Прејди на содржината

Куп на УЕФА 1992-1993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на УЕФА 1992-1993
Натпреварување Куп на УЕФА
Спорт Фудбал
Издание 22-ро
Организатор УЕФА
Период од: 15 септември 1992
до: 19 мај 1993
Учесници 64
Нации 31
Резултати
Шампион Јувентус Јувентус
(3. титула)
Финалист Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Полуфиналисти Осер Осер
Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
Статистика
Најдобар стрелец Франција Жерал Батикл (8)
Одиграни натпревари 126
Постигнати голови 389 (3,09 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
1991–1992 1993–1994

Купот на УЕФА во сезоната 1992-1993 било 22-рото издание на Купот на УЕФА.

Победник во ова издание бил италијанскиот клуб Јувентус кој во финалето бил подобар од германската Борусија Дортмунд со вкупен резултат 6-1, што претставува и победа со најголема гол-разлика во едно од финалињата кое се играле во два натпревари во историјата на настанот. За Јувентус тоа била трета титула во Купот на УЕФА, по успесите во сезоните 1976-1977 и 1989-1990.

Прво коло

[уреди | уреди извор]
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Келн Германија 2-3 Шкотска Селтик 2-0 0-3
Динамо Москва Русија 5-3 Норвешка Розенборг 5-1 0-2
Екстенсив Крајова Романија 0-10 Грција Панатинаикос 0-6 0-4
Динамо Киев Украина 3-3 (пгг) Австрија Рапид Виена 1-0 2-3
Копенхаген Данска 10-1 Финска МП 5-0 5-1
Вакер Инсбрук Австрија 1-5 Италија Рома 1-4 0-1
Политехника Темишвар Романија 1-5 Шпанија Реал Мадрид 1-1 0-4
Фенербахче Турција 5-3 Бугарија Ботев Пловдив 3-1 2-2
Флоријана Малта 2-8 Германија Борусија Дортмунд 0-1 2-7
Катовице Полска 1-2 Турција Галатасарај 0-0 1-2
Грасхопер Швајцарија 4-3 Португалија Спортинг Лисабон 1-2 3-1 (прод.)
Хиберниан Шкотска 3-3 (пгг) Белгија Андерлехт 2-2 1-1
Норчепинг Шведска 1-3 Италија Торино 1-0 0-3
Јувентус Италија 10-1 Кипар Анортoзис Фамагуста 6-1 4-0
Фрам Рејкјавик Исланд 0-7 Германија Кајзерслаутерн 0-3 0-4
Манчестер Јунајтед Англија 0-0
3-4 (пен.)
Русија Торпедо Москва 0-0 0-0
Ксамакс Швајцарија 3-6 Данска Фрем 2-2 1-4
Париз Сен Жермен Франција 5-0 Грција ПАОК 2-0 3-0[1]
Локомотив Пловдив Бугарија 3-9 Франција Осер 2-2 1-7
Казин Салцбург Австрија 1-6 Холандија Ајакс 0-3 1-3
Шефилд Венздеј Англија 10-2 Луксембург Спора Луксембург 8-1 2-1
Сигма Оломоуц Чешка 3-1 Романија Университатеја Крајова 1-0 2-1
Славија Прага Чешка 3-4 Шкотска Хартс 1-0 2-4
Бенфика Португалија 8-0 Словенија Изола 3-0 5-0
Кан Франција 3-4 Шпанија Реал Сарагоса 3-2 0-2
Стандард Белгија 5-0 Северна Ирска Портадаун 5-0 0-0
Вац Унгарија 2-1 Холандија Гронинген 1-0 1-1
Валенсија Шпанија 1-6 Италија Наполи 1-5 0-1
Витесе Холандија 5-1 Ирска Дери Сити 3-0 2-1
Виторија Гимараеш Португалија 3-2 Шпанија Реал Сосиедад 3-0 0-2
Виѓев Лоѓ Полска 2-11 Германија Ајнтрахт Франкфурт 2-2 0-9
Мехелен Белгија 2-1 Шведска Еребро 2-1 0-0

Второ коло

[уреди | уреди извор]
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Кајзерслаутерн Германија 5-3 Англија Шефилд Венздеј 3-1 2-2
Рома Италија 6-4 Швајцарија Грасхопер 3-0 3-4
Осер Франција 7-0 Данска Копенхаген 5-0 2-0
Фрем Данска 1-6 Шпанија Реал Сарагоса 0-1 1-5
Борусија Дортмунд Германија 3-1 Шкотска Селтик 1-0 2-1
Ајнтрахт Франкфурт Германија 0-1 Турција Галатасарај 0-0 0-1
Фенербахче Турција 2-7 Чешка Сигма Оломоуц 1-0 1-7
Хартс Шкотска 0-2 Белгија Стандард 0-1 0-1
Наполи Италија 0-2 Франција Париз Сен Жермен 0-2 0-0
Панатинаикос Грција 0-1 Италија Јувентус 0-1 0-0
Андерлехт Белгија 7-2 Украина Динамо Киев 4-2 3-0
Реал Мадрид Шпанија 7-5 Русија Торпедо Москва 5-2 2-3
Бенфика Португалија 6-1 Унгарија Вац 5-1 1-0
Торино Италија 1-2 Русија Динамо Москва 1-2 0-0
Витесе Холандија 2-0 Белгија Мехелен 1-0 1-0
Виторија Гимараеш Португалија 1-5 Холандија Ајакс 0-3 1-2

Осминафинале

[уреди | уреди извор]
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Рома Италија 5-4 Турција Галатасарај 3-1 2-3
Ајакс Холандија 3-0 Германија Кајзерслаутерн 2-0 1-0
Борусија Дортмунд Германија 4-3 Шпанија Реал Сарагоса 3-1 1-2
Динамо Москва Русија 2-4 Португалија Бенфика 2-2 0-2
Париз Сен Жермен Франција 1-1 (пгг) Белгија Андерлехт 0-0 1-1
Сигма Оломоуц Чешка 1-7 Италија Јувентус 1-2 0-5
Стандард Белгија 3-4 Франција Осер 2-2 1-2
Витесе Холандија 0-2 Шпанија Реал Мадрид 0-1 0-1

Четвртфинале

[уреди | уреди извор]
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Рома Италија 1-2 Германија Борусија Дортмунд 1-0 0-2
Осер Франција 4-3 Холандија Ајакс 4-2 0-1
Реал Мадрид Шпанија 4-5 Франција Париз Сен Жермен 3-1 1-4
Бенфика Португалија 2-4 Италија Јувентус 2-1 0-3

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Дортмунд Германија 2-2
7-6 (пен.)
Франција Осер 2-0 0-2
Јувентус Италија 3-1 Франција Париз Сен Жермен 2-1 1-0
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Дортмунд Германија 1-6 Италија Јувентус 1-3 0-3

Прв натпрвар

[уреди | уреди извор]
5 мај 1993
20:15
Борусија Дортмунд Германија 1–3 Италија Јувентус Вестфален, Дортмунд
Гледачи: 37 900
Судија: Унгарија Шандор Пул
Румениге гол 02' гол 26' Д. Баџо
гол 30', гол 73' Р. Баџо

Втор натпревар

[уреди | уреди извор]
19 мај 1993
20:30
Јувентус Италија 3–0 Германија Борусија Дортмунд Деле Алпи, Торино
Гледачи: 62,781
Судија: Холандија Џон Бланкенштајн
Д. Баџо гол 05', гол 39'
А. Мелер гол 65'

Јувентус победил со вкупен резултат 6-1.

Екипа победник

[уреди | уреди извор]
Победник на Купот на УЕФА 1992-1993

Италија Јувентус
3. титула

Листа на стрелци

[уреди | уреди извор]
Гол Играч Клуб
8 Франција Жерар Батикл Осер Осер
7 Либерија Џорџ Веа Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
6 Италија Роберто Баџо Јувентус Јувентус
6 Германија Марсел Витечек Кајзерслаутерн Кајзерслаутерн
6 Уругвај Даниел Фонсека Наполи Наполи
5 Гана Антони Јебоа Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
5 Шпанија Фернандо Јеро Реал Мадрид Реал Мадрид
5 Бразил Исаиас Бенфика Бенфика
5 Чиле Иван Саморано Реал Мадрид Реал Мадрид
5 Италија Дино Баџо Јувентус Јувентус
5 Италија Џанлука Вијали Јувентус Јувентус

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Службено.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]