Лучано Спалети

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Лучано Спалети
Luciano Spalletti Inter.jpg
Спалети со Интер во 2018 година
Лични податоци
Полно име Лучано Спалети
Висина 1.80m
Позиција среден ред

Лучано Спалети (италијански: Luciano Spalletti; р. 7 март 1959) — италијански фудбалски менаџер и поранешен фудбалер.

Играчка кариера[edit | edit source]

Роден е во Черталдо во покраината Фиренца. Настапувал за тимови од Серијата Ц како Ентела, Специја, Виареџо и Емполи.

Тренерска кариера[edit | edit source]