Штефан Шварц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штефан Шварц
Stefan schwarz 2011.jpg
Лични податоци
Роден на 18 април 1969 (1969-04-18) (53 г.)
Роден во Малме, Шведска
Држава Шведска Шведска
Висина &100000000000001790000001,79 м
Играчки податоци
Позиција среден ред и лев бек
Повлекување 2003 (34 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1987-1991 Малме Малме 32 (0)
1990 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен ? (?)
1991-1994 Бенфика Бенфика 77 (7)
1994-1995 Арсенал Арсенал 34 (2)
1995-1998 Фјорентина Фјорентина 78 (2)
1998-1999 Валенсија Валенсија 23 (4)
1999-2003 Сандерленд Сандерленд 62 (3)
Репрезентација
1990-2001 Шведска Шведска 69 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Ханс-Јирген Штефан Шварц, познат како Штефан Шварц, (роден на 18 април 1969) — шведски (со германско потекло) поранешен фудбалер, играч од средниот ред во периодот од 1987 до 2003 година. Тој играл за голем број на клубови во топ-дивизиите на Европа. Во моментов е асистент тренер во екипата на Хелсинборг.

Кариера[уреди | уреди извор]

Шварц ја започнaл својата кариера во Малме, а играл и во англиската Премиер лига за Арсенал и Сандерленд, во германската Бундеслига за Баер Леверкузен, италијанската Серија А за Фјорентина, шпанската Ла Лига за Валенсија и во Португалија за Бенфика.

Тој има 69 настапи за репрезентацијата на Шведска, и постигнал 6 гола.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]