Marathonbet

Од Википедија — слободната енциклопедија
Marathonbet
ДејностОнлајн обложување
ЖанрОбложување, Обложувалница
Основано1997 (1997)
Опслужувани подрачја
CIS
ПроизводиОбложувалница Казино
Вработени
3.900 (2009) Уреди на Википодатоците

Marathonbet е компанија за онлајн обложување, која започнала во земјите на Заедницата на независни држави (ЗНД) во 1997 година,[1] а на интернет се појавила во 2002 година.

MarathonBet има своја апликација за Android и Apple уреди. Апликацијата е достапна на три јазици: англиски, германски и словенечки.[2]

Партнери за бренд[уреди | уреди извор]

Маратонбет е партнер со шампионот во Премиер лигата 2018/19, Манчестер Сити, и исто така партнер со шпанските екипи ФК Севиља [3] и ФК Жирона како и соукраинскиот премиерлигаш ФК Карпати Лавов.[4]

Во пролетта 2019 година, Маратонбет се прошири и на латиноамерикаснкиот пазар, договарајќи зделки за партнерство со клубови во Чиле (Евертон Виња дел Мар) и Перу (Депортиво Мунисипал и Университарио де Депорте).[5]

Скандал[уреди | уреди извор]

Агенцијата за маркетинг стандарди во Велика Британија (АСА) издаде предупредување до операторот Маратонбет во врска со промоција која наведувала на погрешно мислење, поради тоа што не било јасно објаснето дека дел од добивката на клиентите ќе биде исплатена во бесплатни облози.

Marathonbet.co.uk ја промовираше понудата во март за нови клиенти за време на фестивалот во Челтенхем, со еден жалител, кој сметаше дека условите на понудата се нејасни. И покрај одговорот на Marathonbet дека значителни квалификации и ограничувања на понудата биле објаснети во самата реклама, со хиперврска до „условите и правилата“ во рамките на огласот, кои објаснуваат како корисниците можат да учествуваат и како ќе се исплаќаат добивките, жалбата е прифатена од страна на ACA. АСА сметаа дека текстот во промоцијата не појаснува на што се однесуваат „зголемената цена“ и „бесплатниот облог“. Понатаму, се изјаснија: „Во контекст на рекламата како целина, сметаме дека корисниците кои учествуваат во понудата очекуваат нивните добивки за коефициент 2/1 да бидат исплатени во готово“. За крај, АСА изјави дека „рекламата не смее повторно да се појави во истата форма“, додека Маратонбет мора да внимава во идните реклами и да јасно даде до знаење „ ако дел од добивката на учесниците ќе се исплаќа во бесплатни облози“.[6]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Marathonbet announced as shirt sponsor of Sevilla FC“. E-PLAY Online (англиски). 2019-06-28. Посетено на 2019-07-23.
  2. „MarathonBet Sportsbook for Betting in the Philippines - Review [2021]“. Mighty Tips (англиски). 2020-07-09. Посетено на 2021-02-23.
  3. „MARATHONBET: THE NEW PRIMARY SPONSOR OF SEVILLA FC“. sevillafc.es (англиски). Посетено на 2019-07-23.
  4. Murphy, Jim (2019-07-07). „Still More Sports Betting Soccer Sponsorships“. CasinoInsider.com (англиски). Посетено на 2019-07-23.
  5. „Nuevos patrocinios de Marathonbet en Latinoamérica - iApuestas.com“. www.iapuestas.com. Посетено на 2019-07-23.
  6. „Marathonbet warned by ASA over misleading free bet promotion“. RG MAGAZINE (англиски). Посетено на 2020-12-16.