Ереа

Од Википедија — слободната енциклопедија
  Ереа
Видприватно претпријатие
Дејностмода
Основано1988
ОсновачАнгело Грандолфи
СедиштеТориле Италија,
Опслужувани подрачја
Секаде во светот
ПроизводиСпортска опрема
Мреж. местоОфицијална страница

Ереа(италијански: Erreà) е италијански произведувач на спортска опрема. Ереа е прва италијанска компанија која била акретитирана со сертификат на Оеко-текс стандард кој осигурува дека материјалот направен од нештетни материи и хемикалии.[1]

Историјат[уреди | уреди извор]

Основана  е во 1988 година, седиштето на компанијата се наоѓа во Сан Поло ди Ториле, во близина на Парма. Основачот на компанијата е Ангело Грандолфи кој е и денешниот сопственик.

Ереа влегува во англиски фудбал 1994 година кога потпишува договор со тогашниот премиерлигаш Мидлсбро кое траело долги низ години.[2] Компанијта имала уште едно спонзорство во премиер лига и тоа во 2011 година со екипата Норич.[3]

Во 2013 година компанијата ги прославила своите 25 години на постоење со презентацијата на своите главни клиенти кои ги спонзорира од светот на фудбалот.[4] Во тие клубови спаѓаат: ФК Парма, ФК Аталанта, ФК Норич Сити, ФК Брајтон, ФК Блекпул, ФК Рајо Ваљекано, ФК Нуманција, ФК Алкоркон, ФК АДО Ден Хаг и ФК Нант.[5]

Спонзорства[уреди | уреди извор]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Кошарка[уреди | уреди извор]

Велосипедизам[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

Рагби[уреди | уреди извор]

Одбојка[уреди | уреди извор]

Спонзорства на репрезентации[уреди | уреди извор]

Кошарка[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

Одбојка[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „О компанији“. Daily Telegraph. 9 јуни 2017. Архивирано од изворникот на 12 февруари 2019. Посетено на 27 октомври 2017.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Brief History of Football Kit Design - Historical Football Kits“. Historicalkits.co.uk. Посетено на 9 ноември 2018.
  3. „Norwich City launch new Erreà Premier League kit with Italian football spoof“. Daily Telegraph. 9 јуни 2017. Архивирано од изворникот на 2019-04-28. Посетено на 27 октомври 2018.
  4. „Prosegue La Festa Di Erreà Al Regio: Presentate Le Maglie Dei Club Stranieri“ [Славље годишњице Ереа-е се наставља: дресови клубова представљени]. FCParma.com. Parma F.C. 4 јуни 2018. Архивирано од изворникот на 16 јуни 2013. Посетено на 11 февруари 2019.
  5. „Festeggiati Ieri Sera Al Teatro Regio I 25 Anni Di Storia Di Erreà. Tanti Ospiti E Amici Uniti Per Celebrare Un Anniversario Speciale!“. Erreà (италијански). 30 мај 2013. Архивирано од изворникот на 11 јуни 2013. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]