Фиренца (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фиренца
Provincia di Firenze
Покраина
Грб на Фиренца
Местоположба на покраината Фиренца во рамките на Италија
Местоположба на покраината Фиренца во рамките на Италија
Земја Италија
РегионТоскана
Админ. центарФиренца
Општини44
Управа
 • ПретседателАндреа Бардучи (PD)
Површина
 • Вкупна3.514 км2 (1,357 ми2)
Население (03-31-2012)
 • Вкупно1.004.454
 • Густина290/км2 (740/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.
Повик. бр.
Рег. таб.FI
ISTAT048

Фиренца (италијански: Provincia di Firenze) — покраина во регионот Тоскана, Италија. Зафаќа површина од 3.514 км², а населението брои 933.860 жители (2001). Има 44 општини. Административен центар е градот (и општина) Фиренца, воедно главен град на Тоскана

Географија[уреди | уреди извор]

Најголем дел од покраината е сместен во долината на реката Арно, која е мошне густо изградена. Североисточниот дел се наоѓа на Апенините и е помалку развиен.

Знаменити места во покраината и околината се:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 43°46′17″N 11°15′15″E / 43.77139° СГШ; 11.25417° ИГД / 43.77139; 11.25417