабрини 73 1978 1983 Јувентус Јувентус
22. Клаудио Џентиле 71 1975 1984 Јувентус Јувентус
23. Сандро Мацола 70 1963 1974 Интер Интер
24. Тарчизио Бургнич 66 1963 1974 Интер Интер
Рикардо Монтоливо 66 2007 2017 37 Фјорентина Фјорентина, 29 Милан Милан
26. Франческо Грацијани 64 1975 1983 47 Торино Торино, 17 Фјорентина Фјорентина
27. Роберто Донадони 63 1986 1996 59 Милан Милан, 4 Њујорк Метростарс Њујорк Метростарс
Франко Каузио 63 1972 1983 57 Јувентус Јувентус, 6 Удинезе Удинезе
29. Алесандро Алтобели 61 1980 1988 Интер Интер
30. Дино Баџо 60 1991 1999 1 Интер Интер, 19 Јувентус Јувентус, 40 Парма Парма
Џани Ривера 60 1962 1974 Милан Милан
32. Умберто Калигарис 59 1922 1934 37 Казале Казале, 22 Јувентус Јувентус
Алесандро Костакурта 59 1991 1998 Милан Милан
Џанлука Вијали 59 1985 1992 56 Сампдорија Сампдорија, 3 Јувентус Јувентус
35. Валтер Ѕенга 58 1986 1992 Интер Интер
Франческо Тоти 58 1998 2006 Рома Рома
37. Филипо Инѕаги 57 1997 2007 1 Аталанта Аталанта, 31 Јувентус Јувентус, 25 Милан Милан
Кристијан Панучи 57 1994 2008 4 Милан Милан, 13 Реал Мадрид Реал Мадрид, 4 Интер Интер, 36 Рома Рома
Алберто Џилардино 57 2004 2013 6 Парма Парма, 19 Милан Милан, 22 Фјорентина Фјорентина, 8 Болоња Болоња, 2 Џенова Џенова
40. Роберто Баџо 56 1988 2004 13 Фјорентина Фјорентина, 31 Јувентус Јувентус, 2 Милан Милан, 6 Болоња Болоња, 3 Интер Интер, 1 Бреша Бреша
41. Ромео Бенети 55 1971 1980 22 Јувентус Јувентус, 29 Милан Милан, 4 Рома Рома
Мауро Герман Каморанези 55 2003 2010 Јувентус Јувентус
Клаудио Маркизио 55 2009 2017 Јувентус Јувентус
44. Фернандо Де Наполи 54 1986 1992 5 Авелино Авелино, 49 Наполи Наполи
Антонио Кандрева 54 2009 2018 2 Ливорно Ливорно, 38 Лацио Лацио, 14 Интер Интер
46. Џузепе Меаца 53 1930 1939 Интер Интер
47. Вирџинио Росета 52 1920 1934 10 Про Верчели Про Верчели, 42 Јувентус Јувентус
48. Фулвио Коловати 50 1979 1986 33 Милан Милан, 17 Интер Интер
49. Кристијан Виери 49 1997 2005 4 Јувентус Јувентус, 9 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид, 4 Лацио Лацио, 28 Интер Интер, 4 Милан Милан
Чиро Ферара 49 1987 2000 25 Наполи Наполи, 24 Јувентус Јувентус
51. Фабио Гросо 48 2003 2009 3 Перуџа Перуџа, 20 Палермо Палермо, 2 Интер Интер, 20 Олимпик Лион Олимпик Лион, 3 Јувентус Јувентус
Симоне Перота 48 2002 2009 19 Кјево Кјево, 29 Рома Рома
Паоло Роси 48 1977 1986 14 Виченца Виченца, 5 Перуџа Перуџа, 27 Јувентус Јувентус, 2 Милан Милан
54. Адолфо Балончери 47 1920 1930 20 Алесандрија Алесандрија, 27 Торино Торино
Џанпјеро Комби 47 1924 1934 Јувентус Јувентус
Бруно Конти 47 1980 1986 Рома Рома
Лука Тони 47 2004 2009 10 Палермо Палермо, 17 Фјорентина Фјорентина, 20 Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Џузепе Џанини 47 1987 1991 Рома Рома
59. Пјетро Вјерховод 45 1981 1993 2 Комо Комо, 43 Сампдорија Сампдорија
Рикардо Фери 45 1986 1992 Интер Интер
61. Пјерлујџи Казираги 44 1991 1998 10 Јувентус Јувентус, 34 Лацио Лацио
Џовани Ферари 44 1930 1938 1 Алесандрија Алесандрија, 26 Јувентус Јувентус, 17 Интер Интер
63. Ренцо Де Веки 43 1910 1925 12 Милан Милан, 31 Џенова Џенова
64. Роберто Бетега 42 1975 1983 Јувентус Јувентус
Антонио Ди Натале 42 2002 2012 4 Емполи Емполи, 38 Удинезе Удинезе
Џиџи Рива 42 1965 1974 Каљари Каљари
67. Салваторе Бањи 41 1981 1987 3 Перуџа Перуџа, 10 Интер Интер, 28 Наполи Наполи
Марко Матераци 41 2001 2008 2 Перуџа Перуџа, 39 Интер Интер
69. Анџело Ди Ливио 40 1995 2002 27 Јувентус Јувентус, 13 Фјорентина Фјорентина
Винченцо Јаквинта 40 2005 2010 17 Удинезе Удинезе, 23 Јувентус Јувентус
71. Никола Берти 39 1988 1995 Интер Интер
Матија Де Шиљо 39 2013 31 Милан Милан, 8 Јувентус Јувентус
Антонио Касано 39 2003 2014 8 Рома Рома, 2 Реал Мадрид Реал Мадрид, 10 Сампдорија Сампдорија, 15 Милан Милан, 4 Парма Парма
74. Алберто Аквилани 38 2006 2014 11 Рома Рома, 6 Ливерпул Ливерпул, 4 Милан Милан, 17 Фјорентина Фјорентина
Џампјеро Бониперти 38 1947 1960 Јувентус Јувентус
Џузепе Досена 38 1981 1987 2 Болоња Болоња, 36 Торино Торино
Стефано Фјоре 38 2000 2004 18 Удинезе Удинезе, 17 Лацио Лацио, 3 Валенсија Валенсија
78. Роберто Росато 37 1965 1973 14 Торино Торино, 23 Милан Милан
79. Марио Балотели 36 2010 1 Интер Интер, 15 Манчестер Сити Манчестер Сити, 17 Милан Милан, 3 Ница Ница
Матео Дармијан 36 2014 13 Торино Торино, 23 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Лујџи Де Агостини 36 1987 1991 3 Верона Верона, 33 Јувентус Јувентус
Чиро Имобиле 36 2014 7 Торино Торино, 8 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд, 21 Лацио Лацио
Роберто Манчини 36 1984 1994 Сампдорија Сампдорија
Марко Пароло 36 2011 2018 1 Чезена Чезена, 5 Парма Парма, 30 Лацио Лацио
Сандро Салвадоре 36 1960 1970 8 Милан Милан, 28 Јувентус Јувентус
86. Масимо Амброзини 35 1999 2008 Милан Милан
Џанфранко Ѕола 35 1991 1997 3 Наполи Наполи, 23 Парма Парма, 9 Челси Челси
Ералдо Монцељо 35 1930 1938 21 Болоња Болоња, 14 Рома Рома
Раимундо Орси 35 1929 1935 Јувентус Јувентус
90. Енрико Албертози 34 1961 1972 18 Фјорентина Фјорентина, 16 Каљари Каљари
Роберто Ди Матео 34 1936 1942 15 Лацио Лацио, 19 Челси Челси
Кристијан Маџо 34 2008 2015 Наполи Наполи
Масимо Одо 34 2002 2008 25 Лацио Лацио, 9 Милан Милан
Силвио Пиола 34 1935 1952 30 Лацио Лацио, 2 Јувентус Јувентус, 2 Новара Новара
95. Анџело Доменгини 33 1963 1972 1 Аталанта Аталанта, 17 Интер Интер, 15 Каљари Каљари
Марко Верати 33 2012 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
97. Мауро Белуџи 32 1972 1979 7 Интер Интер, 24 Болоња Болоња, 1 Наполи Наполи
Лоренцо Инсиње 32 2012 Наполи Наполи
Фабио Капело 32 1972 1976 27 Јувентус Јувентус, 5 Милан Милан
Алесандро Флоренци 32 2012 Рома Рома
101. Лујџи Ди Бјаџо 31 1998 2002 12 Рома Рома, 19 Интер Интер
Леополдо Конти 31 1920 1929 Интер Интер
Анџело Перуци 31 1995 2006 26 Јувентус Јувентус, 5 Лацио Лацио
104. Пјетро Рава 30 1935 1948 29 Јувентус Јувентус, 1 Алесандрија Алесандрија
Џузепе Роси 30 2008 2014 27 Вилјареал Вилјареал, 3 Фјорентина Фјорентина
Тијаго Мота 30 2011 2016 6 Интер Интер, 24 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
107. Џакомо Булгарели 29 1962 1967 Болоња Болоња
Џанкарло Де Систи 29 1967 1972 Фјорентина Фјорентина
Марио Мањоци 29 1924 1932 26 Ливорно Ливорно, 3 Милан Милан
Алфредо Пито 29 1928 1935 21 Болоња Болоња, 5 Фјорентина Фјорентина, 3 Интер Интер
Лујџи Чевенини 29 1915 1919 22 Интер Интер, 4 Новезе Новезе, 3 Јувентус Јувентус
Емануеле Џакерини 29 2012 2016 14 Јувентус Јувентус, 7 Сандерленд Сандерленд, 8 Болоња Болоња
113. Фабио Кваљарела 28 2007 6 Сампдорија Сампдорија, 11 Удинезе Удинезе, 8 Наполи Наполи, 3 Јувентус Јувентус
Вирџилио Феличе Леврато 28 1924 1928 3 Предлошка:Fb team Vado, 4 Верона Верона, 21 Џенова Џенова
Габриеле Ориали 28 1978 1983 Интер Интер
Џузепе Сињори 28 1992 1995 3 Фоџа Фоџа, 25 Лацио Лацио
Франческо Толдо 28 1995 2004 18 Фјорентина Фјорентина, 10 Интер Интер
Атилио Ферарис 28 1926 1935 25 Предлошка:Fb team Fortitudo, 3 Лацио Лацио
Серџо Червато 28 1951 1960 25 Фјорентина Фјорентина, 3 Јувентус Јувентус
120. Карло Анчелоти 26 1981 1991 13 Рома Рома, 13 Милан Милан
Микеле Андреоло 26 1936 1942 Болоња Болоња
Фулвио Бернардини 26 1925 1932 9 Лацио Лацио, 11 Интер Интер, 6 Рома Рома
Лујџи Бертолини 26 1929 1935 6 Алесандрија Алесандрија, 20 Јувентус Јувентус
Џино Колауси 26 1935 1940 Триестина Триестина
Доменико Крисито 26 2009 17 Џенова Џенова, 9 Зенит Ст. Петербург Зенит Ст. Петербург
Едер Ситадин Мартинс 26 2015 2017 8 Сампдорија Сампдорија, 18 Интер Интер
127. Пјетро Анастази 25 1968 1975 2 Варезе Варезе, 23 Јувентус Јувентус
Марио Бертини 25 1966 1972 3 Фјорентина Фјорентина, 22 Интер Интер
Ренато Ѕакарели 25 1975 1980 Торино Торино
Џампаоло Пацини 25 2009 2012 14 Сампдорија Сампдорија, 10 Интер Интер, 1 Милан Милан
Дамијано Томази 25 1998 2003 Рома Рома
Диего Фузер 25 1993 2000 14 Лацио Лацио, 11 Парма Парма
133. Лујџи Алеманди 24 1925 1936 3 Јувентус Јувентус, 13 Интер Интер, 8 Рома Рома
Алдо Оливиери 24 1936 1940 12 Лукезе Лукезе, 12 Торино Торино
135. Андреја Белоти 23 2016 Торино Торино
Антонио Бенариво 23 1993 1997 Парма Парма
Стефан Ел Шарави 23 2012 13 Милан Милан, 4 Монако Монако, 6 Рома Рома
Антонио Јани 23 1924 1929 Торино Торино
Марио Корсо 23 1961 1971 Интер Интер
Рафаеле Костантино 23 1929 1933 6 Бари Бари, 17 Рома Рома
Симоне Пепе 23 2008 2011 18 Удинезе Удинезе, 5 Јувентус Јувентус
Алдо Серена 23 1984 1990 16 Интер Интер, 2 Торино Торино, 6 Јувентус Јувентус
Алфредо Фони 23 1936 1942 Јувентус Јувентус
Себастијан Џовинко 23 2011 2015 10 Парма Парма, 11 Јувентус Јувентус, 2 Торонто Торонто
145. Игнацио Абате 22 2011 2015 Милан Милан
Роберто Бонинсења 22 1967 1974 1 Каљари Каљари, 21 Интер Интер
Ивано Бордон 22 1978 1985 14 Интер Интер, 8 Сампдорија Сампдорија
Марко Делвекио 22 1998 2004 Рома Рома
Уго Локатели 22 1936 1940 Интер Интер
Анџело Паломбо 22 2006 2011 Сампдорија Сампдорија
Џанлука Песото 22 1996 2002 Јувентус Јувентус
Фабрицио Раванели 22 1995 1998 11 Јувентус Јувентус, 6 Мидлсбро Мидлсбро, 5 Марсеј Олимпик Марсеј
Салваторе Сиригу 22 2010 2 Палермо Палермо, 15 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен, 5 Торино Торино
154. Отавио Барбиери 21 1921 1930 Џенова Џенова
Аристиде Гуарнери 21 1963 1968 18 Интер Интер, 3 Болоња Болоња
Бруно Мора 21 1959 1965 2 Сампдорија Сампдорија, 9 Јувентус Јувентус, Милан Милан
Егисто Пандолфини 21 1950 1957 7 Фјорентина Фјорентина, 12 Рома Рома, 2 Интер Интер
Андреја Ранокија 21 2010 2016 1 Џенова Џенова, 19 Интер Интер, 1 Сампдорија Сампдорија
Анџело Скијавио 21 1925 1934 Болоња Болоња
160. Федерико Бернардески 20 2016 9 Фјорентина Фјорентина, 11 Јувентус Јувентус
Стефано Еранио 20 1990 1997 8 Џенова Џенова, 12 Милан Милан
Антонио Конте 20 1994 2000 Јувентус Јувентус
Ардико Мањини 20 1953 1957 Фјорентина Фјорентина
Џанпјеро Марини 20 1980 1983 Интер Интер
Винченцо Монтела 20 1999 2005 1 Сампдорија Сампдорија, 19 Рома Рома
Грацијано Пеле 20 2014 2016 17 Саутхемптон Саутхемптон, 3 Шандонг Луненг Шандонг Луненг
Армандо Сегато 20 1953 1959 Фјорентина Фјорентина
168. Лујџи Бурландо 19 1920 1925 4 Андреа Дорија Андреа Дорија, 15 Џенова Џенова
Џовани Гали 19 1982 1986 Фјорентина Фјорентина
Џовани Де Пра 19 1924 1928 Џенова Џенова
Марк Јулијано 19 1998 2002 Јувентус Јувентус
Атилио Ломбардо 19 1990 1997 15 Сампдорија Сампдорија, 2 Јувентус Јувентус, 1 Кристал Палас Кристал Палас
Џузепе Панкаро 19 1999 2005 13 Лацио Лацио, 6 Милан Милан
Паоло Пуличи 19 1973 1978 Торино Торино
Лучано Спинози 19 1971 1974 Јувентус Јувентус
176. Џузепе Барези 18 1979 1986 Интер Интер
Амадео Бјавати 18 1938 1947 Болоња Болоња
Жоржињо 18 2016 8 Наполи Наполи, 10 Челси Челси
Симоне Ѕаѕа 18 2014 5 Сасуоло Сасуоло, 9 Јувентус Јувентус, 2 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед, 1 Валенсија Валенсија, 1 Торино Торино
Антонио Јулијано 18 1966 1974 Наполи Наполи
Амадео Карбони 18 1991 1997 Рома Рома
Луис Монти 18 1932 1936 Јувентус Јувентус
Франческо Рока 18 1974 1976 Рома Рома
Клаудио Сала 18 1971 1978 Торино Торино
Пјерлујџи Чера 18 1969 1972 Каљари Каљари
186. Карло Ановаци 17 1947 1952 Милан Милан
Џузепе Дела Вале 17 1923 1930 Болоња Болоња
Алесандро Дијаманти 17 2010 2013 8 Наполи Наполи, 10 Челси Челси
Кристијан Ѕакардо 17 2004 2007 Палермо Палермо
Кристијано Ѕанети 17 2001 2004 Интер Интер
Џузепе Кјапела 17 1953 1957 Фјорентина Фјорентина
Енрико Кјеза 17 1996 2001 3 Сампдорија Сампдорија, 13 Парма Парма, 1 Фјорентина Фјорентина
Франческо Коко 17 2000 2002 6 Милан Милан, 9 Барселона Барселона, 2 Интер Интер
Масимо Крипа 17 1988 1996 12 Наполи Наполи, 5 Парма Парма
Хулио Либонати 17 1926 1932 Торино Торино
Џовани Лодети 17 1964 1968 Милан Милан
Ецио Паскути 17 1958 1967 Болоња Болоња
Пјетро Серантони 17 1933 1939 3 Интер Интер, 2 Јувентус Јувентус, 12 Рома Рома
Џовани Трапатони 17 1960 1964 Милан Милан
200. Федерико Балцарети 16 2010 2013 12 Палермо Палермо, 4 Рома Рома
Симоне Бароне 16 2004 2006 15 Палермо Палермо, 1 Торино Торино
Даниеле Бонера 16 2001 2008 2 Бреша Бреша, 9 Парма Парма, 5 Милан Милан
Рикардо Карапељезе 16 1947 1956 8 Милан Милан, 6 Торино Торино, 2 Џенова Џенова
Никола Легротаље 16 2002 2009 5 Кјево Кјево, 11 Јувентус Јувентус
Салваторе Скилачи 16 1990 1991 Јувентус Јувентус
206. Лујџи Аполони 15 1994 1996 Парма Парма
Лоренцо Буфон 15 1958 1962 4 Милан Милан, 4 Џенова Џенова, 7 Интер Интер
Антонио Ди Џенаро 15 1984 1986 Верона Верона
Алберико Евани 15 1991 1994 6 Милан Милан, 9 Сампдорија Сампдорија
Федерико Кјеза 15 2018 Фјорентина Фјорентина
Даниеле Масаро 15 1982 1994 6 Фјорентина Фјорентина, 9 Милан Милан
Ермес Мучинели 15 1950 1957 11 Јувентус Јувентус, 4 Лацио Лацио
Антонио Ночерино 15 2007 2012 1 Јувентус Јувентус, 5 Палермо Палермо, 9 Милан Милан
Енцо Роботи 15 1958 1965 Фјорентина Фјорентина
215. Давиде Астори 14 2011 2017 7 Каљари Каљари, 3 Рома Рома, 4 Фјорентина Фјорентина
Феличе Берардо 14 1911 1920 3 Предлошка:Fb team Piemonte, 9 Про Верчели Про Верчели, 1 Џенова Џенова, 1 УС Торинезе УС Торинезе
Џакомо Бонавентура 14 2013 1 Аталанта Аталанта, 13 Милан Милан
Марко Ди Вајо 14 2001 2004 4 Парма Парма, 8 Јувентус Јувентус, 2 Валенсија Валенсија
Џанлујџи Донарума 14 2016 Милан Милан
Џорџо Кинаља 14 1972 1975 Лацио Лацио
Бенито Лоренци 14 1949 1954 Интер Интер
Чезаре Малдини 14 1960 1963 Милан Милан
Пабло Освалдо 14 2011 2014 8 Рома Рома, 5 Саутхемптон Саутхемптон, Јувентус Јувентус
Пјерино Прати 14 1968 1974 13 Милан Милан, 1 Рома Рома
Омеро Тоњон 14 1949 1954 Милан Милан
Пјетро Фана 14 1983 1985 13 Верона Верона, 1 Интер Интер
Пјетро Ферарис 14 1935 1947 1 Наполи Наполи, 7 Интер Интер, 6 Торино Торино
Амлето Фрињани 14 1952 1957 13 Милан Милан, 1 Удинезе Удинезе
Алесио Черчи 14 2013 2014 13 Торино Торино, 1 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
230. Амадео Амадеи 13 1949 1953 7 Интер Интер, 6 Наполи Наполи
Лука Антонели 13 2010 2016 2 Парма Парма, 5 Џенова Џенова, 6 Милан Милан
Гвидо Ара 13 1911 1920 Про Верчели Про Верчели
Карло Гали 13 1953 1959 8 Рома Рома, 5 Милан Милан
Аимо Диана 13 2004 2007 12 Сампдорија Сампдорија, 1 Палермо Палермо
Атилио Демарија 13 1932 1940 Интер Интер
Еузебио Ди Франческо 13 1998 2000 Рома Рома
Давиде Ѕапакоста 13 2016 4 Торино Торино, 9 Челси Челси
Бернардо Коради 13 2003 2004 12 Лацио Лацио, 1 Валенсија Валенсија
Антонело Кукуреду 13 1975 1978 Јувентус Јувентус
Џанлујџи Лентини 13 1992 1996 6 Торино Торино, 6 Милан Милан, 1 Аталанта Аталанта
Анџело Огбона 13 2011 2016 6 Торино Торино, 4 Јувентус Јувентус, 3 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Џино Росети 13 1927 1929 Торино Торино
Алесио Такинарди 13 1995 2003 Јувентус Јувентус
Романо Фољи 13 1958 1967 Болоња Болоња
Атилио Џованини 13 1949 1953 Интер Интер
Бруно Џордано 13 1978 1985 12 Лацио Лацио, 1 Наполи Наполи
247. Теобалдо Депетрини 12 1936 1946 Јувентус Јувентус
Валентино Мацола 12 1942 1949 2 Венеција Венеција, 10 Торино Торино
Мигел Монтуори 12 1956 1960 Фјорентина Фјорентина
Вилијам Негри 12 1962 1965 2 Мантова Мантова, 10 Болоња Болоња
Лоренцо Пелегрини 12 2017 1 Сасуоло Сасуоло, 12 Рома Рома
Армандо Пики 12 1964 1968 8 Интер Интер, 4 Варезе Варезе
Марио Пициоло 12 1933 1936 Фјорентина Фјорентина
Франко Танкреди 12 1984 1986 Рома Рома
Вирџилио Фосати 12 1910 1915 Интер Интер
256. Џузепе Алиберти 11 1923 1925 Торино Торино
Џовани Виола 11 1954 1956 Јувентус Јувентус
Маноло Габијадини 11 2012 1 Болоња Болоња, 1 Сампдорија Сампдорија, 4 Наполи Наполи, 5 Саутхемптон Саутхемптон
Гвидо Гратон 11 1953 1959 Фјорентина Фјорентина
Пјеро Кампели 11 1912 1921 Интер Интер
Џино Капело 11 1949 1954 Болоња Болоња
Матија Казани 11 2009 2012 8 Палермо Палермо, 3 Фјорентина Фјорентина
Џакомо Лози 11 1960 1962 Рома Рома
Федерико Маркети 11 2009 2013 8 Каљари Каљари, 3 Лацио Лацио
Џанкарло Мароки 11 1988 1991 Јувентус Јувентус
Стефано Маури 11 2004 2011 2 Удинезе Удинезе, 9 Лацио Лацио
Енрико Миљавака 11 1921 1923 Новара Новара
Џузепе Милано 11 1911 1914 Про Верчели Про Верчели
Франческо Морини 11 1973 1975 Јувентус Јувентус
Роберти Муси 11 1993 1996 5 Торино Торино, 6 Парма Парма
Пјеро Пасинати 11 1936 1938 Триестина Триестина
Мануел Пасквал 11 2006 2015 Фјорентина Фјорентина
Силвио Пјетробони 11 1927 1929 Интер Интер
Аристодемо Сантамарија 11 1915 1923 5 Џенова Џенова, 6 Новезе Новезе
Роберто Тричела 11 1984 1987 10 Верона Верона, 1 Јувентус Јувентус
Матео Ферари 11 2002 2004 Парма Парма
Алдо Чевенини 11 1910 1915 8 Милан Милан, 3 Интер Интер
Ренато Чезарини 11 1931 1934 Јувентус Јувентус
279. Џузепе Галдеризи 10 1985 1986 Верона Верона
Енрике Гуаита 10 1934 1935 Рома Рома
Андреја Досена 10 2007 2009 1 Удинезе Удинезе, 9 Ливерпул Ливерпул
Андреја Карневале 10 1988 1990 Наполи Наполи
Алдо Малдера 10 1976 1980 Милан Милан
Морено Манини 10 1990 1993 Сампдорија Сампдорија
Фабрицио Миколи 10 2003 2004 4 Перуџа Перуџа, 4 Јувентус Јувентус, 2 Фјорентина Фјорентина
Карло Парола 10 1945 1950 Јувентус Јувентус
Алесио Ромањоли 10 2016 Милан Милан
Морено Торичели 10 1996 1999 6 Јувентус Јувентус, 4 Фјорентина Фјорентина
Рино Ферарио 10 1952 1958 9 Јувентус Јувентус, 1 Интер Интер
Џузепе Форливези 10 1920 1925 Модена Модена
Пјетро Џеновези 10 1921 1929 Болоња Болоња
292. Марко Амелија 9 2005 2009 6 Ливорно Ливорно, 3 Палермо Палермо
Алдо Балрин 9 1945 1949 Торино Торино
Николо Барела 9 2018 7 Каљари Каљари, 2 Интер Интер
Паоло Барисон 9 1958 1966 1 Џенова Џенова, 1 Сампдорија Сампдорија, 7 Рома Рома
Алесандро Бјанки 9 1994 1994 Интер Интер
Анџело Бинаски 9 1911 1913 Про Верчели Про Верчели
Серџо Бригенти 9 1959 1961 5 Падова Падова, 4 Сампдорија Сампдорија
Енрико Коломбари 9 1928 1933 6 Торино Торино, 3 Наполи Наполи
Пјетро Леони 9 1911 1914 Про Верчели Про Верчели
Ецио Лоик 9 1975 1978 2 Венеција Венеција, 7 Торино Торино
Лука Маркеџани 9 1992 1996 4 Торино Торино, 5 Лацио Лацио
Џампаоло Меникели 9 1962 1964 7 Рома Рома, 2 Јувентус Јувентус
Џузепе Моро 9 1949 1953 1 Бари Бари, 2 Торино Торино, 6 Сампдорија Сампдорија
Џовани Москардини 9 1921 1925 8 Лукезе Лукезе, 1 Пиза Пиза
Руџиеро Рицители 9 1988 1991 3 Чезена Чезена, 6 Рома Рома
Лучидио Сентименти 9 1945 1953 5 Јувентус Јувентус, 4 Лацио Лацио
Омар Сивори 9 1961 1962 Јувентус Јувентус
309. Делфо Белини 8 1924 1927 3 Џенова Џенова, 5 Интер Интер
Мануеле Бјази 8 2004 2005 Јувентус Јувентус
Гуљиелмо Бреци 8 1920 1923 6 Џенова Џенова, 2 Алесандрија Алесандрија
Алесандро Гамберини 8 2007 2011 Фјорентина Фјорентина
Џузепе Грецар 8 1942 1948 1 Триестина Триестина, 7 Торино Торино
Матија Дестро 8 2012 2014 Рома Рома
Џузепе Коради 8 1952 1958 Јувентус Јувентус
Карло Корна 8 1911 1915 Про Верчели Про Верчели
Франсиско Лојаконо 8 1959 1962 5 Фјорентина Фјорентина, 3 Рома Рома
Џакомо Мари 8 1948 1954 2 Аталанта Аталанта, 5 Јувентус Јувентус, 1 Сампдорија Сампдорија
Лоренцо Миноти 8 1994 1995 Парма Парма
Франческо Мореиро 8 1998 2000 Интер Интер
Паоло Негро 8 1994 2000 Лацио Лацио
Маино Нери 8 1948 1954 2 Модена Модена, 6 Интер Интер
Бруно Николе 8 1958 1964 7 Јувентус Јувентус, 1 Рома Рома
Марио Перацоло 8 1936 1939 Џенова Џенова
Карло Рампини 8 1911 1913 Про Верчели Про Верчели
Енрико Риволта 8 1928 1929 Интер Интер
Убалдо Ригети 8 1983 1985 Рома Рома
Патрицио Сала 8 1976 1980 Торино Торино
Давиде Сантон 8 2009 2013 6 Интер Интер, 1 Чезена Чезена, 1 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Џулијано Сарти 8 1959 1967 1 Фјорентина Фјорентина, 7 Интер Интер
Роберто Сориано 8 2014 2015 Сампдорија Сампдорија
Џузепе Фавали 8 1994 2004 6 Лацио Лацио, 2 Интер Интер
Џовани Франчини 8 1986 1990 4 Торино Торино, 4 Наполи Наполи
Лука Фузи 8 1988 1992 2 Сампдорија Сампдорија, 3 Наполи Наполи, 3 Торино Торино
Карло Черезоли 8 1934 1938 7 Интер Интер, 1 Болоња Болоња
Џовани Џакомаци 8 1954 1955 Интер Интер
337. Марко Бориело 7 2008 2011 2 Џенова Џенова, 3 Милан Милан, 2 Рома Рома
Отавио Бугати 7 1952 1958 2 СПАЛ СПАЛ, Наполи Наполи
Модесто Вале 7 1912 1914 Про Верчели Про Верчели
Џузепе Вирџили 7 1955 1957 Фјорентина Фјорентина
Марио Де Симоне 7 1910 1914 УС Миланезе УС Миланезе
Алберто Ди Кјара 7 1992 1993 Парма Парма
Кристијано Дони 7 2001 2002 Аталанта Аталанта
Алдо Кампатели 7 1939 1950 Интер Интер
Ернесто Кастано 7 1959 1969 Јувентус Јувентус
Серџо Кастелети 7 1958 1962 Фјорентина Фјорентина
Еузебио Кастиљијано 7 1945 1949 Торино Торино
Паоло Конти 7 1977 1979 Рома Рома
Вирџилио Маросо 7 1945 1949 Торино Торино
Алесандро Матри 7 2011 2015 6 Јувентус Јувентус, 1 Џенова Џенова
Ромео Менти 7 1947 1949 Торино Торино
Џино Пјаватели 7 1954 1958 Болоња Болоња
Џорџо Пуја 7 1962 1970 2 Виченца Виченца, 5 Торино Торино
Франческо Росета 7 1949 1956 Фјорентина Фјорентина
Морено Роџи 7 1973 1976 Фјорентина Фјорентина
Даниеле Ругани 7 2016 Јувентус Јувентус
Енрико Сарди 7 1912 1920 3 Андреа Дорија Андреа Дорија, 4 Џенова Џенова
Анџело Бенедикто Сормани 7 1961 1962 6 Мантова Мантова, 1 Рома Рома
Леонардо Спинацола 7 2017 5 Аталанта Аталанта, 2 Јувентус Јувентус
Стефано Такони 7 1987 1991 Јувентус Јувентус
Мауро Тасоти 7 1992 1994 Милан Милан
Џузепе Тривелини 7 1915 1923 Бреша Бреша
Џорџо Ферини 7 1962 1968 Торино Торино
364. Жозе Алтафини 6 1961 1962 Милан Милан
Џанфранко Бедин 6 1966 1972 Интер Интер
Гауденцио Бернаскони 6 1956 1959 Сампдорија Сампдорија
Серџо Бертони 6 1936 1940 3 Пиза Пиза, 3 Џенова Џенова
Алберто Бертучели 6 1949 1952 1 Лукезе Лукезе, 5 Јувентус Јувентус
Џанкарло Берчелино 6 1965 1968 Јувентус Јувентус
Алесандро Бириндели 6 2002 2004 Јувентус Јувентус
Артуро Бојоки 6 1910 1914 УС Миланезе УС Миланезе
Арадио Вентури 6 1951 1953 Рома Рома
Емилијано Вивијано 6 2010 2011 Болоња Болоња
Гуљиелмо Габето 6 1942 1948 Торино Торино
Роберто Гаљардини 6 2017 Интер Интер
Џузепе Гандини 6 1925 1928 Алесандрија Алесандрија
Феличе Гаспери 6 1928 1933 Болоња Болоња
Џорџо Геци 6 1954 1961 5 Интер Интер, 1 Милан Милан
Анфилоџино Гуаризи 6 1932 1934 Лацио Лацио
Морган Де Санктис 6 2005 2013 2 Удинезе Удинезе, 1 Галатасарај Галатасарај, 3 Наполи Наполи
Лоренцо Де Силвестри 6 2010 2016 1 Фјорентина Фјорентина, 5 Сампдорија Сампдорија
Давид Ди Микеле 6 2005 2006 3 Удинезе Удинезе, 3 Палермо Палермо
Емерсон 6 2018 Челси Челси
Мауро Еспозито 6 2004 2006 Каљари Каљари
Франческо Јанич 6 1962 1966 Болоња Болоња
Џузепе Казари 6 1948 1951 2 Аталанта Аталанта, 4 Наполи Наполи
Џордано Корси 6 1935 1937 Болоња Болоња
Брајан Кристанте 6 2017 5 Аталанта Аталанта, 1 Рома Рома
Чезаре Ловати 6 1920 1921 Милан Милан
Кристијано Лукарели 6 2005 2007 4 Ливорно Ливорно, 2 Шахтар Донецк Шахтар Донецк
Марко Маркиони 6 2003 2009 2 Парма Парма, 1 Јувентус Јувентус, 3 Фјорентина Фјорентина
Џанфранко Матеоли 6 1986 1987 Интер Интер
Лујџи Мерони 6 1966 1967 Торино Торино
Роберто Моцини 6 1976 1977 Торино Торино
Карло Нерво 6 2002 2004 Болоња Болоња
Ералдо Печи 6 1975 1978 Торино Торино
Фабрицио Полети 6 1965 1970 Торино Торино
Роберто Пруцо 6 1978 1982 Рома Рома
Еторе Рејнауди 6 1920 1921 Новара Новара
Бенито Сарди 6 1958 1961 1 Сампдорија Сампдорија, 5 Јувентус Јувентус
Џино Стакини 6 1958 1961 Јувентус Јувентус
Чезарино Червелати 6 1951 1961 Болоња Болоња
Марио Џани 6 1927 1933 Болоња Болоња
404. Алдо Агропи 5 1972 1973 Торино Торино
Даниеле Адани 5 2000 2004 3 Фјорентина Фјорентина, 2 Интер Интер
Лујџи Барбезино 5 1912 1914 Казале Казале
Валерио Бачигалупо 5 1947 1949 Торино Торино
Доменико Берарди 5 2018 Сасуоло Сасуоло
Марио Бергамаски 5 1954 1958 3 Милан Милан, 2 Сампдорија Сампдорија
Аугусто Бергамино 5 1920 1923 Џенова Џенова
Андреја Бертолачи 5 2014 2015 3 Џенова Џенова, 2 Милан Милан
Карло Бигато 5 1925 1927 Јувентус Јувентус
Кристијано Бираги 5 2018 Фјорентина Фјорентина
Салваторе Бокети 5 2009 2010 Џенова Џенова
Антонио Бруна 5 1920 1920 Јувентус Јувентус
Амадео Варезе 5 1913 1914 Казале Казале
Алсидес Гиџа 5 1957 1959 Рома Рома
Гаетано Д'Агостино 5 2009 2009 Удинезе Удинезе
Лучано Ѕаури 5 2001 2002 Аталанта Аталанта
Џовани Иноченти 5 1913 1914 Про Верчели Про Верчели
Карло Каркано 5 1915 1921 Алесандрија Алесандрија
Марко Касети 5 2005 2008 2 Лече Лече, 3 Рома Рома
Џанпјетро Маркети 5 1972 1973 Јувентус Јувентус
Либеро Маркини 5 1936 1936 Лукезе Лукезе
Анџело Матеа 5 1914 1921 4 Казале Казале, 1 УС Торинезе УС Торинезе
Феличе Милано 5 1912 1913 Про Верчели Про Верчели
Себастијано Нела 5 1984 1987 Рома Рома
Фулвио Нести 5 1953 1954 Интер Интер
Алберто Орландо 5 1962 1965 2 Рома Рома, 3 Фјорентина Фјорентина
Акиле Пичини 5 1936 1936 Фјорентина Фјорентина
Алберто Пичинини 5 1949 1952 Јувентус Јувентус
Андреја Поли 5 2012 2014 3 Сампдорија Сампдорија, 2 Милан Милан
Лујџи Радиче 5 1961 1963 Милан Милан
Феличе Романо 5 1921 1924 Реџана Реџана
Атилио Трере 5 1910 1914 2 Авзонија Авзонија, 3 Милан Милан
Рикардо Фачо 5 1935 1936 Интер Интер
Анибале Фроси 5 1927 1933 4 Л'Аквила Л'Аквила, 1 Интер Интер
438. Кристијан Абијати 4 2003 2005 2 Милан Милан, 2 Јувентус Јувентус
Франческо Ачерби 4 2014 2 Сасуоло Сасуоло, 2 Лацио Лацио
Џузепе Балдо 4 1936 1936 Лацио Лацио
Серџо Батистини 4 1984 1984 Милан Милан
Валерио Бертото 4 2000 2001 Удинезе Удинезе
Гастоне Бин 4 1957 1958 Милан Милан
Карло Бјаџи 4 1936 1936 Пиза Пиза
Бруно Болки 4 1961 1961 Интер Интер
Франко Бонтандини 4 1912 1912 Интер Интер
Матео Бриги 4 2002 2009 1 Јувентус Јувентус, 3 Рома Рома
Ренцо Бурини 4 1951 1955 3 Милан Милан, 1 Лацио Лацио
Бруно Вентурини 4 1936 1936 Сампјердаренезе Сампјердаренезе
Симоне Верди 4 2017 Болоња Болоња
Пасквале Виволо 4 1952 1953 3 Јувентус Јувентус, 1 Лацио Лацио
Лидо Виери 4 1963 1968 Торино Торино
Бруно Дугони 4 1925 1932 2 Модена Модена, 2 Рома Рома
Спартако Ландини 4 1966 1966 Интер Интер
Кевин Лазања 4 2018 Удинезе Удинезе
Лионело Мандредонија 4 1977 1978 Лацио Лацио
Амос Маријани 4 1952 1959 2 Удинезе Удинезе, 1 Падова Падова, 1 Лацио Лацио
Едоардо Маријани 4 1912 1912 Џенова Џенова
Марио Менегети 4 1920 1920 Новара Новара
Федерико Мунерати 4 1926 1927 Јувентус Јувентус
Стефано Окака 4 2014 2016 1 Сампдорија Сампдорија, 3 Андерлехт Андерлехт
Алберто Орзан 4 1956 1957 Фјорентина Фјорентина
Џузепе Пароди 4 1913 1920 2 Казале Казале, 2 Про Верчели Про Верчели
Маријано Перани 4 1966 1966 Болоња Болоња
Бернардо Перин 4 1921 1923 Болоња Болоња
Џанфранко Петрис 4 1958 1963 1 Триестина Триестина, 3 Фјорентина Фјорентина
Џузепе Рици 4 1910 1913 2 Авзонија Авзонија, 2 Милан Милан
Џузепе Сабадини 4 1973 1974 Милан Милан
Антонио Сабато 4 1984 1984 Интер Интер
Џузепе Саволди 4 1975 1975 1 Болоња Болоња, 3 Наполи Наполи
Хуан Алберто Скјафино 4 1954 1958 Милан Милан
Стефано Сенси 4 2018 2 Сасуоло Сасуоло, 2 Интер Интер
Марко Симоне 4 1992 1996 Милан Милан
Џовани Стропа 4 1993 1994 Фоџа Фоџа
Стефано Стураро 4 2016 Јувентус Јувентус
Париде Тумбурус 4 1962 1963 Болоња Болоња
Освалдо Фатори 4 1949 1949 Интер Интер
Антонио Фаенц 4 1925 1926 Падова Падова
Пио Ферарис 4 1920 1921 Јувентус Јувентус
Џовани Џаконе 4 1920 1920 Јувентус Јувентус
481. Гастоне Балди 3 1922 1925 Болоња Болоња
Елвио Банкеро 3 1928 1928 2 Алесандрија Алесандрија, 1 Џенова Џенова
Адријано Басето 3 1954 1955 Аталанта Аталанта
Фабио Бацани 3 2003 2004 Сампдорија Сампдорија
Феличе Борел 3 1933 1934 Јувентус Јувентус
Стефано Боргоново 3 1989 1989 Фјорентина Фјорентина
Лука Бучи 3 1994 1995 Парма Парма
Џовани Варљиен 3 1936 1939 Јувентус Јувентус
Џузепе Вилсон 3 1972 1974 Лацио Лацио
Гвидо Винченци 3 1954 1958 Интер Интер
Роберто Галија 3 1992 1992 Јувентус Јувентус
Аредио Гимона 3 1951 1952 Палермо Палермо
Серџо Гори 3 1970 1970 Каљари Каљари
Пјетро Гросо 3 1951 1953 2 Милан Милан, 1 Рома Рома
Егидио Гуарначи 3 1959 1960 Рома Рома
Марио Давид 3 1958 1962 1 Виченца Виченца, 1 Рома Рома, 1 Милан Милан
Енрико Дебернарди 3 1910 1911 Торино Торино
Вирџинио Де Паоли 3 1966 1966 1 Бреша Бреша, 2 Јувентус Јувентус
Фабрицио Ди Мауро 3 1991 1993 Фјорентина Фјорентина
Лучано Ѕекини 3 1974 1974 Милан Милан
Кристијан Ѕенони 3 2000 2006 1 Аталанта Аталанта, 1 Сампдорија Сампдорија
Симоне Инѕаги 3 2000 2003 Лацио Лацио
Армандо Кастелаци 3 1929 1934 Интер Интер
Моизе Кен 3 2018 Јувентус Јувентус
Лучано Кјаруџи 3 1969 1974 1 Фјорентина Фјорентина, 2 Милан Милан
Сандро Коис 3 1998 1999 Фјорентина Фјорентина
Умберто Коломбо 3 1959 1960 Јувентус Јувентус
Леонардо Костаљола 3 1953 1954 Фјорентина Фјорентина
Антонио Ланџела 3 2005 2005 Каљари Каљари
Фабио Ливерани 3 2001 2006 1 Перуџа Перуџа, 1 Лацио Лацио, 1 Фјорентина Фјорентина
Саул Малатрази 3 1965 1969 1 Интер Интер, 2 Милан Милан
Масимо Марацина 3 2002 2002 Кјево Кјево
Џандоменико Место 3 2005 2007 2 Реџина Реџина, 1 Удинезе Удинезе
Лујџи Молтразио 3 1954 1954 Торино Торино
Феличано Монти 3 1923 1924 Падова Падова
Клементе Морандо 3 1921 1922 Предлошка:Fb team Valenzana
Џорџо Морини 3 1975 1975 Рома Рома
Бруно Нери 3 1936 1937 2 Лукезе Лукезе, 1 Торино Торино
Џакомо Нери 3 1939 1940 Џенова Џенова
Комунардо Николај 3 1970 1970 Каљари Каљари
Ренато Олми 3 1940 1940 Интер Интер
Андреја Орландини 3 1974 1975 Наполи Наполи
Рафаеле Паладино 3 2007 2009 2 Јувентус Јувентус, 1 Џенова Џенова
Габриел Палета 3 2014 2014 Парма Парма
Федерико Пелузо 3 2012 2012 Аталанта Аталанта
Кристијано Пичини 3 2018 Валенсија Валенсија
Матео Политано 3 2018 1 Сасуоло Сасуоло, 2 Интер Интер
Алберто Поци 3 1922 1924 Болоња Болоња
Маурилио Прини 3 1956 1957 Фјорентина Фјорентина
Едуардо Рикањи 3 2018 2 Јувентус Јувентус, 1 Милан Милан
Марио Ригамонти 3 1947 1949 Торино Торино
Томазо Роки 3 2006 2007 Лацио Лацио
Флавио Рома 3 2005 2005 Монако Монако
Никола Сансоне 3 2015 2016 1 Сасуоло Сасуоло, 2 Вилјареал Вилјареал
Рафаеле Сансоне 3 1932 1939 Болоња Болоња
Франко Селваџи 3 1981 1982 Каљари Каљари
Франко Семиоли 3 2006 2007 2 Кјево Кјево, 1 Фјорентина Фјорентина
Артуро Силвестри 3 1951 1951 Милан Милан
Франческо Статуто 3 1995 1995 Рома Рома
Уго Феранте 3 1970 1971 Фјорентина Фјорентина
Еди Фирмани 3 1956 1958 Сампдорија Сампдорија
Алфио Фонтана 3 1957 1960 Милан Милан
Алберто Фонтанези 3 1952 1953 СПАЛ СПАЛ
Пасквале Фоџа 3 2007 2009 2 Каљари Каљари, 1 Лацио Лацио
Џузепе Фурино 3 1970 1974 Јувентус Јувентус
Џулијано Џаникеда 3 1999 1999 Удинезе Удинезе
547. Ермано Аеби 2 1920 1920 Интер Интер
Анџело Анкилети 2 1969 1969 Милан Милан
Антонио Анџелило 2 1960 1962 1 Интер Интер, 1 Рома Рома
Марио Ардисоне 2 1924 1924 Про Верчели Про Верчели
Емилио Бадини 2 1920 1920 Болоња Болоња
Франческо Бајано 2 1991 1992 Фоџа Фоџа
Џонатан Бакини 2 1998 1999 Удинезе Удинезе
Џовани Батистони 2 1939 1939 1 Лигурија Лигурија, 1 Џенова Џенова
Фоско Бекатини 2 1949 1949 Џенова Џенова
Алдо Бет 2 1971 1971 Рома Рома
Отавио Бјанки 2 1966 1966 Наполи Наполи
Давиде Бјондини 2 2009 2009 Каљари Каљари
Дарио Бонети 2 1986 1986 Милан Милан
Ернесто Бонино 2 1921 1922 Лукезе Лукезе
Алдо Бофи 2 1938 1939 Милан Милан
Франко Бриенца 2 2005 2005 Палермо Палермо
Рубен Буриани 2 1980 1980 Милан Милан
Паоло Ваноли 2 1999 2000 Парма Парма
Франко Вариско 2 1910 1910 УС Миланезе УС Миланезе
Франко Васкес 2 2015 2015 Палермо Палермо
Џовани Векина 2 1928 1931 1 Падова Падова, 1 Јувентус Јувентус
Серџо Волпи 2 2004 2006 Сампдорија Сампдорија
Џовани Галина 2 1914 1914 Казале Казале
Даниеле Галопа 2 2009 2009 1 Сиена Сиена, 1 Парма Парма
Лујџи Грифанти 2 1942 1942 Фјорентина Фјорентина
Винченцо Грифо 2 2018 1 Хофенхајм Хофенхајм, 1 Фрајбург Фрајбург
Оскар Дамиани 2 1974 1974 Јувентус Јувентус
Грако Де Нардо 2 1920 1921 Предлошка:Fb team Spes Genoa
Алберто Елиани 2 1948 1948 Фјорентина Фјорентина
Флавио Емоли 2 1958 1958 Јувентус Јувентус
Франко Ѕаљо 2 1959 1959 Рома Рома
Марио Ѕанело 2 1927 1927 Про Верчели Про Верчели
Енеа Ѕуфи 2 1912 1912 Торино Торино

Список на стрелци за италијанската репрезентација[уреди | уреди извор]

Овој список ги содржи играчите кои постигнале барем еден гол за италијанската репрезентацијата.

Играчите во болд се сè уште активни.

# Име Голови Прв гол Последен гол
1. Џиџи Рива 35 1967 1973
2. Џузепе Меаца 33 1930 1938
3. Силвио Пиола 30 1935 1946
4. Роберто Баџо 27 1989 1998
Алесандро Дел Пјеро 27 1995 2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]