Прејди на содржината

Лучано Спалети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лучано Спалети
Спалети со Интер во 2018 година
Лични податоци
Полно име Лучано Спалети
Висина 1.80m
Позиција среден ред

Лучано Спалети (италијански: Luciano Spalletti; р. 7 март 1959) — италијански фудбалски менаџер и поранешен фудбалер.Тој е моментално менаџер на италијанскиот клуб Наполи, кој го предводеше до освојување на Серија А во сезоната 2022-2023.[1]

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во Черталдо во покраината Фиренца. Настапувал за тимови од Серијата Ц како Ентела, Специја, Виареџо и Емполи.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

  1. https://sportski.mk/%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8-%D0%B8-%D0%B5%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D1%81-%D1%81%D0%B5-%D1%88%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D0%BE%D0%BD-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BB%D1%83/. Отсутно или празно |title= (help)