Сузуки

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сузуки (јапонски: スズキ株式会社) — јапонски производител на автомобили и мотоцикли. Седиштето на претпријатието се наоѓа во Хамамацу, во областа Шизука.

Историја[уреди | уреди извор]

Логото на Сузуки

Производство[уреди | уреди извор]

Во 2016 година, Сузуки бил единаесеттиот најголем производител на автомобили во светот.[1] Претпријатието има над 45 000 вработени кои работат во 35 производствени погони во 23 земји, а освен тоа има и 133 продавачи во 192 земји. Мерено според обемот на продажбата, Сузуки се наоѓа на десеттото место на списокот на најголемите светски автопроизводители,[2] додека во Јапонија се наоѓа на третото место.[3] Исто така, Сузуки се наоѓа на третото место во Јапонија, мерено според продажбата на мотоцикли.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „World motor vehicle production OICA correspondents survey without double counts world ranking of manufacturers year 2011“ (PDF). Посетено на 17 May 2020.
  2. „【世界・車メーカー】販売台数ランキング!※2014年1月~12月の販売台数【車査定ならナビクル】“. www.navikuru.jp.
  3. „自動車メーカー販売台数ランキング【世界シェア2017-18年最新】“. MOBY(モビー)車はおもしろい!を届ける自動車情報メディア. 27 March 2018.
  4. Outboard motor, the unit sales "Honda, aiming for winding back on an outboard motor that is struggling hard". Response.jp.